Strijd om oud papier op Schouwen-Duiveland Besluit Podium blijkt lastig Satudarah-president: Geen bewijs fout gedrag 26 SCHOUWEN-DUIVELAND Docent uit Hulst maakt app voor muziekles Niet alleen dreigt een juridische strijd tussen programmeur fac- ques Boonman en de gemeente over de opzegtermijn van het con tract. Ook lijkt het onwaarschijn lijk dat de vervangende regeling voor culturele evenementen is uit te voeren door de ambtenaren van de gemeente Reimerswaal. In het voorstel van Leefbaar Rei merswaal wordt vanaf 2014 de subsidié voor Podium Reimers waal stopgezet en kan per cultu reel evenement een bedrag van 300 euro worden uitgekeerd. Be halve Podium Reimerswaal kun nen ook anderen, zoals dorpshui zen of organisatoren van een con cert, een aanvraag indienen. Wethouder Dieuwke Louwrink (PvdA) acht het. onwaarschijnlijk dat - zeker na krimp van de orga nisatie - iemand op het gemeente huis tijd heeft voor het registre ren, beoordelen en beantwoorden van de subsidie-aanvragen. Als het amendement niet kan worden uitgevoerd, moet het col lege terug naar de raad, maar de wethouder denkt niet dat hier door het afschaffen van de subsi die aan Podium Reimerswaal zal worden teruggedraaid. Boonman heeft de laatste weken honderden reacties op Facebook, tientallen steunbetuigingen via e- mail en tal van telefoontjes van ar tiesten, theaterdirecteuren, impre sariaten en bezoekers gekregen. In de PZC van woensdag is abu sievelijk gemeld dat die dag de laatste aflevering werd gepubli ceerd uit de serie 'Huisnaam' van Marijke Vael. De serie houdt bin nenkort wel op te bestaan, maar de rubriek over 's Gravenhof was niet de laatste. De komende we ken volgen nog afleveringen. Om die reden heeft hij zijn advo caat opdracht gegeven excuses te eisen van de Middelburgse burge meester Harald Bergmann. Want de burgemeester meldde in ant woord op vragen van de LPM dat leden van Satudarah zich bezig houden met normoverschrijdend en crimineel gedrag. Dinkelberg stelt dat de politie 'toch ook niet zwart wordt ge maakt omdat sommige agenten wel eens de wet hebben overtre den'. En hij kent voetbalclubs waarvan sommige leden zijn ver oordeeld. „Maar de andere leden worden ook niet verdacht ge maakt." Hij wijst er met nadruk In de dorpsraadsvergadering van Renesse deed voorzitter Dick Koo- man van muziekvereniging Luc- tor et Emergo een oproep aan de inwoners om hun oud papier toch vooral in de container van zijn vereniging te doen. „Dat le vert ons jaarlijks zes- tot zeven duizend euro op," zegt Kooman. De twee blauwe, gemeentelijke containers in Renesse vindt hij geen concurrentie. „Nee, dat hoor op dat tot nu toe geen enkele Ne derlandse rechter Satudarah aan gemerkt heeft als criminele orga nisatie. „Dus willen wij ook niet als zodanig behandeld worden." In september schreef de burge meester dat de minister van Bin nenlandse Zaken bepaald had dat het gedrag van leden van Satuda rah en andere motorclubs op zo wel landelijk als lokaal niveau moest worden aangepakt. Om die reden mocht in augustus dit jaar een motorrit voor de Molukken niet vanaf de Markt starten omdat leden van Satudarah een actieve rol speelden bij de organisatie. De minister schreef begin 2012 al dat leden van Satudarah be schouwd moeten worden als out- lawbikers. En zij moeten met een 'breed gezamenlijk offensief aan gepakt worden'. Zij moeten, zo stelde de minister, linksom of rechtsom de rekening gepresen teerd krijgen. Volgens hem hou den die outlawbikers zich bezig je mij niet zeggen. Ze zijn in over leg met ons geplaatst. Het is zelfs zo dat de gemeente ons een mini mum-kiloprijs garandeert als de oudpapiermarkt slecht is." In Dreischor ligt dat anders. Voor zitter Riet van der Weijde van muziekvereniging Crescendo be schouwt de gemeente weldegelijk als concurrent. „Wij halen sinds 1955 oud papier op en we hebben ook een container. Die heeft in middels drie standplaatsen gehad. Volgens de laatste afspraak met de gemeente komt hij nu op nieuw bij hoveniersbedrijf Lan- kor aan de Welleweg." Van der Weijde is daar niet blij