Optimisme bij jeugdige patiënten ondanks explosie diabetes 4 BINNENLAND WILDERS-LE PEN Samenwerking met Marine Le Pen is pas het begin, voorspelt PW-leider Geert Wilders. eura«%<H.tu Asielzoekers slapen weer in kerken De groep van honderd uitge procedeerde asielzoekers die al een jaar door Amster dam zwerft, slaapt de ko mende tijd iedere dag in een andere kerk in de stad. Het gekraakte kantoor waar ze de afgelopen weken ver bleven, moet van de rechter worden ontruimd. De groep woonde het afgelopen jaar in een tentenkamp, een kerk en kraakpanden. Dreiging liquidatie van wethouder Een 47-jarige Rotterdammer is aangehouden omdat hij er van wordt verdacht de Rot terdamse PvdA-wethouder Karakus te hebben bedreigd met de dood. De man zou zelfs van plan zijn geweest de wethouder te laten do den. De bedreiging komt mogelijk voort uit een lang lopend conflict dat de man over een pand zou hebben met de gemeente. Royement leden 50Plus onterecht Het voormalig bestuur van 5oPlus heeft twee leden on terecht geroyeerd. Dat zei de commissie van beroep van de partij gisteren. Het roye ment heeft om procedurele gronden ten onrechte plaats gevonden. Het geroyeerde duo Adriana Hernandez en Dick Schouw heeft met te rugwerkende kracht zijn rechten teruggekregen. Namen genoemd over Heulmeisje De politie heeft verschillen de nieuwe namen gehoord van vermiste meisjes, die het zogenoemde Heulmeis je zouden kunnen zijn. Ook noemde een tipgever de naam van een mogelijke ver dachte. Dat gebeurde na een uitzending van Opsporing Ver zocht. Het lichaam van het Heulmeisje werd in oktober 1976 gevonden op parkeer plaats De Heul langs de A12. DEN HAAG - Bevrijding van 'het Brusselse monster'. PW-leider Geert Wilders gebruikte gisteren grote woorden bij de aankondi ging van de samenwerking met Marine Le Pens Front National. „Dit is een historische dag", sprak hij tevreden in een volgepakte zaal van perscentrum Nieuws poort in Den Haag. „We gaan een schokgolf teweegbrengen", waar schuwde de PW-leider met een instemmend knikkende Marine Le Pen aan zijn zijde. Het nieuwe verbond werd gepre senteerd terwijl een paar meter verderop, nabij het gebouw van de Tweede Kamer, een groepje an tifascisten luidruchtig demon streerde. Ze werden op afstand ge houden door een imposante poli tiemacht, zo groot dat passanten nieuwsgierig kwamen vragen wat er binnen allemaal aan de hand was. „Er komt een Franse me vrouw op bezoek", zegt een agent geduldig tegen een meisje bij het hek. En die Franse mevrouw Ik heb met het Front National van Marine te maken. En daar zit geen racisme in heeft grootse plannen. Samen met de PW wil Le Pen strijden voor meer zeggenschap voor natie staten: „We willen eigen baas zijn over onze grenzen, over onze eco nomie en ons geld." Wilders was 'ontzettend blij' met de komst van Le Pen en voelde zich bevrijd van de politieke elite en media die sceptisch zouden staan tegenover de alliantie. „Ik sluit niet uit dat ik naast de toe komstige president van Frankrijk sta", verwees hij monter naar het succes van Front National in de peilingen. Na de Europese verkiezingen van mei volgend jaar willen PW en Front National samen met andere eurokritische partijen een fractie in het Europees Parlement vor men. Hun prille bondgenoot schap zou dan uitgebreid kunnen worden met bijvoorbeeld de Deense Volkspartij en de Britse Onafhankelijkheidspartij. Het doel van de samenwerking is mak kelijk gezegd maar lastig te realise ren: weg met de EU. Wilders: „We moeten een fractie vormen tussen al die eurofielen." Op punten verschillen de PW en Front National van elkaar, gaf de PW-leider aan, maar de strijd te gen 