euro's verschillen Excuus Opstelten voor houding OM bij misbruik kerk Teeven past plannen rechtshulp toch aan BINNENLAND 5 Meldpunt 'vage' medische kosten -n?r" waarschuwing stelt Peeters. „Op sommige afdelingen Spoedeisen de Hulp hangen al bordjes dat het slimmer en goedkoper is om met kleine kwalen naar de huisartsen post te gaan. Het verbandje dat een huisarts kan aanbrengen voor een paar euro kan op Spoedeisen de Hulp honderden euro's kosten. In een universitair medisch cen trum misschien nog wel meer." Het overkwam de Tilburgse wet houder Erik de Ridder eerder. Voor een verbandje om zijn vin ger werd 2284 euro gerekend. Kortom, het loont voor patiënten om eerst goed te informeren hoe veel iets in verschillende zieken huizen kost. Zeker als deze behan deling onder hun eigen risico valt en geen spoed heeft. De bewindsman is verder bereid initiatieven te subsidiëren op het gebied van oral history, het opteke nen van mondelinge overleve ring. Hij gaat ook met de katholie ke kerk bespreken of er een of meerdere vrouwen kunnen ko men in de commissie die claims bekijkt. De Kamer besprak gisteren het Eindrapport van de commissie-ar chiefonderzoek handelen Openbaar Ministerie bij seksueel misbruik Rooms-Katholieke Kerk. Het OM is in het algemeen niet in gebreke gebleven bij de aanpak van mis- bruikzaken binnen de Rooms-Ka tholieke Kerk, zo werd geconclu deerd, maar overleg tussen het OM en de kerkelijke leiding leid de er nogal'eens toe dat misbruik- zaken tegen geestelijken milder werden afgedaan. De kerk bood dan zelf maatregelen aan. Ook bleek dat verdachten uit de hogere sociale klassen vaker dan de gemiddelde verdachte een gun stiger afhandeling van een mis- bruikzaak ten deel viel. Klassen justitie mag nu niet, maar mocht toen ook niet, aldus Opstelten gis teren. De commissie bekeek in to taal 110 zaken tegen geestelijken. Het seksueel misbruik in de kerk kwam aan het licht door onder zoek van NRC en de Wereldom roep. Daarna deed de commissie- Deetman onderzoek en conclu deerde dat er in de jaren '50 en '60 inderdaad op grote schaal spra ke was van dergelijk misbruik. Op verzoek van de Kamer deed Deet- man daarna ook nog onderzoek naar (fysiek en psychisch) mis bruik van meisjes in de kerk. Na dat tweede rapport kwamen tien tallen meldingen binnen van vrouwen die fysiek zijn mishan- deld door nonnen. Ook lagen er nog 150 van die meldingen op de plank. Over seksueel misbruik kwamen in totaal 2809 meldin gen binnen, ruim 400 keer is een schadevergoeding betaald. Opstelten meldde gisteren ook dat hij vindt dat er ruimhartig moet worden omgesprongen met slachtoffers die zich op een laat tijdstip hebben gemeld. De kerk stelde zich recent namelijk wel open voor klachten die alleen gaan over ernstig lichamelijk ge weld en psychisch misbruik, maar voegde daar aan toe dat die nieuwe regeling alleen geldt voor slachtoffers die zich al eerder had den gemeld. Nieuwe zaken zouden niet meer in behandeling worden genomen. Dat leidde tot boze reacties van slachtoffergroepen als Klokk en de VPKK. Die laatste organisatie, die misbruikte vrouwen vertegen woordigt, voerde ook actie buiten het Kamergebouw. Zij hingen symbolisch 'de vuile was' buiten. De slachtofferorganisaties zeiden eerder al niet tevreden te zijn over de nieuwe slachtofferrege ling. „Die staat open voor mensen die zich al hebben gemeld, terwijl in het verleden veel mensen met een melding van fysiek misbruik zijn afgepoeierd. De kerk wil zich er snel van afmaken", aldus Gui- do Klabbers van Klokk. DEN HAAG - Patiënten van me disch specialisten die te maken krijgen met vervelende verrassin gen op hun ziekenhuisrekening kunnen zich sinds gisteren