Respect moet er elke dag weer zijn KeUS y O 01* tracé Bureau Jeugdzorg moet personeel ontslaan 3 'Goed nieuws voor Meccano-traject' I I i I 26 ZEEUWS-VLAANDEREN VERKEERSSTROOM Om Antwerpen goed bereikbaar te maken moet er gekozen worden. Tussen leefbaarheid en mobiliteit. Burgemeester Nuis van Tholen met pensioen weekenddiensten Jetten knikt beamend. Gisteren gaven de burgemeester en twee wethouders van de gemeente Sluis op verschillende scholen een gastles in het kader van de Dag van Respect. Jetten was te gast bij de bovenbouw van basis school De Drieklank in Oostburg. „Misschien kunnen jullie eerst wat over respect vertellen?", vraagt ze aan de kinderen. Aarze lend gaan er wat vingers omhoog. „Ik vind dat er meer respect voor gehandicapten zou moeten zijn", zegt een jongen. „Soms doen men sen gewoon alsof ze er niet zijn." „Gek is dat, he?", antwoordt Jet ten. De burgemeester praat op een vol wassen manier met de kinderen en geeft een aantal voorbeelden van respect. „In het vuur van het debat zeggen politici ook wel eens dingen die niet zo respectvol zijn. Hoe kunnen we ervoor zor gen dat respect altijd in ons doen en laten zit, dat we er constant aan herinnerd worden?" Posters, oppert iemand. „We hebben nog buttons over", zegt juf Conny. „Misschien kunt u die in de ge meenteraad uitdelen." De kinderen bereidden de gastles al een tijdje voor. Volgens de juf waren ze vooral onder de indruk van een campagnefilmpje van Sire wat goed bij dit onderwerp aansluit. Eén van de jongens ci teert het filmpje: „Mies zit in de tram. Daar komt oifta. 'Mag ik daar zitten?', vraagt ze. 'Oprotten ouwe graftak', zegt Mies. Oma moet huilen. Mies is blij. Nu kan ze lekker blijven zitten." De kinderen kunnen zich amper voorstellen dat iemand zoiets zou zeggen. „Wie van jullie staat er op voor een oud dametje in de trein of bus?", vraagt Jetten. Drie kwart van de handen schiet om hoog. Dat belooft wat voor later. Nelleke Groenewegen, directeur van Jeugdzorg Zeeland, heeft drin gend behoefte aan zekerheid. „El ke accountant of jurist adviseert ons om duidelijkheid te eisen vóór maart. Zowel voor de be drijfsvoering als omwille van de medewerkers en cliënten." Cao-onderhandelaar jeugdzorg Gert Noortman van AbvaKabo zegt dat het bij BJZ en Juvent om relatief kleine reorganisaties gaat die begin 2014 hun beslag krijgen. Noortman sluit niet uit dat na 2015 (het jaar waarin de jeugdzorg overgaat van Rijk en provincie naar de gemeenten, de 'transitie') grotere klappen vallen. De opgave waarvoor Zeeland nu staat, is te vergelijken met 'Delta werken voor de jeugdzorg', zegt ANTWERPEN - Kiezen de Vlaamse regering en Antwerpen voor een vlotte doorstroming van het ver keer in en rond de havenstad of wordt er vooral ingezet op de leef baarheid? Dat is de grote vraag nu uit het MER-onderzoek blijkt dat nog drie tracés in aanmerking ko men om Antwerpen van het ver- keersinfarct te verlossen. Het zogeheten BAM-tracé dat al jarenlang door de Vlaamse en Ant werpse politiek omarmd wordt, ligt het dichtst bij het centrum van de stad en kruist een keer on dergronds de Schelde. „Als er voor dat tracé gekozen wordt, krijg je straks in een deel van de stad achttien rijstroken! Dat kan echt niet", trapt voorzitter Manu Claeys van de werkgroep stRaten Generaal stevig op de rem. Die werkgroep is al veertien jaar oud en presenteerde het zogehe ten Meccano-traject dat veel ver der van het stadscentrum ligt en vooral de leefbaarheid van de dichtslibbende stad ten goede komt. De luchtkwaliteit is bij de aanleg