Ontdek SPANJE en PORTUGAL ECONOMIE 13 PIANOBOUWER Pleyel gold als de Ferrari onder de vleugels. De beroemde pianobouwer moet nu sluiten. Eind bankgeheim Liechtenstein ifcviju u 11111 l 699 KRAS,NL Nü VWfÏYiflwHl BOEK ONLINE of bel 0900-9697 PARIJS - „Als ik de muziek in mij voel stromen en ik me goed ge noeg voel om mijn eigen klank te creëren, dan heb ik een Pleyel no dig." Als een van de grootste pia nisten en componisten van piano muziek jouw product zo aan prijst, zou je je geen zorgen meer hoeven maken. Helaas. Zelfs de postume steun van de grote Frédéric Chopin was niet meer genoeg. De wereldbe roemde Franse pianobouwer Pleyel, die behalve Chopin ook grootheden als Liszt, Debussy, Grieg, Ravel en Stravinsky tot zijn klanten mocht rekenen, is de ze week gesloten. Het bedrijf in Parijs, in 1807 opgericht door ïg- naz Pleyel - een leerling van Jo seph Haydn -, heeft het na ruim 200 jaar moeten afleggen tegen de goedkope concurrentie uit Azië en tegen de hoge kosten, zo maak te een woordvoerder bekend. Veertien hooggekwalificeerde werknemers zullen elders em plooi moeten vinden. Het atelier in de Parijse voorstad Saint-Denis wordt gesloten. Daar vestigde Pleyel zich dertien jaar geleden, nadat men de productie eerder had verplaatst naar onder meer Duitsland en het Zuid-Franse Ales. Een uniek merk stopt ermee, al dus Fabruice Perret, plaatsvervan- gend chef van het atelier. Hij noemde de piano's en vleugels die werden gemaakt 'de Ferrari's in pianoland'. De prijs is nave nant: een concertvleugel van Pleyel kan rond de twee ton kos ten. Een occasion doet al gauw tienduizenden euro's. De productie liep de laatste tien jaar terug van ongeveer 1.700 in strumenten per jaar naar twintig. De laatste grote bestellingen kwa men van rijke Russen en Arabie ren die nog wel een Pleyel op hun jacht wilden. De Pleyel-vleugels kenmerkten zich altijd door een typisch Frans mechaniek, dat lich ter liep en beter repeteerde dan de bekende Engelse en Duitse vleugels. Volgens pianisten kost het minder kracht op dergelijke vleugels te spelen. Elk instrument is een kunstwerk op zich, bestaan de uit vijfduizend losse onderde len die in 1500 manuren - ver deeld over verschillende experts - in elkaar worden gezet. In de Fran se muziekwereld kwam het einde van het elitemerk hard aan. Het hoofd van het conservatorium in Parijs noemde het ondenkbaar dat zo'n groot merk niet kan wor den gered. Toch is dat zo, waarbij het pijnlijk was voor de socialis tische regering dat het failliet van de pianomaker samenviel met de introductie van een 'plan voor eco nomisch verzet'. Daarbij is een slordige 380 miljoen euro gereser veerd om het sluiten van fabrie ken te voorkomen. Fans van het merk hoeven niet meteen te treuren: er is nog een behoorlijke voorraad, waardoor voorlopig nog wel piano's van het merk op de markt blijven. Boven dien wordt bekeken of de produc tie op een andere manier kan wor den gedaan. In twee eeuwen zijn er 250.000 Pleyel-piano's gefabri ceerd. In zijn hoogtijdagen maak te Pleyel er zo'n 3000 per jaar. VADUZ/LONDEN - Liechtenstein wil over een jaar niet langer te boek staan als een land waar zwart geld geparkeerd kan wor den. Het vorstendom wil ophouden be lastingontduikers van dienst te zijn en zal toetreden tot de Inter nationale Conventie voor Weder zijdse Administratieve Bijstand in Belastingzaken, zo heeft het don derdag laten weten. Het verdrag regelt hoe landen in formatie verkrijgen over bankte goeden van hun onderdanen in andere landen. Het zal waarschijnlijk eind 2014 of begin 2015 in Liechtenstein in werking treden. Het vorstendom in de Alpen is bijna zo groot als de gemeente Amsterdam en telt 36.000 inwoners. Het staat net als buurland Zwit serland onder grote internationa le druk het bankgeheim op te ge ven. boev 201* -fc Jfc.K.slum k R s m.uA TiClLt.u.-. l ANDALUSIE SPANJE PORTUGAL PORTUGAL ANDALUSIE VRIJDAG 15 NOVEMBER 2013 Slotakkoord voor Pleyel door onze redactie buitenland Een piano van Pleyel in de werkplaats van de pianobouwer, foto Pascal Guyot/AFP u I LDXiTf1 Rondreis Karakteristiek Andalusië Vertrek: 13/2/14 t/m 30/10/14 100% vertrekgarantie! absolute reistopper! met o.a. Ronda, bruisend Sevil- la. Córdoba, Baeza en Granada met het Alhambra (incl. entree) vlucht, verblijf, ontbijt, 4x diner, NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/35682 Rondreis Spanje en Portugal Vertrek: 8/3/14 t/m 10/9/14 vele hoogtepunten in één reis! met o.a Madrid, Toledo, Sala manca, natuurpark Extremadura, Évora, karaktervol Lissabon en badplaats Cascais vlucht, verblijf, ontbijt, diner, NL- spr.reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/38730 Rondreis Parels van Portugal Vertrek 3/3/14 t/m 21/10/14 strandverlenging mogelijk! met o.a. Porto, Braga, Guimaraes, verrassend Coimbra. Alcobaca, het charmante Évora, Lissabon en koninklijk Sintra vlucht, verblijf, ontbijt, 7x diner, NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/35623 Grand Tour Andalusië Vertrek: 19/2/14 Vm 30/10/14 vele garante vertrekdata! met o.a. Gibraltar. Sevilla, Grana da melhet Alhambra (incl. entree) en 5 nachten in het witte dorpje Mijas of aan de Costa del Sol vlucht, verblijf, ontbijt, 1 lx diner, NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/grandtourandalusie waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reservermgskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13