mel den bij een meldpunt dat door de Nationale Ombudsman en de Con sumentenbond is opgericht. Volgens de ombudsman is het voor patiënten vaak niet duidelijk wat een behandeling bij een spe cialist gaat kosten en moeten zij soms onverwacht kosten uit ei gen zak betalen. DEN HAAG - Het uurtarief van alle sociale advocaten (in strafzaken, civiele zaken en bestuurszaken) gaat 'met ongeveer een knaak' om laag. Dat plan gaat staatssecretaris Fred Teeven uitwerken. Het tarief is nu 104,85 euro. Het geld dat straks op deze wijze door het Rijk wordt bespaard, kan worden ge bruikt om te verzekeren dat extra moeilijke zaken toch behartigd blijven worden. Deskundigen vreesden dat die 'be werkelijke' zaken tussen wal en schip zouden vallen. Het uurta rief gaat verder omlaag naarmate zaken langer duren om ze uit te vechten, dat bevordert volgens Teeven de voortgang van de pro cessen. En om die reden krijgen advocaten ook meer geld als hun cliënt net vastzit, dan later in het proces. Dat zijn enkele aanpassin gen die Teeven gisteren beloofde tijdens een debat over de bezuini gingen op de rechtsbijstand. De al ternatieven zijn aangereikt vanuit de advocatuur. De oppositie heeft, net als veel advocaten, zeer veel kritiek op de bezuinigingen. De coalitiepartijen gaan wel mee met Teevens plannen, maar wil den toch ook het een en ander ge wijzigd zien. De kwestie wordt volgende week door de Kamer ver der besproken. Onderzoek naar kunst Oranjes Er komt een onafhankelijk onderzoek naar de her komst van museale voorwer pen die sinds 1933 in Neder lands koninklijk bezit zijn. Als er voorwerpen worden aangetroffen waarvan de herkomst 'niet rechtmatig" is, kunnen deze worden ge claimd door de erfgenamen van de oorspronkelijke eige naar. Supersnelrecht simpele strafzaken Eenvoudige strafzaken moe ten in 2015 sneller worden af gehandeld. Het kabinet wil deze zaken met supersnel recht, snelrecht en snelle po litierechtszittingen afdoen. Met supersnelrecht moet een simpele strafzaak bin nen drie dagen worden afge handeld, terwijl die termijn bij snelrecht zeventien da gen bedraagt Volgend jaar worden hiermee de eerste proeven gedaan. SBS-concern komt met vrouwenzender SBS Broadcasting komt vol gend jaar met een vierde zender naast de huidige zen ders SBS6, Nets en Veronica. De zender zal zich, net als Nets, vooral richten op vrou wen. De naam van het nieu we tv-station is nog niet be kend. Minder mensen met pgb, zelfde kosten Het aantal mensen met een persoonsgebonden budget (pgb) is in 2012 gedaald, maar de gemiddelde kosten per persoon zijn sterk geste gen. Daarmee zijn de totale kosten voor de pgb's onge veer gelijk gebleven. Dat blijkt uit een rapport van het Sociaal en Cultureel Planbureau dat vandaag ver schijnt. 'Somertijd' wint Gouden RadioRing Somertijd heeft de Gouden RadioRing gewonnen, de pu blieksprijs voor het beste ra dioprogramma van 2013. Dat werd gisteren bekend op het RadioGala van het Jaar. Dj Rob van Someren maakt het programma elke dag op Ra dio Veronica. De Zilveren RadioSter ging bij de man nen naar Bert Haandrikman. De vrouwelijke winnaar was Claudia de Breij. VRIJDAG 15 NOVEMBER 2013 DEN HAAG - Minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) heeft giste ren in de Tweede Kamer excuses aangeboden voor de wijze waarop het Openbaar Ministerie (OM) vroeger slachtoffers van seksueel misbruik in de kerk in de steek heeft gelaten. Hij wil ook onder zoek door middel van steekproe ven om uit te vinden hoe de politie destijds met aangiften omging. Ivo Opstelten foto ANP DEN HAAG DEN HAAG AMSTERDAM DEN HAAG Rob van Someren foto ANP HILVERSUM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5