32 MENINGEN brieven Nederlandse oorlogsvliegers in Engelse dienst - eindelijk krijgen ze hun eigen geschiedenis. DNB Plastic tasjes WillemLeopoldpolder Prijsverhogingen Basisschool Kats *0? K*t Erwin van Loo heeft er werk van gemaakt. Van daag hoopt hij aan de Universiteit van Am sterdam te promoveren op Eenige wakkere jongens, Neder landse oorlogsvliegers in de Britse luchtstrijdkrachten 1940-1945. De studie heeft diverse Zeeuwse invalshoeken. Om te beginnen de auteur. Erwin van Loo werd in 1971 geboren in Ouwerkerk, waar hij ook opgroeide. In 1990 ging hij geschiedenis studeren aan de Uni versiteit van Amsterdam. Zijn af studeerscriptie handelde over vliegveld Woensdrecht in oorlogs tijd. Hij is nu verbonden aan het Nederlands Instituut voor Militai re Historie. Inhoudelijk zijn er in zijn studie van ruim 500 pagina's ook Zeeuw se lichtpuntjes te vinden. Van de ruim 650 Nederlandse gevechts vliegers - onder wie Soldaat van Oranje Erik Hazelhoff - waren er negentien uit Zeeland afkomstig. Van het Nederlandse contingent sneuvelden 235 vliegers. Onder hen zeven Zeeuwen. Het gaat dus om mannen, die tij dens de Tweede Wereldoorlog uit weken naar Groot-Brittannië en daar met Britse, Canadese en Au stralische collega's in de Royal Air Force (RAF) en Marineluchtvaart dienst werden opgenomen. Van Loo: „Zij dienden bijna allemaal vrijwillig en vielen op door hun hoge moreel en vastberadenheid een actieve bijdrage te leveren aan de bevrijding van West-Euro pa." De schrijver dook in Neder landse en Britse archieven, en maakte gebruik van een groot aan- tal interviews. In zijn boek geeft hij een compleet beeld van organi satie en inzet van de Nederlandse luchtstrijdkrachten onder Britse vlag. Bovendien is er veel aan dacht voor het dagelijks leven van de oorlogsvliegers en - als ze over leefden - hun naoorlogse leven. In het proefschrift vertelt Leen- dert Jonker uit Noordgouwe hoe zijn echtgenote vlakbij zijn mili taire vliegveld kwam wonen. Hij was boordschutter bij het 320 Squadron: „Als ik op operatie ging, dan hoorde mijn vrouw ons opstijgen en ging niet naar bed voordat we terug waren." Jonker raakte tijdens een missie naar het Frankrijk op 25 oktober 1943 zwaar gewond. De aanval op het vliegveld van Brest verliep ramp zalig. Een collega-boordschutter van Jonker vertelt: „Toen we de kust overvlogen kregen we zo veel afweer, dat alle granaten als het ware aan elkaar ontploften. Hierdoor zaten we meteen in één donkere, zwarte wolk, kilometers lang en breed. Grote steekvlam men en zware klappen schudden ons vliegtuig door elkaar, de pro jectielen ontploften vlak voor, naast en onder ons." Directe familie werd soms laat in gelicht over vermiste of gesneuvel de vliegers. Zo sneuvelde boord schutter Adriaan Willem Klaas- sen uit Breskens op 12 juni 1944 boven Frankrijk. Een oud-collega van het 320 Squadron bracht be gin april 1945 een bezoek aan de ouders van Klaassen. Toen bleek „dat deze familie omtrent het lot van hun zoon van ofïicieele zijde nog niets vernomen had; zelfs nu nog niet, nadat Breskens reeds eni ge maanden bevrijd is. De familie was hierover zeer geschokt." De meeste vliegers kregen voor hun inzet het Vliegerkruis opge speld. Voor buitengewoon moe dig optreden werden zwaardere onderscheidingen ingezet. Han Kosten uit Oost- en West-Sou burg was van half 1943 tot eind 1944 vaak leading navigator van het 320 Squadron en werd gepre zen om zijn koelbloedigheid tij dens zwaar vijandelijk afweerge schut. Hij ontving het Vlieger- kruis en werd in Nederland be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau met de Zwaarden. Postbus 91 0118-434005 De Nederlandsche Bank heeft zit ten slapen bij het Libor-schan- daal. Drie jaar geleden meldden buitenlandse toezichthouders zich al bij de Rabobank voor on derzoek, maar het duurde daarna nog maanden voor de bank in be weging kwam. De toenmalige pre sident Wellink heeft in Middel burg gezegd dat Zeeland te laat is met het onder water zetten van de Hedwige, te lang getreuzeld, hoor