van het Meccano-tracé aan zienlijk beter dan bij aanleg van het BAM-tracé. Naast deze twee trajecten is er ook nog Oosterweel-Noord dat een (dure) variant is die de beide andere tracés combineert. Twee andere voorstellen lijken in ieder geval af te vallen. Een kilo meters lange tunnel onder het Antwerps centrum of een tweede Kennedytunnel zouden voor nog meer verkeer op de al zo overbe laste Ring zorgen. Twee jaar lang werd er gewerkt aan het milieueffectenrapport (MER) dat nu bij de Vlaamse rege ring op tafel ligt. Alweer vijftien jaar probeert het ruim 500.000 inwoners tellende Antwerpen zich te ontdoen van de verkeersterreur. Steeds vaker is de stad onbereikbaar door ellen- lange files die zelfs bedrijven doen besluiten de rug toe te ke ren. Aanvankelijk werd gedacht de snelwegen aan elkaar te kno pen met een gigantische brug, luisterend naar de naam Lange Wapper en hoog boven de stad uittorentin een referendum werd de brug door de Antwerpse bevol king vijfjaar geleden zonder par don neergehaald. Jarenlang werd er vervolgens ge steggeld over het tracé dat Ant werpen weer bereikbaar moet ma ken. Het is nog altijd de bedoe ling dat het werk in 2016 begint en in 2022 klaar is. Begin volgend jaar moet duidelijk worden welk traject de voorkeur krijgt. Opmerkelijk is wel dat in de MER gesproken wordt over goede resultaten die tolheffing in alle tunnels oplevert. De tol zou dan het hoogst moeten zijn in de meest gebruikte tunnel (Kennedy- tunnel) en het laagst in de Lief- kenshoektunnel, die veel minder gebruikt wordt. Ook opmerkelijk is dat een verbod op vrachtver keer door de Kennedytunnel een negatief effect zou hebben op de doorstroming van het verkeer. De Vlaamse regering wil dat verbod, maar volgens de MER-studie zou dat verbod er voor zorgen dat an dere wegen overbelast raken en Antwerpen opnieuw maken krijgt met veel sluipverkeer. Eind januari wordt de (verkeers) knoop doorgehakt. Paul Cösters, directeur kinder- en jeugdpsychiatrie bij Emergis. In 2015 is er voor jeugdzorg in Zee land 12 tot 15 procent minder bud get. „Als je een dergelijk krimpsce- nario in één jaar uit moet voeren, zijn gedwongen ontslagen niet te voorkomen. Zelfs als je het over meerdere jaren spreidt, zoals de Zeeuwse gemeenten nu besloten hebben, moet je creatief zijn. Een kliniek als Ithaka heeft een mini male schaalgrootte; als je verder krimpt, valt de voorziening om. Dan kan het zijn dat kinderen die nu nog in Zeeland geholpen wor den, de provincie uit moeten." Pas in mei volgend jaar zal (waar schijnlijk) tot op de euro duide lijk zijn op hoeveel geld de instel lingen kunnen rekenen. Directeur Hein Abbing van Juvent: „Maar we kunnen wel nu al op basis van vertrouwen procesafspraken ma ken. Hoe komen we van A naar B, wat is ieders rol daarin? En dat in een proces van jaren, want deze veranderingen in de jeugdzorg zijn niet in korte tijd te realiseren. Dat is de opgave die er nu ligt." ANTWERPEN - De Vlaamse minis ter-president Kris Peeters en Ant werps burgemeester Bart de We ver willen nog geen commentaar geven op de resultaten van de on langs uitgebrachte MER-studie. Daarin staan de effecten op onder meer het milieu bij de aanleg van tracés die Antwerpen beter bereik baar moeten maken. „Iedereen moet zijn werk onafhankelijk kun nen doen. Daarom zeggen we nog niets", liet Peeters weten. THOLEN - Burgemeester Willem Nuis (CU) van de gemeente Tho len gaat per 1 oktober 2014 met pensioen. Dat heeft de gemeente gisteren bekend gemaakt. Per genoemde datum hoopt Nuis de leeftijd van 67 