Veltman blijft rustig onder zijn eerste selectie Belgen SPORT 35 „Ik ben nu een tijdje basisspeler en dat wil ik blijven. Het Neder lands elftal zie ik op dit moment als een extraatje." Het was alweer meer dan tien jaar geleden dat bij Ajax een jonge jon gen uit de regio doorbrak als cen trale verdediger. John Heitinga de buteerde in 2001 en zou uit groeien tot vaste kracht en inter national. Na Heitinga kwam een karrenvracht aan buitenlanders langs: de Belgen Alderweireld, Vertonghen en Vermaelen, de Spanjaard Oleguer, de Fin Moisan- der. Ook haalde Ajax af en toe een ervaren landgenoot: Stam, Ooijer en Wielaert. En nu wordt bij Ajax het centrum van de defensie opeens gevormd door twee jongens uit de buurt. Stefano Denswil (20) uit Zaan dam en Joël Veltman (21) uit Be verwijk. Beiden zijn al Ajacied vanaf de E-pupillen. Veltman liep als jongetje van tien voor het eerst bij Ajax door de poort. Voor een contributie van 'ik geloof achttien euro mocht hij zich spe ler van. Ajax noemen. „Bij een amateurclub betaal je honderd of honderdvijftig euro. Bij Ajax moesten we maar iets van acht tien euro betalen en kregen we nog allemaal spullen mee ook. Dat was wel heel mooi." Traditiegetrouw mocht Veltman als jochie de bal hooghouden voor een wedstrijd van het eerste. „Bij honderd begon het publiek te applaudisseren. Bijna meteen daarna viel de bal op de grond. Te genwoordig houden die ventjes de bal tweeduizend keer hoog en moeten ze van het veld worden gehaald omdat de wedstrijd gaat beginnen." Veltman doorliep (als rechtsback) de hele opleiding in Amsterdam volgens het boekje en werd ook in Zeist opgemerkt. Met Oranje -17 speelde hij een EK en een WK en daarna kwam hij uit in Oranje -19 en het beloftenelftal. Alleen de stap naar Jong Oranje bleef uit. „Waarom? Tsja, anderen waren be ter. Stefan de Vrij en Mike van der Hoorn bijvoorbeeld. Zij speelden met Feyenoord en Utrecht al in de eredivisie, terwijl ik nog in Jong Ajax zat. Dus da's wel begrij pelijk." Wat ook meespeelde was dat Velt man een zware knieblessure op liep. In het voorjaar van 2011 scheurde hij als speler van de Ai een kruisband in zijn linkerknie. Acht, negen maanden was hij uit de roulatie. Een zware tegenvaller voor de ne gentienjarige verdediger, maar hij praat er gemakkelijk over. „Ik ben eigenlijk wel blij dat ik die blessu re heb gehad", zegt hij zelfs. „Ik ben er mentaal sterker door ge worden. Je gaat toch anders tegen dingen aan kijken. Ik ben nu elke dag blij dat ik op het trainings veld mag staan. Daarvoor dacht ik wel eens 'hmm, daar gaan we weer', hoe raar dat ook is. Je speelt bij Ajax, dus wat heb je te klagen, maar toch sloop dat er soms in. Nu heb ik dat niet meer. Als je negen maanden aan de kant hebt gestaan, wil je maar één ding: naar buiten, trainen. Soms hoor ik nu jongens een beetje kla gen, en dan denk ik 'je moest eens weten'. Ik gun het niemand, maar zo'n blessure is dus ergens wel goed voor je." Coni wil Ballan twee jaar schorsen De Italiaanse wielrenner Alessandro Ballan wordt mo gelijk voor twee jaar ge schorst Het Italiaans Olym pisch Comité (Coni) wil de coureur van BMC aan de kant houden, omdat hij in zijn periode bij Lampre ver boden middelen zou heb ben gebruikt. De inmiddels 34-jarige Ballan kroonde zich in 2008 tot wereldkam pioen op de weg. De laatste tijd is hij geblesseerd. De Bruijn in achtste finale Grand Prix Jean Paul de Bruijn uit Hulst heeft zich na drie winstpar tijen in het hoofdtoernooi van de Nationale Grand Prix driebanden geplaatst voor de achtste finales. Na één moeizame en een glansrijke zege was Jean Paul de Bruijn al zeker van een plaats in de achtste finales. Ook zijn der de partij won De Bruijn. Hij versloeg Tom Paris, Huub Wilkowski en Herman van Daalen. 'Belofte Armstrong beetje te laat' De belofte van Lance Arm strong om volledig open heid te geven over zijn do- pinggebruik is een beetje te laat. Dat heeft Travis Tygart, de baas van het Amerikaan se antidopingbureau Usada, gezegd bij de dopingconfe- rentie in Johannesburg. „Hij moet straks in Amerika on der ede vragen beantwoor den. Ik denk dat hij gedwon gen wordt om nu zulke din gen te roepen. Hij probeert er voordeel uit te halen", stelt Tygart. Magnussen aan de slag bij McLaren Autocoureur Kevin Magnus sen rijdt het komende jaar in de Formule 1 voor McLa ren. De 21-jarige Deen is de tweede rijder naast Jenson Button. „We zijn bijzonder blij dat we hem erbij heb ben", liet teambaas Martin Whitmarsh weten. „Hij is zeer getalenteerd en vastbe raden. We hebben hoge ver wachtingen van hem. Elke keer dat hij onze racewagen testte, was hij erg snel." Nancy van de Ven onder het mes Motorcrossster Nancy van de Ven uit Vlissingen is nu een kleine maand uit de rou latie, maar wacht volgende zomer een operatie die haar enkele maanden buitenspel zet. De zestienjarige rijdster is gisteren in België onder het mes gegaan vanwege een knieblessure, die ze op liep in de Vlissingse Strand- cross. De binnen- en buiten meniscus zijn hersteld en er zijn botsplinters verwijderd. VRIJDAG 15 NOVEMBER 2013 ^1 1 Yt~ BRUSSEL - België heeft de eerste serieuze oefeninterland Radamel Falcao zette Colombia in de 51e minuut op voor- wllLt LJt kXL L ;n Hp aanlnnn naar hpt WK vnpthal in Rra7ilip vprlnrpn Dp <;nrnnp nipt vppI latpr vprduhhpIHp Virtnr lharhn dp <;rn- in de aanloop naar het WK voetbal in Brazilië verloren. De sprong, niet veel later verdubbelde Victor Ibarbo de sco- Rode Duivels, met Axel Witsel (foto) in de basis, gingen re. in het Koning Boudewijnstadion in Brussel met 0-2 onder- De Belgen kregen daarna nog wel kansen, maar raakten uit tegen Colombia. tot twee keer toe de paal. foto Thierry Roge/EPA door Theo Brinkman NOORDWIJK - Zo speelde hij in de eerste divisie met Jong Ajax tegen Telstar, zo staat hij bij Oranje op het trainingsveld met Arjen Rob ben. Het is opeens snel gegaan met Joël Veltman. Te snel, meen den sommige kenners, maar daar maakt de Beverwijker zich niet druk om. Hij is er rustig onder. Hij kon toch moeilijk 'nee' zeggen op de uitnodiging voor Oranje. Maar, geeft hij toe, het belangrijkste is op dit moment zijn club. MILAAN CAPELLE A/D' IJSSEL JOHANNESBURG LONDEN MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35