mee. „Dat is aan de rand van het dorp. Als 83-jarige ga je niet zo'n eind lopen om je krantje weg te gooien." Alternatieve locaties die met afpersings- en intimidatie praktijken, bedreigingen en ge weld. „Alleen door met alje be trokken partijen de krachten te bundelen, is het mogelijk om hier vanuit de overheid een effectief antwoord tegenover te stellen." Hoewel die brief van begin 2012 is, mocht de motorrit voor de Mo lukken dat jaar wel vanaf de Markt in Middelburg vertrekken. Ook toen waren leden van Satuda- Geen enkele rechter heeft ons aangemerkt als een criminele organisatie Crescendo voorstelt, wuift de ge meente weg, zegt Van der Weij de: „In het milieuparkje bij het voormalige winkeltje van Dix- hoorn is volgens de gemeente geen plek voor een textielcontai- ner, maar die voor oud papier Als 83-jarige ga je niet zo'n eind lopen om je krantje weg te gooien rah betrokken bij de organisatie. In een omvangrijk rapport van de Nationale Recherche over de zoge noemde i%-motorclubs, een term die gebruikt wordt voor clubs waarvan de leden zichzelf buiten de wet stellen, worden Satudarah en het chapter Seaside een aantal malen genoemd. Niet niet concre te criminele activiteiten, wel over de contacten over en weer i%-mo- torclubs in het buitenland. Volgens dat rapport kunnen men sen alleen volwaardig lid worden van een i%-MC als ze een mis daad hebben begaan. „Op deze wijze wordt de loyaliteit aan de club bewezen. En wordt met de toetreding een psychologische grens gepasseerd waardoor een lid niet meer terug kan treden." Volgens dat rapport zijn leden van die 1%-MC 'met recht als out law' te betitelen. Dinkelberg op zijn beurt zegt dat dat misschien opgaat voor sommige buitenland se motorclubs. „Niet voor ons." staat er wel. Vervang die door een textielbol, zou ik zeggen. Dan ha len wij wel wat vaker het papier op." Kurt Stassen van de gemeentelij ke milieudienst: „Wij stoppen niet met papierinzameling omdat dit nog in een behoefte voorziet." De gemeente is er volgens hem ze ker niet op uit om verenigingen geld te onthouden. Stassen: „Ons gaat het er alleen om dat het pa pier niet in de grijze containers te recht komt. Als wij met verenigin gen waterdichte afspraken kun nen maken over het ophalen van papier, dan wil ik daar wel over nadenken." Maar Stassen verwacht daar niet veel van. „Want de meeste vereni gingen kampen toch met een ge brek aan vrijwilligers." HULST - Een muziekinstrument le ren bespelen is sinds kort een stuk eenvoudiger geworden door de Mobile Music Trainer van mu ziekdocent Eric Provoost uit Hulst. Dat is een app die mensen die een blaas- of strijkinstrument bespelen helpt'te onthouden wat ze tijdens een les hebben geleerd. De app werkt simpel. De muzi kant kiest een instrument, een nummer en de bladmuziek ver schijnt op je schermpje. Noten die je goed speelt worden groen, als je fout speelt kun je niet ver der. Vervolgens kun je er een me tronoom aan toevoegen die het tempo en de toonhoogte aangeeft. De scores worden opgeslagen met het tijdstip er bij. De app voor iPad is al gedownload over de he le wereld. RILLAND - Het is de vraag of het twee weken geleden aangenomen amendement over Podium Reimers- waal kan worden uitgevoerd. BIJ NADER door Emile Calon MIDDELBURG - Al jaren reageren we niet op alle verdachtmakingen. Nu accepteren we het niet langer, zegt president Dion Dinkelberg van de afdeling Seaside (Zeeland/West- Brabant) van motorclub Satudarah. door Ton van den Nouweland DREISCHOR - Bij de inzameling van oud papier concurreert de gemeen te met de verenigingen op het ei land. De gemeente wil daar wel mee stoppen, maar alleen als de verenigingen huis-aan-huis het pa pier ophalen. Dion Dinkelberg Riet van der Weijde, Crescendo www.mobilemusictrainer.com Een inwoner van Dreischor gooit papier in de gemeentelijke container in de dorpskern. De papiercontainer van muziekvereniging Crescendo komt, tot ver driet van voorzitter Riet van der Weijde, aan de rand van het dorp te staan, foto Dirk-Jan Cjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56