PvdA'ers ruziën voort in rechtbank Nog maar weinig aangiftes zaak-Cuijk 'IOC-lid Camiel Eurlings duikt weg voor homodebat Sotsji' ~4r Dittrich: Rutte niet bij Spelen IN HET NIEUWS 3 PvdA-Kamerleden verlieten het afgelopen jaar al gedesillusio neerd het Binnenhof. Voor idea len was weinig ruimte, luidde de teneur van hun verklaring. Er ver schenen berichten over 'kadaver discipline' en 'afrekencultuur' in de fractie. Afspraak is afspraak, rust in de coalitie boven alles, lijkt het cre do. Waarbij Samsom de club zo strak zou runnen dat er voor te gengeluid te amper ruimte is. Als er bijvoorbeeld discussie ontstaat over een plan uit het regeerak koord worden de geluidsopnames van de vergadering over het ak koord nog eens afgespeeld. Zodat iedereen weer even precies weet wie wat zei. Die geluidsopnames van meetings zijn gewoon notu len en opnemen 'gebeurt al sinds jaar en dag', luidde de verklaring. Bij de andere partijen op het Bin nenhof deed het de wenkbrau wen fronsen. De PvdA spreekt niet van muite rij of onrust, dit soort dingen hoort nu eenmaal bij de discussie partij die de PvdA is. Of het illega- lenvoorstel ook nuchter bediscus sieerd kan worden, is nog maar de vraag nu verschillende PvdA' ers al dreigen met een tegenstem. DEN HAAG - PvdA'ers die hun boekje te buiten gaan, kunnen re kenen op een publieke terechtwij zing van partijvoorzitter Hans Spekman. Hij heeft er zijn han den vol aan. Europarlementariër Judith Merkies kiest vandaag de tegenaanval. Merkies, gesneuveld als kandi daat-lijsttrekker bij de Europese verkiezingen, eist vandaag in een kort geding dat Spekman haar naam zuivert. De partijvoorzitter verwijt haar dat ze 84.000 euro aan onterecht ontvangen vergoe dingen veel te laat heeft terugge stort. Hoewel zij volgens de inter ne gedragsregels van de PvdA niet fout heeft gehandeld, wil Spek man van geen rectificatie weten. Bemiddelingspogingen om te voorkomen dat de partijgenoten tegenover elkaar in de rechtszaal komen te staan, mislukten, tot er gernis van veel partijleden. Merkies is de eerste die nu de con frontatie met Spekman via de rechter aangaat. De voorzitter las de afgelopen maanden verschillen de partijgenoten onomwonden de les omdat zij al te losjes om sprongen met andermans geld. Peter Rehwinkel, de Groningse burgemeester die met behoud van wachtgeld in Spanje aan de slag wilde, kreeg een tik op de vin gers, als ook de Utrechtse wethou der Rinda den Besten. Zij wilde wachtgeld incasseren terwijl zij al een nieuwe baan had. De diefstal van geld van de daklozenkrant door het Utrechtse raadslid Bert van der Roest kwalificeerde Spek man als 'waardeloos'. Hij riep hem op af te zien van wachtgeld. CUIJK/ASSEN - Van de circa drie honderd vermoedelijke slachtof fers die de 45-jarige Frank R. uit Cuijk via online contact tot seksu ele handelingen heeft gedwon gen, hebben tot nu toe vijftien minderjarigen aangifte gedaan. R. is verhoord over vijf aangiftes. Eén daarvan ging 'om ontucht via de webcam, bij de vier andere za ken zou sprake zijn geweest van fysiek contact tussen de verdach te en de meisjes. Dat maakte het Openbaar Ministe rie gisteren bekend over de pro-formazaak die vandaag in As sen tegen R. dient. De man uit Cuijk zal niet aanwezig zijn bij die zaak. Het door de Koninklijke Mare chaussee bijgestane team dat de misbruikzaak onderzoekt, heeft tot nu toe honderd minderjarige slachtoffers kunnen identificeren, tussen de 10 en 17 jaar oud. Bin nen Nederland zijn 45 onder zoeksdossiers uitgezet en worden nog een 25 dossiers voor verzen ding klaargemaat. Het is de bedoe ling dat zedenrechercheurs de geï dentificeerde slachtoffers benade ren over wat hen overkomen is en stimuleren om aangifte