ii ii Zlatan Champions 1 League landskampioen VERDIEPING 9 der dan puur talent. Tot die conclusie kwamen vele top- spelers van kleinere voetbalnaties al lang. Vooral Wales geldt als een kerkhof van begenadigde talenten. Ian Rush gold in de jaren '8o als een van de beste aanvallers van Eu ropa. Door zijn afkomst kreeg hij nooit de status die En gelsman Gary Lineker verdiende op basis van zijn rol op WK's. Ryan Giggs kampt met hetzelfde euvel, evenals Ga- reth Bale, de duurste voetballer op aarde. De ploeggenoot van Ronaldo bij Real Madrid ontbreekt in Brazilië. Als het verleden iets zegt over de toekomst, dan hoeft Bale niet te rekenen op een Gouden Bal, hoe goed hij ook speelt. Op de lijsten met wereldvoetballers van het jaar staat slechts één speler die nooit deelnam aan een WK. George Weah, een even charismatische als elegante Liberi aan, vormt de uitzondering op de regel. Eric Cantona, Da-, vid Ginola, Jari Litmanen, Bernd Schuster en Abedi Pele moeten het doen met eeuwige roem bij verstokte fans. Sponsors kennen de invloed van een WK op de beeldvor ming. Helden kunnen daar uitgroeien tot grootheden. Mar keteer Frank van den Wall Bake stelt dat natuurlijke uit straling de groeifactor mede bepaalt. „Beiden staan onder contract bij Nike. Als ze moeten kiezen, schat ik in dat ze hopen op winst van Portugal. Ronaldo is commercieel ge zien net iets interessanter dan Zlatan. Veel scheelt het niet. Zie het als Triple A versus Double A." Het verschil in populariteit in het Verenigd Koninkrijk illustreert dit. In Engeland kopiëren jongeren het laatste decennium de mo degrillen van Ronaldo. De trendy look van de voormalige held van Manchester United keert terug in bouwketen, pubs en supermarkten. De voetballer geeft de gewone man, meer dan David Beckham, een vrijbrief wenkbrau wen bij te werken en urenlang koortsachtig met een kam metje voor de spiegel te draaien. Zlatan gold daar lang als een overschatte voetballer. Chau vinisten zetten hem weg als een speler die uitblonk in in ferieure competities. Alleen in de Premier League kon hij een ster worden. Vorig jaar november draaide de opinie volledig om. Zweden versloeg Engeland in een oefenduel met 4-2. Zlatan maakte alle treffers voor zijn land. De laat ste, een vliegende omhaal van veertig meter, ging de we reld over. Maar zijn stijl kopiëren? Nee. Of Zlatan zieltjes kan winnen in Brazilië valt eveneens te bezien. Hij speelt voor Zweden, een land dat bij kwalifica tie als veredelde veldvulling dient. De eigenzinnige spits krijgt daar concurrentie van sterren als Radamel Falcao, Luis Suarez, Edinson Cavani, Wayne Rooney, Neymar én Messi. Zonder uitzondering spelend voor kanshebbers of outsiders. Bij succes verschuift de hype naar één van hen. Voor kledingmerken, fabrikanten van frisdranken en de game-industrie tellen dergelijke aspecten zwaarder dan bij pure liefhebbers. Romantici kijken vooral naar fraaie ac ties en schurken graag aan tegen underdogs. George Best noch Alfredo di Stefano speelde ooit op een WK, maar bei den worden nog altijd vereerd. Dat Pelé in hun actieve pe riode de show stal op een eindronde, maakt hun aantrek kingskracht onder verstokte fans alleen maar groter. In die categorie volgers krijgt Zlatan net iets meer credits dan Cristiano. Bij hem draait alles om de bal. Als kind oe fende hij in de straten van Malmö eindeloos op trucs van die andere Ronaldo, de inmiddels gestopte Braziliaanse ve dette. Dat hij zich uitdrukt als Al Pacino in Scarface en be schikt over een zwartgallig gevoel voor humor, maakt hem tot een cultfiguur. Cristiano doet het beter in de breedte. Ook buiten de sport lopen mensen met hem weg. De uitkomst van de barrage tussen Portugal en Zweden met Cristiano en Zlatan beïnvloedt dit niet. Die laat zich raden. De verliezer krijgt sympathie, de winnaar schouder klopjes en mogelijk de Gouden Bal. En over een paar we ken gaan de gesprekken weer over Messi. 32 jaar 1,95 m 95 kg 2006 2010 uels 7 goals 2002 12 duels Ibrahimovic maakt zijn debuut voor Zweden 2012 VRIJDAG 15 NOVEMBER 2013 over Lionel Messi Ibrahimovi Zweden in de achtste finale uitgeschakeld Zweden niet gekwalificeerd 2013-2014 Zweden in de achtste finale uitgeschakeld ii a« Zweden in achtste finale door Nederland uitgeschakeld met penalties Zweden niet door poulefase *WSl Zweden niet door poulefase Won nog nooit de Champions League 8 goals dit seizoen voor Paris Saint-Germain 8 tl i op rij met verschillende ClU ÖS Ajax 2002 Ajax 2004 Juventus 2005 en 2006* Internazionale 2007, 2008 en 2009 Barcelona 2010 AC Milan 2011 Paris Saint-Germain 2013 titels later afgepakt H laMPw infographic Anke Arts DPd foto Koen van Weel ANP, Jonathan Nackstrand AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9