Nog geld nodig voor verbouwing Philipsweg afgesloten tot 30% DE NOBELAER ZEEUWS-VLAANDEREN 25 Het Archeologisch Museum Zeeland in Aardenburg wil de provinciale historie laagdrempelig belichten. ii Aanraken, voelen: kan dat niet met de originelen, dan maken we replica's Beeld De Maet en Verhegge wint prijsvraag HELLEBORUSDAGEN FERDINANDUSHOF vanaf vrijdag 1 5 november AARDENBURG - Het Archeologisch Museum Zeeland, dat over dik twee jaar opent in Aardenburg, moet jaarlijks 10.000 tot 12.500 be zoekers trekken. De Stichting Ar cheologisch Museum Zeeland wil er een laagdrempelig museum van maken, dat voor zowel kinde ren als volwassenen boeiend is en de historie van de hele provincie belicht. De exploitatiestichting presenteer de vorige week de plannen aan de Sluise gemeenteraad, die een deel van het benodigde budget be schikbaar stelde. Het nieuwe mu seum komt in het voormalige stadhuis in Aardenburg. Het hui dige, gemeentelijk archeologisch museum aan de Weststraat gaat erin op. Belangrijke opdracht is om het wat stoffige imago van archeolo gie af te schudden, beseft Leo Adriaanse van de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Die instantie is, gezien de ambitie om er een provinciaal museum van te maken, nauw betrokken bij de op zet. „We willen het voor ieder een, jong en oud, leuk maken het museum te bezoeken. Het moet allemaal niet te moeilijk zijn." Zoals bij alle nieuwe musea is het sleutelwoord 'interactiviteit': de tijd dat je in een museum alleen maar mocht kijken, is voorbij. „Be zoekers moeten de geschiedenis kunnen beleven", vindt Adriaan se. „Aanraken, voelen. Als dat niet kan met originele voorwerpen, dan maken we replica's." Daar naast gaat beeld boven tekst. „Wat niet in woorden hoeft, laten we op een andere manier zien." In verschillende ruimten is aan dacht voor vier tijdsperioden: pre historie, Romeinse tijd, middel eeuwen en nieuwe tijd. Rode draad is een 'tijdlijn' met tien hoogtepunten uit de Zeeuwse ge schiedenis. Die zet aan om andere delen van Zeeland te ontdekken. „In Aardenburg hoor je het ver haal achter Nehalennia, en in Co- lijnsplaat kun je naar de tempel zelf', geeft Adriaanse als voor beeld. Het museum krijgt ook een win keltje, een café en een museum lounge, waar bezoekers via een koptelefoon kunnen luisteren naar verhalen en muziek uit vroe ger tijden. In een auditorium vin den evenementen en activiteiten plaats, zoals lezingen, concerten en exposities. Het museum moet daardoor uitgroeien tot een 'cultu reel ontmoetingscentrum'. Er kun nen ook evenementen gehouden worden. „Ook de museumtuin en de Markt zijn daar geschikt voor", verklaart Wim Westphaal, be stuurslid van de stichting. „Kinde ren zouden we bijvoorbeeld zelf 'archeologisch onderzoek' kun nen laten doen in de tuin." Het museum zet in op de komst van zowel toeristen als bezoekers uit de regio. Westphaal: „Buiten het toeristenseizoen zetten we met onze wisselexposities in op de directe omgeving. Daarmee ho pen we onder meer scholen te trekken." De Stichting Archeologisch Mu seum Zeeland hoopt het nieuwe museum in 2016 te kunnen ope nen. AARDENBURG - De (voorloper van) Stichting Archeologisch Museum Zeeland nam het voormalige stad huis in Aardenburg vorig jaar over van de gemeente Sluis. Daar ging nogal wat geharrewar aan vooraf. Het Sluise B en W wilde het ge bouw aanvankelijk verkopen, maar daar voelden veel inwoners van Aardenburg niet voor. Ze be dachten allerlei alternatieve func ties. Uiteindelijk kwam de huidi ge oplossing uit de bus. De samen werking tussen de betrokken par tijen verloopt nu voorspoedig, vin den ze allemaal. Voor de verbouwing van het voor malige stadhuis en de inrichting van het museum is 1,15 miljoen euro nodig. De gemeente levert 250.000 euro. De rest moet ko men uit fondsen en een provincia le subsidie. Er is nog ruim 7 ton nodig. Het museum hoopt rond te ko men met een exploitatiebegroting van 106.000 euro. Daarvan gaat een deel naar een beroepskracht, die met een groep vrijwilligers het museum draaiend moet hou den. De