Het waterschap op de kaart met nieuwe app PvdA is bezorgd over kennis Rijkswaterstaat I I 1 1 What's in a name1 Economisch herstel is broos, werkloosheid in Zeeland loopt nog steeds op. 22 ZEELAND ECONOMIE GROEIT LICHT Blok dringt aan op duidelijkheid belastingkantoor e vrijdag Mijn zoon Rik is be zig zijn rijbewijs te halen. Vandaag doet hij zijn theo rie-examen. De afgelopen week zat hij druk te studeren. Als ik de huiskamer in wandelde, liep ik de kans een meerkeuzevraag op me afgevuurd te krijgen. Ze zijn natuurlijk hartstikke nuttig die vragen, maar soms werken ze op mijn lachspieren. - Ik stap met één arm in het gips in een automaat. Mag ik wegrijden? Zodra je het antwoord gaat be redeneren, dreig je de fout in te gaan. In een automaat hoefje niet te schakelen, die man op het plaatje heeft zijn rechter arm in een mitella, die heeft hij niet nodig, dus waarom niet? Kwam ik met een kopje koffie uit de keuken, hoorde ik plotse ling: „Wat is iemand die met een paard aan de hand loopt?" „Een boer?", antwoordde ik, om hem te stangen. Ik wist natuurlijk dat ik moest kiezen tussen een voetganger of een bestuurder. De klassieke instinker. „Mag je rijden als je claxon het niet doet?", was de volgende vraag. „Nee", gokte ik. Maar ik had wel een wedervraag. „Mag je toeteren als daar geen aanlei ding voor is?" „Nee", antwoordde mijn zoon triomfantelijk. „Hoe kun je dan controleren of je claxon het doet?" Minister Melanie Schultz (Ver keer) zat deze week in de eer ste zelffijdende auto die de Ne derlandse weg op ging. Door een combinatie van radar, ca mera en cruisecontrol kan de Davi (Dutch Automated Vehi cle Initiative) zelf zijn weg vin den en houdt hij voldoende af stand van andere auto's. Over tien jaar rijdt zestig procent van de auto's vanzelf, denkt Schultz, en over twintig jaar doen ze dat volgens haar alle maal. Ik vraag me af wat dat be tekent als straks mijn klein zoon zijn rijbewijs gaat halen. Wordt hem de kans ontnomen dat vermakelijke theorie-exa men te doen? Heeft hij über haupt nog een rijbewijs nodig? Heeft straks iedereen altijd een BOB bij zich? We zullen wel zien. Laat mijn zoon eerst maar zijn rijbewijs halen. Dan noem ik hém voortaan Bob. Of Davi. Door de app te activeren wordt een kaart van Zeeland zichtbaar, waarop alle projecten van het wa terschap staan. „Er wordt nu ge werkt aan een interactieve app. Klik je op een project dan krijg je naast alle informatie over het pro ject ook een schermpje om nieuw-' tjes te melden en er wordt Face- book en Twitter aan gekoppeld", zegt Toine Poppelaars, dijkgraaf van het waterschap. Het waterschap investeert vol gend jaar 61,5 miljoen euro in Zee land en met Rijkswaterstaat komt daar nog eens een investering van ruim 35 miljoen euro bij. „We zou den altijd wel meer willen doen, maar dit is een reële opgave voor onze organisatie. We kunnen de veiligheid voor onze burgers ga randeren. En dat met een lasten verhoging van 1 procent." Bij een klik op de Projectenkaart ter hoogte van Geersdijk en Kort- gene blijkt dat in 2014 gewerkt wordt aan een vrijliggend fiets pad langs de provinciale weg. Daar is bijna een miljoen euro mee gemoeid. Van die 8o-kilome- terweg maken 1800 voertuigen da gelijks gebruik, er rijdt veel land- bouwverkeer en ook nog eens zo'n 150 fietsers. „Dit is een van de laatste schakels in een veilig fietspadennetwerk op Noord- Beveland." Nieuwe projecten zijn binnen kort ook via de app te volgen. Het waterschap gaat waterloop D'Geu- le in Oosterland baggeren (kosten 891.000 euro). Uit metingen bleek dat er te veel bagger in