WONEN 7 VRAAG Sc ANTWOORD Bonsai Nu de dagen steeds korter worden, is licht in al zijn verschijningsvormen gewenst in huis. We tellen alvast af naar kerst, het feest van het licht: met bijzondere kaarsen, kandelaars en lampen. Zo worden de donkere dagen een stuk lichter. 4, MINIMALISTISCH Laat het romantische effect van kaarslicht de hoofdrol spelen en kies voor een minimalistische kandelaar. Bijvoorbeeld de Nocto van Nor- mann Copenhagen. De Zweedse ontwerper Pontus Ny stripte de klassieke kandelaar tot op het bot. Wat overblijft, is een kaarsenhou der die focust op de relatie tussen kaars en houder. Vanaf december verkrijgbaar. Prijs: 20 euro. 3. KAARSVET Sommige producten heb ben elkaar altijd nodig. Ze horen bij elkaar als een ha mer en een spijker, als bed en deken en als kop en schotel. Door ze sa men te smelten in één ma teriaal, wordt hun relatie duidelijk. Dat hielden Na- tan Wierink en Tineke Beunders van Ontwerp- duo voor ogen toen ze Tal low (Engels voor kaars vet) ontwierpen. Deze in hun eigen atelier handge goten kandelaars zijn hele maal gemaakt van kaars vet. Verkrijgbaar in twaalf zachte kleuren, ze kosten 14,95 euro per stuk. 2. LANTAARN Nostalgie in een nieuw jasje: steek zodra het schemerig begint te wor den de trendy kandelaar Lanterna van Antonio Aricó aan. Hij ont wierp de kandelaar voor het merk Seletti. Lanterna is gemaakt van keramiek met een bijzondere afwerking en een subtiel dekseltje om de kaars veilig te doven. De kandelaar is verkrijgbaar in wit en felrood of antraciet met koper. Lanterna combineert prima met Bugia, een waxinelichthouder met dezelfde vormgeving. Prijs: vanaf 38 euro. Hertshoorn Ooit gehoord van de Monkey First-knoop? Die wordt gebruikt in de scheepvaart en is mooi om te zien. Vandaar dat het Engelse designmerk Vitamin die knoop een hoofdrol gaf in de Knot Lamp, een bijzonder plafondlamp je van mondgeblazen glas. Elk lampje is voorzien van een kunsti ge knoop, gemaakt van een felge kleurd touw, in zes verschillende kleuren. Hij is (binnenkort) ver krijgbaar in twee vormen, die on derling gecombineerd kunnen worden tot een bijzonder groepje lampen. VRIJDAG 15 NOVEMBER 2013 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: TUINIEREN Romke van de Kaa is een voormalig kweker, auteur van tal van tuinboe- ken en 'groencolumnist' voor dagbla den en vakbladen. Van die witte kalkvlekken op het blad van een plant; fraai is anders. Vindt ook C. Velthuizen, die niet begrijpt waarom de bladeren van haar bonsai wél witte vlekken krijgen, terwijl die van de bonsai-boompjes bij de bloe mist altijd zo mooi groen blijven. „Ik besproei mijn boompje elke dag met afgekoeld gekookt water. Net als In- tratuin doet. Verschil is dat er, tot mijn grote verbazing, op mijn bonsai wél witte vlekken komen. Wat doe ik verkeerd?" „Ik ben ook verbaasd", antwoordt Romke. „Gekookt water zou geen kalk moeten bevatten. Om te begin nen: de meeste bonsaiboompjes hoe- Hertshoorn, in goede conditie. ven niet iedere dag te worden be sproeid, zeker niet als ze buiten staan, wat de bedoeling is. Bonsai zijn geen kamerplanten. Wilt u toch door Suzanne Dijkstra foto's DesignPress www.normann-copenhagen.dk www.studiodewinkel.nl;www.flinders.nl www.ontwerpduo.nl sproeien - wat geen kwaad kan - doe dat dan met regenwater of gedestil leerd water. Dat bevat in ieder geval geen kalk." We blijven nog even in witte sferen, alsof het al Kerstmis is! Maar ook de vraag van A. Hammer heeft spijtig genoeg niets te maken met kerst, sneeuw en gezelligheid, maar met 'witte pluisjes' die zij op de herts hoorn in haar woonkamer heeft ge zien. „Plotseling. De witte vlekjes lij ken wel wat op luis. Niet alle blade ren zijn aangetast. Ik heb geprobeerd de pluisjes weg te spoelen met water, maar dat is niet gelukt. Nu heb ik één van de bladeren maar afgeknipt, maar dan gaat de vorm er enigszins uit. Weet u een betere oplossing?" „Dit klinkt als wolluis", zo luidt de diagnose van Romke van de Kaa. „Er is wel een goede remedie: sop de bladeren af met groene zeep, met daarin een scheut spiritus. Herhaal dit na een week, net zolang tot er geen luis meer te vinden is." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl. Bellen kan ook: 024-3650509. 1. IN DE KNOOP www.levaleva.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47