te doen. Dat geldt ook voor de vijftien dos siers die de politie binnenkort overdraagt aan Belgische zedenre chercheurs. Aangiftes vanuit Bel gië zullen ook in het Nederlandse onderzoek meegenomen worden, meldt het OM. Omdat veel slacht offers van zogeheten grooming- praktijken uit schaamte geen aan gifte durven te doen, kondigde het OM onlangs al aan dat de aan giftes tijdens de rechtszaak geano nimiseerd worden. Frank R. werd in mei gearresteerd na de vermissing van een 12-jarig meisje uit Groningen. Een oogge tuige zag haar bij R. in de auto stappen. De zaak kwam pas begin oktober in de openbaarheid. Toen lagen er drie aangiftes. Gisteren was Eurlings er weer niet. De Kamer had hem uitgeno digd voor een hoorzitting over de recente anti-homowetgeving in Rusland. De hoofdvraag: kunnen onze sporters en hun supporters zich straks in Sotsji gewoon ui ten, of ze nu hetero of homo zijn? Eurlings had zich afgemeld: de KLM-directeur is met premier Mark Rutte op handelsmissie in China. Eurlings absentie is op zich begrijpelijk, meent Dittrich, directeur-pleitbezorger van homo rechten bij Human Rights Watch. „Maar hij had de Kamer op zijn minst even een briefje kunnen sturen hoe hij in dit debat staat." In de VS, Duitsland en Canada spreken IOC-leden zich wél uit over de netelige kwestie. Dat is wel het minste wat Eurlings ook zou kunnen doen, meent Dit- trich. Want de leden, en zij al leen, bepalen uiteindelijk of de Olympische Spelen gehouden worden in een land waar de men senrechten in het geding zijn. „We zien hem niet. Natuurlijk zit hij in het IOC op persoonlijke ti tel. Maar hij blijft een Nederland se publieke figuur. Je kunt je als IOC-lid in deze discussie niet schuilhouden. Dan had Eurlings deze prestigieuze baan niet moe ten aannemen." Dittrich, oud-Kamerlid van D66, herinnert zich hoe Eurlings als jonge europarlementariër op kwam voor mensenrechten. In het IOC zou hij als 'ongeschreven blad' hetzelfde kunnen doen. Dit trich: „Hij kan als een van de jong- sten zeggen: 'We moeten het an ders doen'. Het zou prachtig zijn als hij deze handschoen oppakt." Eurlings laat vanuit China weten het debat over homorechten 'een moeilijk maar belangrijk onder werp te vinden'. Dat hij zich nog niet heeft geuit is afgesproken werk met NOC*NSF, waar hij ook bestuurslid van is. Hij deelt de lijn van het comité: sporters moe ten hun seksuele identiteit kun nen uiten. Eurlings ziet ernaar uit het gesprek aan te gaan met orga nisaties, en dus ook met Dittrich.' Minister-president Mark Rutte heeft niets te zoeken bij de ope ningsceremonie van de Olympi sche Spelen, stelt Boris Dittrich. „Dat is een prestigeproject van president Poetin. Het zou een heel mooi signaal zijn als Rutte wegbleef, net als bondskanselier Angela Merkel deed bij de Spelen in Peking. Hij kan beter een staats secretaris sturen." Toenmalig pre mier Jan Peter Balkenende ging destijds wel. De koning kan wat Dittrich be treft wél naar Sotsji gaan, want die is 'geen politiek figuur*. VRIJDAG 15 NOVEMBER 2013 en verhitte discussie PvdA-fractieleider Diederik Samsom (r) en partijvoorzitter Hans Spekman. foto Martijn Beekman/ANP door Sandra Donker Frank R. zal vandaag niet aanwezig zijn tijdens de pro forma behandeling van zijn rechtszaak door Laurens Kok DEN HAAG - Boris Dittrich is het zat. Drie keer vroeg hij aan IOC-lid Camiel Eurlings of ze eens konden praten over de rechten van homo's op de komende Olymische Spelen in Rusland. Drie keer bleef het stil. 'Waar is Camiel?', vraagt de voor vechter van homorechten zich af. KLM-directeur Camiel Eurlings is momenteel met premier Mark Rutte op handelsmissie in China

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3