Zweden en Denen ruziën over Le Pen Duitse coalitiebesprekingen: schipperen voor de bühne 6 BUITENLAND VUILNISBELT In de loop der jaren zijn er dorpen ontstaan bij de gigantische vuilstort in een satellietstad van Jakarta. Deense rechtse partij heeft problemen met antisemitisme van Franse Front National De Denen dreigen de samenwer king met de Zweden op te zeggen omdat de SD overweegt toe te tre den tot de anti-Europese alliantie van Le Pen en Geert Wilders van de PVV. DF-kopstuk Soren Espersen wil best samenwerken met Geert Wil ders, maar ziet helemaal niets in de partij van Le Pen. 'De diepe wortels in het antisemitisme' van het Front National, zijn Espersen een doorn in het oog. „Ik zie sim pelweg niet dat het Front Natio nal een fatsoenlijke partij is", te kende de Deense krant Politiken gisteren op uit zijn mond. Ook is hij weinig enthousiast over de Oostenrijkse FPÖ en het Vlaams Belang. Espersen, vice-voorzitter van de partij, ziet de toenadering tussen de SD en de anti-Europese alliantie waarvan Le Pen een van de grondlegsters is, met lede ogen aan. „Als dat het geval is, en ze maken er een serieuze zaak van, zijn wij niet geïnteresseerd in sa menwerking met de Zweden-De- mocraten", aldus Espersen. Binnen de SD, die in mei in het Europees Parlement hoopt te ko men, is de houding heel anders. „Wij gooien de deur niet dicht voor meer samenwerking in de toekomst. Vanzelfsprekend zijn de PW en het Front National in teressant voor ons", stelt SD-woordvoerder Linus Bylund. Le Pen bezocht in oktober Stock holm om kennis te maken met de Zweedse partij en SD-leider Jim- mie Akesson. Ze spraken toen on der meer over de mogelijkheden voor het vormen van een fractie in het Europees Parlement. BANTAR GEBANG - Als raven stor ten honderden vuilnisprikkers zich op het verse huisvuil dat zo juist is gebracht. Ze duiken zelfs tussen de gevaarlijke grijparmen van de bulldozers in om alles wat nog bruikbaar is, zoals glas en plastic, in de korven op hun rug te stoppen. Aan het einde van de dag krijgen ze twee euro voor de inhoud van hun mand van tussen handelaren die aan recyclefabrie- ken leveren. De stank is ondraaglijk. Met een groepje zit Sri onder een plastic zeiltje tegen de regen, haar lunch - wat rijst en groente - op te eten. Ze zegt de viezigheid niet meer te ruiken. Vanuit haar 'tent' heeft ze op driehonderd meter hoogte een helder uitzicht. Ze wijst naar de wegen richting de berg, waar langs kleine nederzettingen zijn ontstaan. Die bestaan uit krotten gemaakt van afval, waarin de vijf duizend vuilnisprikkers wonen. Geiten wroeten in het vuil. „Ooit was hier een meer en lagen er idyllische rijstvelden", vertelt op zichter Erwin Sinaga lachend. Maar dat was alweer 25 jaar gele den. Bantar Gebang, die ruim honderd hectare beslaat, was ooit bedoeld Ooit, 25 jaar geleden, was hier een meer en lagen er idyllische rijstvelden als tijdelijke stortplaats. Na een kwart eeuw is het nog steeds de enige vuilnisbelt voor al het afval uit Jakarta. Dagelijks storten acht honderd vrachtwagens er 6000 ton vuilnis, zes olympische zwem baden vol. De omwonenden in de satellietstad Bekasi, waar Bantar Gebang ligt, eisen al jaren dat de berg wordt gesloten. Ze klagen over de stank, de ziekten die het rottende vuilnis verspreidt en de chemicaliën die het grondwater in sijpelen. De vuilnisbelt ging eerder, in 2001, al eens dicht. Het lokale be stuur van Bekasi vond dat het hoog tijd was dat hoofdstad zelf een oplossing voor haar rotzooi bedacht. Maar toen de gouver neur van Jakarta een flinke finan ciële vergoeding bood, ging de berg toch weer open; tijdelijk wel te verstaan. lakarta beloofde - maar dat was toen de straten tij dens het regenseizoen weer eens blank stonden vol drijvend huis vuil - echt met maatregelen te ko men. Toen het zonnetje daarna weer doorbrak, gingen de plan nen weer de kast in. Daarbij komt ook dat niet eens al het huisvuil uit Jakarta op Bantar Gebang belandt. Door een tekort aan vuilnisophaalwagens, de stadsdienst telt er zo'n tweehon derd, waarvan de helft door tech nische mankementen buiten wer king is, dumpen de stadsbewo ners dagelijks rond de 240 ton vuilnis in de rivieren die