Li** ifn ,4M i I I 28 ZEELAND BOUWEN OP DE RESTEN VAN ZALCO Verborgen op het immense terrein van de eind 2011 failliet gegane aluminiumsmelter Zalco bloeit het leven weer op. De gieterij van Zalco BV, eigendom van UTB Industry, draait al een tijdje en hoopt volgend jaar de productie op te vijzelen. De buurman - Century Aluminium Vlissingen BV - start deze maand de anodefabriek op. Het Amerikaanse Century kocht de anodefabriek van het gekapseisde Zalco NV. 3F f-4 l - Tien miljoen dollar telde het beursgenoteerde Century neer voor wat ogenschijn lijk ouwe sannie leek. Het was echter een weloverwo gen beslissing, zegt Robert Quak, plantmanager van Century Alumi nium Vlissingen. „Century bezit alu miniumsmelter Nordural in IJsland, maar daar kunnen ze geen anodes ma ken. Anodes zijn koolstofblokken die je nodig hebt bij het elektrolyse smelt- proces. Om anodes te maken, heb je gas nodig. Dat ontbreekt op IJsland." Century besloot tot de aankoop om niet meer afhankelijk te zijn van leve ranciers. Bovendien leverde het oude Zalco al een keer aan Nordural en de kwaliteit was dik in orde. „Ten derde spelen de kosten een rol. Je kunt de anodes zelf maken. De transportkos ten zijn ook gunstig. Je zit aan tenslot te een diepzeehaven en Zeeland ligt re latief dichtbij IJsland." De fabriek mocht dan een prijspakker zijn, Century heeft tientallen miljoe nen euro's geïnvesteerd om de boel te grondig te verbouwen. Quak: „Onze in zet is een schone, moderne en goed ge organiseerde fabriek die aan de streng ste milieu- en veiligheidseisen vol doet. Century wil hier langere tijd blij ven. Zeker vijftig jaar." Het is een smak geld, beaamt Quak. „De infrastructuur was op zich goed, maar ja, sommige dingen waren veer tig jaar oud. We hebben zowat alles uit elkaar gehaald, en vervolgens verbe terd of vernieuwd. Wat we niet nodig hadden, hebben we gesloopt. Verder is fors geïnvesteerd in nieuwe bestu- rings- en transportsystemen, want de fabriek is aangepast om grotere anodes te kunnen maken. Blokken koolstof van een ton worden gebakken in de ba koven, die we trouwens ook hebben ge moderniseerd. Vervolgens moet je die blokken transporteren. Dat gebeurt straks allemaal automatisch." Het kost tijd een gedateerde fabriek te moderniseren. De vijftig medewerkers van Century Aluminium Vlissingen werken er samen met een internatio naal projectteam al anderhalfjaar aan. Van het personeelbestand is zo'n tweederde ex-Zalco. Mensen die bij het faillissement in 2011 hun baan hadden ver loren. Ook zijn zeven mensen aangenomen van Thermphos, de fos- forfabriek die eind 2012 hetzelfde lot als Zalco was beschoren. Aan de selectie van de 'poppe tjes' is veel aandacht be steed. Hans de Jonge, fi nancieel en personeelsmanager: „We hebben met alle sollicitanten gesprek ken gevoerd. We waren op zoek naar enthousiaste mensen die bereid zijn bij te leren. Ze moeten breed inzetbaar zijn. Leeftijd speelde bij de selectie geen rol. We hebben hier een vijftien tal vijftigplussers rondlopen." Na de nodige trainingen en opleidin gen zijn ze er klaar voor bij Century. Eind deze maand zal de fabriek wor den opgestart. De noodzakelijke gas- aansluiting is er net. Gisteren kon de gaskraan worden opengedraaid. Eind dit jaar moeten de eerste anodes de 'band aflopen'. Hoe ziet de toekomst er daarna uit? „Op termijn zal de productie toene men. Dat betekent extra werkgelegen heid. Ik denk dat we in 2014 al toe groeien naar 70 tot 75 mensen, want de productie in Vlissingen zal verdub belen. Ook zal in IJsland op termijn een nieuwe aluminiumfabriek op star ten. Die is nu in aanbouw. Het ligt er aan wanneer die begint. Dat levert in Vlissingen mogelijk uibreiding en dus nog een aantal extra banen op." I De anodefabriek van aluminiumbedrijf Century op het terrein van het vroegere Zalco NV is compleet vernieuwd. Weer anodes uit het Sloe l door Frank Balkenende Robert Quak en Hans de Jonge (r), managers bij Century Aluminium Vlissingen BV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60