ZEELAND V Proefverlof almanak Feest bij Bandoeng Badkamers Bureau leugdzorg Zeeland moet inkrimpen. Ook bij aanbieders van jeugdzorg zijn ontslagen niet uitgesloten. Overzicht van alle Zeeuwse Sinterklaasintochten Economisch herstel is broos, werkloosheid in Zeeland loopt op Meer nieuws zie: www.pzc.nl Alles over www .pzcwonen.nl Ze waren er door van de leg ge raakt, de mensen van dat accoun tantskantoor in Brijdorpe. Onder het motto: 'vaker naar de klant toe', gaat hun kantoor dicht. Er is zo veel communicatie-apparatuur dat dit best kan en rekenen.., dat doe je maar thuis op de laptop van de baas. Die jonge accountant zag er het voordeel van: „Zo'n kantoor is een gevangenis. Straks ben ik vrij. Ik kan werken waar en wanneer ik wil." „Ho, ho", temperde de oudere collega zijn enthousiasme. „Je moet wel voortdurend laten weten waar je mee bezig bent en we vergaderen dagelijks telefonisch. Die vrijheid van jou is dus eigenlijk een soort proefverlof met een enkelbandje." MIDDELBURG - Bureau Jeugdzorg Zeeland en Juvent zijn met vak bond AbvaKabo in onderhande ling over een sociaal plan. Bij BJZ vallen zeker gedwongen ontsla gen, Juvent houdt die mogelijk heid open. Nelleke Groenewegen, directeur van leugdzorg Zeeland, heeft drin gend behoefte aan zekerheid. „El ke accountant of jurist adviseert ons om duidelijkheid te eisen vóór 1 maart. Zowel voor de be drijfsvoering als omwille van de medewerkers en cliënten." Cao-onderhandelaar jeugdzorg Gert Noortman van AbvaKabo zegt dat het bij BJZ en Juvent om relatief kleine reorganisaties gaat die begin 2014 hun beslag krijgen. Noortman sluit niet uit dat na 2015 (het jaar waarin de jeugdzorg overgaat van Rijk en provincie naar de gemeenten, de 'transitie') grotere klappen vallen. De opgave waarvoor Zeeland nu staat is te vergelijken met 'Delta werken voor de jeugdzorg', zegt Paul Cösters, directeur kinder- en jeugdpsychiatrie bij Emergis. In 2015 is er voor jeugdzorg in Zee land 12 tot 15 procent minder bud get. „Als je een dergelijk krimpsce- nario in één jaar uit moet voeren, zijn gedwongen ontslagen niet te voorkomen. Maar zelfs als je het over meerdere jaren uitspreidt, zo als de dertien Zeeuwse gemeen ten nu besloten hebben, moet je heel creatief zijn. Een kliniek als Ithaka heeft een minimale schaal grootte; als je verder krimpt, valt de voorziening om. Dan kan het zijn dat kinderen die nu nog in Zeeland geholpen worden, de pro vincie uit moeten. Naar Rotter dam of Breda." Pas in mei volgend jaar zal (waar schijnlijk) tot op de euro duide lijk zijn op hoeveel geld de instel lingen kunnen rekenen. Directeur Hein Abbing van Juvent: „Maar we kunnen wel nu al op basis van vertrouwen procesafspraken ma ken. Hoe komen we van A naar B, wat is ieders rol daarin? En dat in een proces van jaren, want deze veranderingen in de jeugdzorg zijn niet in korte tijd te realiseren. Dat is de opgave die er nu ligt." Hij hoopt dat gedwongen ontsla gen achterwege kunnen blijven, maar 'moet het, dan moet het'. „Ik hoop dat kennis en kunde in ieder geval behouden kunnen blij ven. Misschien dat iemand die nu bij ons werkt, diezelfde functie bij een gemeente kan krijgen." Bestuurder Coen Dresen van Jutz (De Vliethoeve in Kortgene) is 'ge matigd positief: „Zeeland heeft nadrukkelijk het advies gekregen meerjarige plannen te maken. Dat is goed opgepakt. Verder moet het gesprek tussen gemeenten en zor gaanbieders en BJZ op gang ko men, en dat gaan wij nu aan." VRIJDAG 15 november 2013 PZC ZEELAND Ga verder op Tip? redactie@pzc.nl Jeugdzorg ontslaat personeel door Ondine van der Vleuten OOST-SOUBURG - Bewoners van Moluks zorgcentrum Ta- badila in Middelburg zijn donderdagavond in de watten gelegd door het Souburgse restaurant Bandoeng. De heer en mevrouw Sittrop en mevrouw Singadji (voor vlnr.) ge nieten tijdens eten van de muzikanten Siegers en Sapulet- te (r). „We bestaan dit jaar veertig jaar", legt Mark Lee mans uit „En we wilden graag iets doen om dat te vie ren." Op 6 december is er een feestavond in het restau rant, met een optreden van Julia Loco. De opbrengst gaat naar het activiteitenpotje van de bewoners van Tabadila. „Want de subsidie daarvoor is geschrapt", zegt Leemans. „En in de aanloop daar naartoe leek het ons leuk om de bewoners uit te nodigen. Mijn vrouw is Moluks. We ko ken hier met recepten uit de wijk." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21