die water gang zat en om de afvoercapaci- teit te vergroten en de waterkwali teit te verbeteren is besloten om het werk in 2014 uit te voeren. Poppelaars: „Op Walcheren zijn de watergangen stevig aangepakt. Het resultaat is dat daar het regen water goed kan worden opgevan gen. Ik heb ten minste geen klach ten gekregen uit die hoek over de hevige regenval van afgelopen pe riode. Op Schouwen-Duiveland was dat wel anders." Op de onderhoudskalender staat de Keersluis in het centrum van Vlissingen. Daaraan wordt een kwart miljoen euro uitgegeven aan een opknapbeurt van de elek tra en overige installaties. Vispassages worden gebouwd in Paal, Zierikzee en Tholen. Vissen wordt het gemakkelijk gemaakt om vanuit de Ooster- of Wester- schelde naar het achterliggende krekengebied te zwemmen. Al leen voor de passage in Tholen is al 847.000 euro gereserveerd. MIDDELBURG - Het stoplicht voor de Zeeuwse economie staat op oranje. De jongste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (landelijk 0,1 procent groei in het derde ten opzichte van het tweede kwartaal) bieden een sprankje hoop, maar het is nog te vroeg voor de bevrijdende conclu sie dat we uit het dal klimmen. Vergeleken met najaar 2012 zijn de landelijke cijfers nog steeds een stuk slechter: economische krimp van 0,6 procent, 160.000 ba nen verloren, consumenten beste den 2,3 procent en bedrijven inves teren 3 procent minder. Alleen de export is met 2,1 procent gegroeid. Zeeland hobbelt altijd achter lan delijke trends aan. Als het in de rest van het land regent, is het in Zeeland nog droog. Omgekeerd geldt dat ook. Voor Zeeland zijn nog geen gedetailleerde cijfers voor het derde kwartaal beschik baar. Secretaris Wies Saman van de Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging (BZW) heeft ech ter geen signalen dat het wezen lijk beter gaat. „De cijfers over de recessie zijn nog te beperkt om daar conclusies uit te trekken." De lucht boven ondernemersland is nog bewolkt. Nog maar twee maanden terug publiceerde de Ka mer van Koophandel Zuidwest- Nederland de conjunctuur- en quête voor het derde kwartaal. DEN HAAG - Mensen die werken bij de Belastingdienst in Terneu- zen moeten zo snel mogelijk we ten waar ze aan toe zijn. Minister Stef Blok (Wonen en Rijksdienst) zal daarop aandringen bij zijn col lega Frans Weekers (Financiën). Blok zei dat gisteren in de Twee de Kamer op vragen van PvdA- Kamerlid Albert de Vries. Het is nog onduidelijk of en wanneer de Belastingdienst uit Terneuzen ver trekt. Ook is niet bekend waar de ongeveer honderd belastingambte naren heen zullen gaan. Dat geldt overigens ook voor de werkne mers van de andere belastingkan toren. Daardoor heerst onder het personeel onzekerheid. Blok: „Het vervelende bij iedere reorganisatie is het verschil tus sen het moment van aankondigen en het moment dat iedereen weet waar die aan toe is." Zeeuwse ondernemers zien daar in nog geen herstel. Sterker, ze zijn een stuk somberder dan hun collega's elders in het land. Ruim 30 procent van de ondernemers' denkt dat het economisch klimaat verslechtert, 7 procent rekent op vefbetering. Veel bedrijven die af hankelijk zijn van de binnenland se markt hebben het moeilijk. De oorzaak is dat consumenten de hand op de knip houden. Er zijn wel lichtpuntjes. De ex port is een belangrijke graadme ter voor de Zeeuwse economie. Dat is de scorende spits in het Zeeuwse elftal. In het voorjaar leek er hoop op structurele groei. Eenderde van de bedrijven zag de afzet in het buitenland toenemen. Die trend zet zich niet echt door in het derde kwartaal, maar 