gemeente Sluis geeft jaar lijks 80.000 euro subsidie, waar door het risico voor de museum stichting niet al te groot lijkt. De stichting gaat het komende jaar verder zoeken naar financiers. In 2015 moet de verbouwing en in richting van het museum begin nen, waarna het in 2016 open kan. De voortgang is te volgen op de website w ww. museumaarden- burg.eu. Daar kunnen geïnteres seerden zich ook abonneren op een digitale nieuwsbrief. Dicteestrijd: kinderen versus volwassenen Bibliotheek Zeeuws-Vlaande- ren en Leonardo Zeeland hou den woensdag een dicteewed strijd tussen kinderen en vol wassenen. Leerlingen van groep 7 en 8 wordt gevraagd met een (groot)ouder of ande re volwassene mee te doen. Mare de Smit, oud-winnaar van het Groot Dictee der Ne derlandse Taal, heeft het dictee geschreven en zit in de jury. Aanvang is om 19.00 uur, in schrijven via www.bibliotheek- zeeuwsvlaanderen.nl. Met gids door natuur Margarethapolder Staatsbosbeheer houdt zondag ochtend een excursie door de Margarethapolder, het natuur gebied ten oosten van Terneu- zen. Er zijn vooral veel vogels te zien. Vertrek is om 9.30 uur vanaf ca fé De Griete in het gelijknami ge buurtschap. Meelopen kost 5 euro (kinderen 2,50 euro). Vooraf aanmelden is gewenst via 0115 - 612008. Schaakwedstrijd voor vijftigplussers Schaakclub Het Witte Paard (HWP) uit Sas van Gent is mor gen gastvereniging van het kampioenschap voor vijftig plussers van de Zeeuwse Schaakbond ZSB. Dat vindt plaats in mfc De Statie aan de Canadalaan. Aanvang is om 11.00 uur. Deelnemers spelen zeven ronden. Meedoen kost 4 euro, dat gaat in de prijzen- pot. Inschrijven kan vooraf bij Manuel Colsen via 06 - 23398396, of zaterdag tot 10.45 uur in De Statie. Nu al kerstkaarten in vitrines in bibliotheek Sinterklaas moet nog arrive ren, maar in de bibliotheek in Hulst is het ook al een klein beetje kerst. In de vitrinekast in de bieb zijn namelijk zelfge maakte kerstkaarten van Els Sponselee uit Hulst te zien. Voor het maken van de kaarten gébruikt ze verschillende mate rialen en technieken. De mi ni-expositie is tot het einde van het jaar te zien. FOUTJE, BEDANKT HULST - Kathleen Verhegge en Ro nald de Maet hebben de prijs vraag 'kunst in de Nieuwe Bier kaai' gewonnen. De gemeente Hulst riep kunstenaars op een werk rond het thema 'vieren' te bedenken. Er waren 29 inzendin gen. Een jury koos voor het werk van Verhegge en De Maet, dat be staat uit drie beelden: een winke lende vrouw, een vissende man en een schaatsende vos. Volgens de jury geeft dat een mooi totaal sfeerbeeld van Hulst. Alle inzen dingen worden tot 1 december ge toond in de bibliotheek in Hulst. Het is nog onbekend wanneer het beeld geplaatst,wordt. OOSTBURG - De Philipsweg tussen Oostburg en Waterlandkerkje is uiterlijk tot en met vrijdag 22 no vember afgesloten voor alle ver keer. Igzv Yjiidov \f lef noon Icq november Do /ilvcfiTiee iw Aannemer H4A voert onder houdswerkzaamheden uit. Als het werk het toelaat, gaat de weg iets eerder weer open. Verkeer wordt omgeleid. Zaterdag 23 februari Zondag 24 februari VRIJDAG 15 NOVEMBER 2013 niet altij d stoffig door Martijn de Koning Leo Adriaanse (SCEZ) TERNEUZEN DE GRIETE SAS VAN GENT HULST BIERVLIET - Terneuzen zet elke maand een gebouw of perceel uit het gemeen telijk bezit in de etalage als 'verkoopobject van de maand'. In november richt de gemeente extra aandacht op twee vrije kavels vóór basisschool 't Geuzen- nest in Biervliet Abusievelijk werd eerst aandacht gevraagd voor een ander ob ject aan de Braakmanlaan: de voormalige peuterspeelzaal, die onlangs door de bouwpoot van H4A werd aangekocht Het bedrijf kon er wel om lachen. Toen de gemeente lucht kreeg van het 'foutje', werd het bord deze week - met origi nele tekst - als de wiedeweerga naar de juiste plek gedirigeerd, foto H4A BkSSHSi»"'— oom van 10.00 tot 17.00 uur van 12.00 tot 17.00 uur AdresRode Sluisweg 13, Overslag Tel. 0115-482041 www.ferdinandushof.nl wij zijn 7 dagen geopend! www.denobelaerdomburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65