Belgen vieren Koningsdag, maar Filip mag er niet bij zijn Hongerige mensen plunderen depots met water en voedsel. 8 BUITENLAND FILIPIJNEN 6i Militairen en MANILLA - In Tacloban, een door de tyfoon Haiyan zwaar getroffen stad op het Filipijnse eiland Ley- te, raakten veiligheidstroepen gis teren verzeild in een vuurgevecht met gewapende mannen. Dat ge beurde terwijl winkels en depots met water, voedsel en andere ba sisbehoeften werden leeggehaald. Over slachtoffers is nog niets be kend. Nadat de tyfoon is weggetrokken en enorme verwoestingen in cen- traal-Filipijnen achterliet, zijn overlevenden begonnen met in breken in de hoop zo voedsel en water te vinden. Er zijn berichten dat gewapende bendes systema tisch aan het plunderen zijn gesla gen. Op Leyte zijn ten minste acht mensen om het leven gekomen toen zij, wanhopig op zoek naar voedsel, een opslagloods met rijst bestormden. Zij raakten bedolven toen een muur van het gebouw in stortte. Plunderaars namen meer dan 100.000 zakken rijst mee. De autoriteiten riepen hen op deze te delen met anderen en niet te ver kopen. Volgens de regering heb ben zeker 2 miljoen mensen di rect voedsel nodig. Tacloban is zwaar getroffen door de tyfoon en daarom ook een zwaartepunt van de hulpoperatie. Maar de ernstige verwoestingen op de Filipijnen strekken zich uit over een zeer groot gebied in de archipel. Dat zegt Naroesha lages- sar, een Nederlandse medewerk ster van het Rode Kruis op de Fili pijnen. Het gaat om het grootste gedeelte van de eilanden Samar en Leyte in het oosten van het land. Op Leyte alleen al wonen 2 miljoen mensen en op Samar 1,5 miljoen. Ook het noorden van het eiland Cebu is geraakt door Haiyan, net als de bekende toeristenbestem ming Coron. Dat is het noordelij ke deel van de eilandengroep Pala wan, in het westen van de Filipij nen. Op het eiland Panay, in het mid den van het land, zijn de proble men groot in de provincies Iloilo en Capiz. Als zwaarst getroffen plaatsen noemt Jagessar behalve Tacloban (220.000 inwoners) ook Ormoc (bijna 200.000 inwoners). Beide steden liggen op het eiland Leyte. Op de zuidpunt van het eiland Sa mar kampt de plaats Guiuan (bijna 50.000 inwoners) met gro te verwoestingen. Filipijnse media berichtten giste ren ook over de toeristenplaats Ba- sey die in het zuiden van Samar ligt, niet ver van Tacloban op het nabijgelegen Leyte. Vijf dagen na de tyfoon zou Basey (50.000 inwo ners) nog altijd verstoken zijn van hulp van buitenaf. Alleen daar al kwamen volgens de plaatselijke rampenbestrijding Plunderaars op Leyte namen meer dan 100.000 zakken rijst mee uit een opslagloods ruim 430 mensen om. Het offi ciële dodental voor de Aziatische archipel stond gisteren op 2275. Een dag eerder lag dat nog rond de 1770. Rode Kruismedewerkster Jagessar zegt dat de hulpoperatie, voor zo ver de omstandigheden dat toela ten, steeds beter op gang komt. Luchthavens komen weer in be drijf en ook over zee is aanvoer weer mogelijk, nadat die eerder door een tropische depressie ern- Vijf dagen na de tyfoon zou Basey (50.000 inwoners) nog altijd verstoken zijn van hulp van buitenaf stig werd bemoeilijkt. Amerikaan se militairen hebben gisteren op de luchthaven van Tacloban appa ratuur geïnstalleerd die het pilo ten mogelijk moet maken hun vliegtuigen 's nachts te laten lan den. Ook zijn op de luchthaven klinieken opgezet. Daar zijn ook de eerste zendingen antibiotica en