's zo mers wordt er doorgaans minder uitgevoerd, dus de export kan zo maar weer klimmen in het vierde kwartaal. De bouwsector lijkt, mede door stimuleringsmaatregelen van het Rijk, ook op te leven. Maar veel slechter kon het ook niet. De toe ristische sector en de horeca heb ben eindelijk weer een mooie zo mer en herfst beleefd. Er bestaan grote verschillen per sector. Waar de agrofood het naar verhouding goed doet, regende het de laatste maanden faillissementen in de de tailhandel en horeca. Ook onder nemers in de zorg gingen opval lend vaak kopje onder. Helaas leidt de haardunne groei van de economie niet tot meer ba nen. Integendeel, in september za ten bijna 7000 Zeeuwen in de WW. In een maand tijd is dat een groei van 1,5 procent. Precies zoals ondernemers in de conjunctuur enquête van de Kamer van Koop handel hebben voorspeld, zet het banenverlies zich in het derde kwartaal door. Bedrijven moeten kosten besparen om te overleven. Herstel wordt pas eind 2014 ver wacht. Inmiddels staan er in Zeeland 10.490 werkzoekenden geregis treerd (WW, bijstand en andere uitkeringen). De provincie heeft daarmee nog steeds de laagste werkloosheid van Nederland. Niettemin is het aantal vacatures in een jaar tijd met zeven procent gedaald. In Zeeland zit ook veel wrijving tussen vraag en aanbod. Waar bedrijven springen om goed opgeleid personeel, heeft bijna de helft van alle werkzoe kenden geen startkwalificatie: mi nimaal havo of mbo niveau 2. Kamerlid Lutz Jacobi voelt maan dag minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastructuur) daarover aan de tand tijdens een debat over water. Jacobi heeft donder dag een gesprek gehad met Frank Spaargaren, een van de oud ontwerpers van de kering. „De kennis over waterveiligheid is dun", aldus Jacobi. „Er zijn geen experts meer. Bij Rijkswater staat Zeeland is nog 0,1 voltijd baan beschikbaar. Kennis is ver dwenen door privatisering. Veilig heid is een publieke verantwoor delijkheid. Er moeten expetts zijn waar de overheid blindelings op kan vertrouwen. Ze mag niet af hankelijk zijn van aanbestedin gen." Lutz zal vragen welke ex perts de overheid nog in dienst heeft. Deltacommissaris Wim Kuiken sprak donderdag in de Kamer ook zijn zorgen uit over de aanwezig heid van voldoende kennis bij Rijkswaterstaat. „Over het alge meen gezien is er bij instituten zoals TU Delft, Deltares, Alterra en waterschappen heel veel ken nis aanwezig", aldus Kuiken. „Bij individuele organisaties die moe ten afslanken is de aanwezigheid van kennis krap. Gelukkig is men zich dat bewust en is er mede daarom ook veel samenwerking met andere instituten. Maar we zijn bij de Oosterscheldekering ge waarschuwd. Ik ga er niet over, maar het borgen van kennis heeft aandacht nodig." Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Edith Ramakers MIDDELBURG - Meer dan vijfhon derd Zeeuwen hebben in drie maanden de iPad-applicatie (app) van Waterschap Scheldestromen gedownload. Binnenkort wordt de app ook beschikbaar voor de iPhone en toestellen van Android. Alle seinen nog niet op groen door Frank Balkenende Voortgang van werkzaamhe den van het waterschap zijn bijna 'live' te volgen via de interactieve Projectenkaart. UWV-VACATURES NAAR SECTOR techniek en industrie verzorging en dienstverlening economie en administratie transport openbare orde en veiligheid door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De PvdA in de Tweede Kamer maakt zich zorgen over het gebrek aan kennis bij Rijkswater staat over de Oosterscheldekering. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62