wie het zegt. En dan te we ten dat dit niet de enige foutieve inschatting was onder zijn beleid. Als Nederland nog meer van der gelijke leiders (of zijn het lijders) heeft, hoeven we in elk geval geen vijanden te hebben om naar de haaien te gaan. Verheugend is dat Nederland met het gebruik van plastic tasjes in de middenmoot staat. Het kan be ter. Zelf hergebruik ik de gekre gen tasjes bij bijvoorbeeld de vis boer. Hij vraagt er al om. Ook het inpakpapier bij de kaasboer herge bruik ik. Als m'n vrouw diverse boodschappen gaat doen, neemt ze een opgevouwen plastic zak mee. Als haar tas vol is, weigert zij de aangeboden plastic tasjes en doet haar boodschappen in de meegenomen grote plastic zak. Even nadenken en je dringt het gebruik van die tasjes zelf al te rug. Er drijven al genoeg eilanden van plastic in de zeeën. Die ontpoldering is weer in dis cussie door een provinciale in- spreekronde. Veel mensen zijn drukdoende om zienswijzen op te stellen. Voor Retranchement staat centraal dat de camping 'De Sandtplaet' er straks niet meer zal zijn, een harde realiteit voor de leefbaarheid van het dorp. Even wel, door een kleine aanpassing van het rijksinpassingsplan kan de camping opnieuw ingericht worden. Het kan met een kleine herziening van de grens van het te ontpolderen gebied. De cam ping beslaat circa 6 hectare, zo'n 3 procent van de 180 hectare die vol gens het huidige plan ontpolderd moeten worden. Laat die 6 hecta re intact voor een herrezen cam ping op een schitterende locatie voor toeristen. Zeer gewenst voor Retranchement. De huidige MER is het plan voor ontpolderen zon der economische compensatie. Het zou Zeeuwse politici sieren indien zij kiezen voor die beper king van het te ontpolderen ge bied met die 3 procent. Het ongehoord en a-sociaal, dat onze Staatsbank 'de ABN' mis bruik maakt van de opgedrongen automatisering. De tarieven worden verhoogd met het smoesje dat zij zich met hoge kosten tegen cyberaanvallen moeten beschermen terwijl de werkelijke schuldigen de IT-be- drijven zijn met slechte program ma's. Alle bezuinigingen, op per soneel en kantoren, moeten ruim schoots voldoende zijn om alle au tomatiseringen te betalen! Deze verhoging is een knap staaltje van volksverlakkerij! De snelheid en gemak van met pin of telefoon betalen aan de kas sa is absoluut niet ons voordeel maar alleen voor de bank en be drijven. De gegevens van deze snelle kassa betalingen worden overal voor misbruikt! Bijvoorbeeld uw ziekteverzeke ring behoeft niet te weten dat u een vermeende 'slechte' gewoon te heeft met eten, roken of drin ken, anders gaat ook deze premie omhoog! De oplossing is, ga weer contant betalen! Helaas loopt de oprichting van een nieuwe school niet erg soe pel. Ondergetekende heeft diverse bij eenkomsten over de school in Kats bijgewoond. En daar is heel duidelijk gebleken dat Nobego zeer onjuist heeft gehandeld. Dat heb ik ze verweten, daar schoolbesturen om minder zijn weggestuurd! Maar dat wethouder P. de Putter de school vanaf het begin ook lie ver dicht zag gaan, staat buiten kijf. En alleen om financiële redenen. Dit is bekend en wordt onder steund door WD-leden op Noord-Beveland! Ik hoop dat kie zers in 2014 in Kats zich dat reali seren! In dienst van de Britse RAF door Jan van Damme Bemanning van een Britse bommenwerper; uiterst links Gilles Almekinders uit Rilland-Bath. Erwin van Loo: Eenige wakkere jon gens, Nederlandse oorlogsvliegers in de Britse luchtstrijdkrachten 1940- 1945 - Uitgeverij Boom, 515 pagina's, 34,90 euro. Crewroom met gevechtsvliegers in juni 1944. De staande man is Adriaan Willem Klaassen uit Bres kens. Hij kwam diezelfde maand nog om het leven. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC 4330 AB Middelburg lezersredacteur@pzc.nl A. de Waele H. Dunantstraat 20, Koewacht J. de jonge Dolfijnstraat 12, Nieuwerkerk Jaap Schijve Markt 18 Retranchement J.J. Duin Leliëndaleweg 15, Burgh-Haamstede Dan Kersten 1e Deltaweg 3, Kats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32