verdovingsmiddelen aangeko men. Duizenden Filipino's hebben zich op de luchthaven verzameld in een poging het rampgebied te ont vluchten. Nederlanders hebben tot nü toe 3,5 miljoen euro gestort op Giro 555 voor de Filipijnen. Dat heb ben de Samenwerkende Hulporga nisaties (SHO) gisteravond be kendgemaakt. „Koningsdag? Hebben we dat? Ik weet er niets van en ik wil het niet vieren ook. Wij Vlamingen hebben niks met ons koningshuis hè, zoals bij jullie", zegt Simon Bercher (24) uit Leuven ferm. Hij is niet de enige Belg die niet taalt naar zo'n feest. „Het land staat met Koningsdag niet op zijn kop, hoor", lacht royaltywatcher voor de Vlaamse televisiezender VTM Brigitte Balfoort. Koningsdag/La Fête du Roi/ Königstag wordt al sinds 1866 in het officieel drietalige land ge vierd. Na voortdurend gedoe rond de datum bepaalde koning Boude- wijn in 1952 dat het definitief 15 november werd, de naamdag van de heilige Leopold naar wie de eerste koning der Belgen werd ver noemd. Maar een volksfeest als in Neder- Hét land staat met koningsdag niet op zijn kop, hoor land met vrijmarkten, muziek en Oranjebitter is het nooit gewor den. De 80.000 federale ambtenaren hebben wel een vrije dag. Voor lo kale autoriteiten worden concer ten en dankdiensten georgani seerd, en veel gemeentelijke loket ten zijn dicht. Het leger bouwt zijn eigen feestje. „Militairen en burgerpersoneel komen samen voor een toost op de koning en een maaltijd om hun gehechtheid aan het vorstenhuis te betuigen", meldt een woordvoerder van de fensie. De Belgische kinderen moeten gewoon naar school. Koningsdag begint 's morgens in de Sint Michiels-kathedraal in Brussel met een lofzang, Te Deum, in aanwezigheid van de ko ninklijke familie. „Buiten staat al tijd een handjevol koningsgezin- den te koukleumen", vertelt Balfoort. „Maar Filip en koningin Mathilde zien ze niet, zij mogen daar niet bij zijn. Nu zijn voor het eerst sinds twintig jaar koning Al- bert en koningin Paola er. Toen hij zelf nog op de troon zat, mocht Albert ook niet komen." De Belgen vinden dat ongepast, meedoen aan je eigen bewiero king. burgerpersoneel komen samen voor een toost Sinds 2001 is de kerkelijke viering gescheiden van een burgerlijke ce remonie, met 400 genodigden in het federale parlement. Al is Filip pas vier maanden staatshoofd, ook daar wordt hem de loftrom pet gestoken, door premier Di Rupo onder anderen. In bijzijn van Albert en consorten, maar zonder Filip zelf. Wat de koning vrijdag wél doet, is niet bekend. Zijn officiële agenda is blanco. Hij moet nog tot 15 april wachten op zijn verjaardag, maar ook dan viert zijn volk geen feest. „Mis schien dat de nationale feestdag op 21 juli onder Filip en Mathilde nog eens een echt koningsfeest wordt", oppert Balfoort. „Ieder een heeft dan vrij, en dan is het in elk geval warmer." Wanhoop in rampgebied door onze redactie buitenland Filipijnse kinderen die zijn ontsnapt aan een aanval door gewapende mannen wachten in Tacloban op maatschappelijk werkers, foto Dennis S. Sabangan/EPA door onze correspondent Petra janbroers BRUSSEL - De kersverse Belgische koning Filip beleeft morgen zijn eerste Koningsdag. Maar jarig is hij niet. Koekhappen en hossen met zijn onderdanen is er ook niet bij. Sterker nog, Filip mag Koningsdag niet eens meevieren. Brigitte Balfoort, royaltywatcher Defensiewoordvoerder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8