door de hoofdstad stromen. Een nieuwe 'vuilnispatrouilledienst' moet tij dens het regenseizoen, dat net is begonnen, vervuilers voor 50 Eu ro beboeten, bijna een half maand salaris. Maar in de hoofdstad koopt bijna iedereen onderhands bij de politie zijn bekeuringen af. Het lokale bestuur van Bekasi ziet de extra tonnen vuilnis al weer komen en heeft gedreigd, als Ja- karta nu geen echte maatregelen neemt, de berg voorgoed te slui ten. Het plan van Jakarta is om twee nieuwe vuilverbrandingsovens in de hoofdstad te openen. Een daar van functioneert al sinds vorig jaar. Maar zelfs met drie verbran dingsovens, blijft er dagelijks nog steeds 2000 ton afVal over. Het stadsbestuur zou een voorbeeld moeten nemen aan de 'groene' vuilnisprikkers op Bantar Ge bang, vinden milieuorganisaties. Door het huisvuil te scheiden, wordt zowel in de stad als op de vuilnisbelt Bantar Gebang het af val aanzienlijk minder. Aanvankelijk leek er weinig aan de hand. Met Duitse gedegenheid gingen in twaalf Arbeitsgruppen (AG) en vier subgroepen Utt- ter-AG) in totaal zo'n 300 politici van beide partijen met verschil lende thema's aan de slag. De sfeer was goed. In de tv-journaals zagen de kiezers hoe politieke vij anden van weleer met brede glim lach gezamenlijk persconferenties gaven, waar ze hoog opgaven over hun vorderingen. Op bondskanselier Merkel (CDU) na, zijn nagenoeg alle partijkop stukken bij de onderhandelingen betrokken. Overeenkomsten zijn er inmiddels op verschillende punten: van een rem op de huur verhogingen en een aanpassing van de Energiewende (de peperdu- In totaal onderhandelen zo'n 300 politici van beide partijen over de verschillende thema's re overschakeling op duurzame energie), tot het voorlopig afzien van schaliegaswinning. Deze week kwam echter een aan tal heikele punten op tafel en dat leidde terstond tot gedoe. Onder handelaars liepen zelfs kwaad weg uit de AG Gezinspolitiek. Tot ongenoegen van de SPD weigeren de christen-democraten in te stemmen met het homohuwelijk en met de invoering van het adop tierecht voor homoseksuele pa- Tot ongenoegen van de SPD weigeren de christen democraten in te stemmen met het homohuwelijk ren. De ambitieuze vice-partij- voorzitter van de SPD, Manuela Schwesig (39), adviseerde haar partijgenoten om de onderhande lingen eventueel af te breken. Er zijn meer mogelijke breekpun ten, zoals de tolheffing voor bui tenlandse personenauto's, die de Beierse CSU wil doorzetten, en de invoering van een landelijk gel dend wettelijk minimumloon van 8,50 euro, waar de SPD aan vast houdt. Dat SPD-onderhandelaars ineens dreigen met opstappen en dat de SPD deze week een opening maakte naar Die Linke - de oud-communisten uit de voorma lige DDR - met wie de sociaal-de mocraten in de toekomst moge lijk landelijk willen samenwer ken, is volgens commentatoren al lemaal tactiek. In Leipzig houdt de SPD sinds gisteren namelijk een driedaags partijcongres en de basis moet de indruk krijgen dat de Genossen (kameraden) bij de coalitie-onderhandelingen hun huid zo duur mogelijk verkopen. Affentheater, zo noemen kritische columnisten dit schipperen voor de bühne. Bij de CDU/CSU, ver uit de grootste partij in de nieu we Bondsdag, lijkt men dit apen-theater als het tegenstribbe len van een kleine coalitiepartner te accepteren. Uiteindelijk twijfelt niemand eraan dat de 'grote coali tie' onder kanselier Merkel er zal komen. Officieel moeten de on derhandelingen op 28 november zijn afgerond. Vuilnisprikkers blij KOPENHAGEN - De Franse nationalis tische partij Front National van Ma rine Le Pen drijft een wig tussen de Deense Volkspartij (DF) en de Zwe- den-Democraten (SD), twee recht se Scandinavische nationalistische partijen. door onze correspondent Wilma van der Maten Erwin Sinaga, opzichter door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Wanneer krijgt Duitsland eindelijk zijn 'grote coalitie' van SPD en CDU/CSU? Commentato ren vragen zich ongeduldig af of de twee volkspartijen, die door de uit slag van de Bondsdagverkiezingen van 22 september tot elkaar zijn veroordeeld, wel in staat zijn om een regeerakkoord te smeden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6