jaar te hebben bereikt en hij heeft dan de ge meente Tholen meer dan 14 jaar als burgemeester gediend. Nuis is de langst zittende burge meester in Zeeland. Hij heeft zich vele jaren ingezet op tal van terrei nen inzake regionale samenwer king en vertegenwoordigt bijna acht jaar de Zeeuwse gemeenten in het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De actiegroepen die zich al jaren verzetten tegen het BAM-tracé dat de politiek graag wil, putten hoop uit het MER-rapport. „Het belangrijkste is dat ons tracé het best scoort op het gebied van de leefbaarheid", zegt Manu Claeys van stRaten Generaal. „Als actie groep vechten we al jaren voor een oplossing die de leefbaarheid in en rond Antwerpen ten góede komt. Het is mooi dat deze studie ons gelijk geeft." „Als je extra rijstroken in de stad legt, verhoog je zeker de doorstro ming", zegt voorzitter Wim van Hees van de actiegroep Adem nood. „Maar willen we dat? Als je de cijfers bekijkt, belooft dat wei nig goeds." Op vijf december buigt het Vlaams parlement zich over het rapport en 12 december is er een uitgebreide info-avond voor de Antwerpse bevolking. Vervolgens wordt de studie op -21 januari volgend jaar aan de Vlaam se regering overhandigd. Daarna kan er eindelijk na achttien jaar een beslissing genomen worden. rp Burgemeester Annemiek Jetten van Sluis spreekt in een klas van basis school De Drieklank in Oostburg over respect, foto Peter Nicolai door Ellen Nieuwenhuijze OOSTBURG - „Eén keer per jaar staan we stil bij respect." Burge meester Annemiek Jetten heeft de woorden amper uitgesproken of een jongen op de voorste rij onder breekt haar. „We zouden er eigen lijk iedere dag over na moeten den ken." door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Bureau jeugdzorg Zeeland en Juvent zijn met vak bond AbvaKabo in onderhandeling over een sociaal plan. Bij BJZ vallen zeker gedwongen ontslagen, Ju- vent houdt die mogelijkheid open. door Romain van Damme tracés zijn er nog over. Het BAM-traject en Meccano lijken straks de grote finale te spelen. door Romain van Damme Zaterdag 16 en zondag 17 november 2013 Huisartsen Nucleus Huisartsenposten Voor spoedeisende huisartsenhulp buiten kantooruren van 17:00 tot 08:00 uur. In het weekend en op erkende feestdagen 24-uurs dienst. 0115-643000. Locatie Terneuzen, Vlietstraat 12, 4535 HATerneuzen. Locatie Oostburg, Pas toor van Genklaan 6, 4501 AJ Oostburg. Alleen te bezoeken na telefonische af spraak. www.nucleuszorg.nl Tandartsen West Zeeuws-Vlaanderen: Tandartsenpraktijk Sluis, Lange Wolstraat 9, Sluis, tel. (0117)420828. Spreekuur: za en zo 12.00-12.30 uur; Oost Zeeuws-Vlaanderen: De Steense Brug, Tragel 5, St. Jansteen, tel. (0114) 312084. Spreekuur: za en zo 12.00-12.30 uur; Apotheken Apotheek Breskens, Westlandstraat 8, 0117-380222, za 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. zon- en feestdagen dienst via deurtelefoon. Hulst: voor alle apotheken buiten openingstij den voor spoedgevallen: Dienstapotheek Terneuzen, Van Steenbergenlaan 27, Ter- neuzen, tel. 0115-626010. Spoedrecep- ten 24-uursdienst. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 0114-314255, ma t/m vr 8.30-17.30 uur, za 10.00-14.00 uur. Apotheek Nobel, Blaauwe Hofke 92, 0114-371457. ma t/m vr 8.00-12.00 en 13.00-17.30 uur. Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel. 0114-311156, ma t/m vr 8.30-18.00 uur, zat. 10.00-17.00 uur. Apotheek Zoetevaart, Zoetevaart 10, 0114-311120. ma t/m vr 8.00-18.00 uur. Oostburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66