'Brussel' verbindt. Gehoorde oneliners in het klassieke anti-EU relaas luidden: soevereiniteit te rughalen, meer vrijheid voor het volk en vechten tegen de moloch die de Europese Unie heet. De PW-leider sprak stevig en bondig - zijn Franse compagnon had meer woorden nodig om uit te leggen wat de bedoeling is aan de aanwezige, internationale pers. Vragen over antisemitisme van Jean-Marie Le Pen (de vader van Marine en voormalig partijleider Deze chronische aandoening, die in Nederland epidemische vor men aanneemt, is door de nieuw ste ontwikkelingen volgens inge wijden over tien tot vijftien jaar goed te bestrijden. Nederland telt meer dan 700.000 diabetespatiënten, en daarnaast een grote groep (250.000 mensen) bij wie diabetes zich snel zal open baren. Hun lichaam maakt te wei nig insuline aan, waardoor in het lichaam opgebouwde suikers (glu cose) onvoldoende worden afge broken. Dat is gevaarlijk en kan op termijn leiden tot orgaan- en vaatschade. Vandaag - Werelddiabetesdag - presenteert het Diabetesfonds de resultaten van een landelijk onder zoek onder jeugdige diabetespa tiënten, bij wie de ziekte van jongsaf aanwezig is (type-i). In ons land lijden 100.000 mensen aan deze vorm van suikerziekte. Zij moeten zichzelf meermalen per dag insuline toedienen. Het onderzoek toont aan dat de jeugdi ge patiënten optimistisch zijn en geloven in genezing in de loop van de komende jaren. Ze vesti gen hun hoop vooral op de komst van de kunstalvleesklier, een handzaam apparaatje dat kunst matig de bloedsuikerspiegel re gelt. Het is ontwikkeld door het Amsterdams Medisch Centrum AMC, de Universiteit Twente, het Rijnstate Ziekenhuis in Arnhem en het bedrijf Inreda. Zeker zo bedreigend voor de volksgezondheid is diabetes-type 2, ook wel ouderdomsdiabetes ge- noemd. Deze aandoening grijpt snel om zich heen, vooral door de vergrijzing en - op jongere leef tijd - door de veranderde leefstijl. Mensen eten ongezonder en be wegen minder. Door de aantas ting van bloedvaten leidt type-2 diabetes tot een verhoogd risico op hartziekten, een verhoogd risi co op blindheid en (voet)amputa- ties. Deze 'welvaartsziekte' is volgens een groeiende groep behandelaars te voorkomen door verandering van leefstijl. Een van hen is diabe- tesverpleegkundige, diëtiste en schrijfster Harriët Verkoelen. Zij bepleit een koolhydraatarm dieet: minder brood, pasta, rijst, aardappelen, en méér groenten. Dat dieet zou de werking van de alvleesklier stabiliseren. Adriaan Kooy van het Bethesda Diabetes Research Center in Hoogeveen ontwikkelde het nieuwe middel Forxiga, een medicijn gemaakt uit de schors van een appelboom. Het bevordert het uitplassen van een teveel aan suiker. De pil leidt ook tot gewichtsverlies en zorgt voor een verlaging van de bloed druk. Voorlopig wordt Forxiga alleen in uitzonderlijke gevallen (als ande re middelen bewezen tekortschie ten) vergoed. De onderzoekers vol gen de komende jaren 20.000 pa tiënten om in kaart te brengen of Forxiga op termijn leidt tot een daling van het aantal diabetespa tiënten met ernstige hart- en vaat- complicaties. AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG UTRECHT Samen vechten tegen door Niels Klaassen Geert Wilders door Paulus Smits AMERSFOORT - Hoewel het aantal diabetespatiënten blijft groeien, gloort er hoop. Een nieuw genees middel, de in Nederland ontwikkel de kunstalvleesklier, celtransplanta tie, gentherapie en bewezen effec tieve leefstijlaanpassingen zijn de jongste wapens in de strijd tegen suikerziekte. Het medicijn Forxiga bevor dert het uitplassen van een suikeroverschot en zorgt ook voor gewichtsverlies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4