28 ZEELAND TUSSENBALANS De Statenperiode 2011-2015 zit er voor de helft op. Een mooi moment voor een tussentijdse beoordeling. De nieuwe ploeg van WD, PvdA, CDA en SGP is bij haar aantreden voor geen kleintje vervaard. Achterafhad geen betere foto gekozen kunnen worden voor de omslag van het boek je waarin de WD, de PvdA, het CDA en de SGP april 2011 hun coalitieprogramma voor de periode 2011-2015 pre senteren. Zes deelnemers aan de Kustmara- thon 2009, optornend tegen een harde zuid westenwind die de zee tot schuim slaat en het zand verstuift. Een sterk beeld waarin het nieuwe dagelijks provinciebestuur zich graag herkent. Stuwende krachten heet het program ma en al die energie is eerst en vooral gericht op economische ontwikkeling, groei en inno vatie. Met vaart en verve gaat de nieuwe regeer- ploeg met commissaris Karla Peijs en de gede puteerden Sjoerd Heijning (WD), Ben de Reu (PvdA), Kees van Beveren (CDA) en George van Heukelom (SGP) op 15 april 2011 aan de slag. Carla Schönknecht is de opvolger van Heijning na diens overlijden in december 2012. Peijs draagt het stokje op 1 maart 2013 aan Han Polman over. De successen stapelen zich op: een nieuw Om gevingsplan - met veel vrijheid blijheid - als toetssteen voor de ruim telijke ordening in Zee land, fikse bezuinigingen bij instellingen die hun bestaan voor een belang rijk deel aan subsidie van de provincie ontlenen, zoals kennis- en onder zoeksbureau voor sociale en culturele ontwikke ling Scoop, de Zeeuwse Milieufederatie en sport koepel SportZeeland, en een omvangrijke reorga nisatie van het provin ciaal apparaat. En er is zo waar een nieuw motto: Land in zee!. Let op het uitroepteken. Is het toeval dat dit alle maal kroonjuwelen van de WD zijn? Het lijkt wel of de andere partijen in de provinciale coalitie al een voorschot nemen op wat aan het begin van het kabinet Rutte 2 een gevleugelde uit drukking wordt: je moet elkaar wat gunnen. Zij het dat het gunnen in de Zeeuwse situatie vooral richting WD lijkt te gaan. De grootste partij in de Staten van Zeeland (zeven van de 39 zetels) bepaalt nadrukkelijk de toon. De PvdA blijft lang in stomme verwondering ver keren over de onverwacht gunstige uitslag bij de Statenverkiezingen van maart 2011 (ook ze ven zetels, maar 1683 stemmen minder dan de WD). Fractievoorzitter Annebeth Evertz van de PvdA is veel minder gewiekst en ervaren dan haar college Kees Bierens van de WD. Pa tricia de Milliano (CDA) moet het wat dat be- treft ook afleggen tegen Bierens. Het CDA heeft een zware opdoffer te verwerken gekre gen (van tien naar zes zetels) en blijft geruime tijd als een aangeslagen bokser reageren: ver ward en onvoorspelbaar. Voor de vierde coali tiepartij, de SGP (van vijf naar vier zetels), is het vooral wennen aan de gedachte dat ze ei genlijk niet nodig is als partner in het dage lijks provinciebestuur. WD, PvdA en CDA hebben samen al een meerderheid in de Sta ten. Een nipte weliswaar, met twintig zetels, maar dat plaatst de SGP toch in een heel ande re positie dan in de vorige Statenperiode, toen zonder steun van de staatkundig-gereformeer den geen college mogelijk was. Hoe dan ook, de. WD-PvdA-CDA-SGP ploeg is voor geen kleintje vervaard. Dat blijkt bij de ingrijpende vernieuwing van de provinciale organisatie. Een visitatiecommissie heeft ge constateerd dat Zeeland vergeleken bij andere provincies wel heel erg ruim in de mensen zit. Het dagelijks provinciebestuur schrapt 200 van de 700 banen. Een operatie die goeddeels wordt bereikt met een vertrekregeling voor de 163 ambtenaren van 57 jaar en ouder. De oppo sitie in de Staten schreeuwt moord en brand. Dat besluit hadden nooit zonder instemming van de Staten mogen worden genomen, brie sen de voorzitters van de niet-college partijen. Gedeputeerde Van Heukelom blijft onverstoor baar. Hij wijst erop dat de reorganisatie in het collegeprogramma is aangekondigd en dat de uitvoering ervan een zaak van het dagelijks provinciebestuur is. Maar wie heeft hier het budgetrecht?, reageert de oppositie schuim bekkend en ze neemt een van drie titels voor ziene staatsrechtskundige in de arm. Ook Van Heukelom verzekert zich van hooggeleerde bijstand. Zo ontstaat een situatie waarin geen van beide kampen gelijk heeft - of dat in elk geval niet krijgt. Het gekijf over de reorganisatie is er wel de oorzaak van dat er iets kramp achtigs in de verhouding tussen het dagelijks provinciebestuur en'de Staten sluipt. Met het argument 'wie is er hier nu het hoofd van de provincie' eisen de laatste - alle dualis me ten spijt - dat ze als eerste op de hoogte worden gebracht van ontwikkelingen. Niet de Zeeuwse samenleving, maar de Staten. En dus maakt het dagelijks provinciebestuur op een nog frisse junidag in 2013 op Tholen bekend dat er mogelijk een overnamekandidaat is voor het failliete Thermphos. Op Tholen? Ja wel, want daar zijn de Staten van Zeeland die dag op werkbezoek en die horen nu eenmaal als eerste te worden geïnformeerd. Inmiddels zit de helft van de huidige statenpe riode er ruimschoots op. Nog 490 nachtjes sla- Ploeterende krachten Stuwende krachten 201 i I Bij het begin van de Statenperiode herkent het dagelijks provinciebestuur zich graag in de foto op de omslag van het collegeprogramma. door Ben Jansen I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58