Q UIT mÊmaÊÊimm Galerie van den Berge was be zig met een groepsexpositie, kwam.uit op 23 kunstenaars en bleek tevens 23 jaar te be staan. Een dubbel feestje dus, met een keur aan kunstenaars. De meeste deelnemers aan de expositie maken deel uit van de vaste kern die Gale rie van den Berge vertegen woordigt. Maar er zijn ook 'gasten' bij. In de diversiteit valt meteen de combinatie op van inventiviteit en concentratie. Je ziet en voelt dat deze kunstenaars weten waar mee ze bezig zijn en met hun uitgangs punt of thema de diepte in gaan. Ik schreef onlangs al over Ton van Kints en Dave Meijer. Van Kints is de enige kunste naar die ik ken die zijn schilderijen ver zaagt en opnieuw assembleert. Dave Me ijer creëert met een paar stukjes beschil derd paneel visueel krachtige, abstracte beelden. Hun beider werk is uitgewogen en heeft ook iets rauws. Een groot contrast met de strak uitgevoer de composities van Henric Borsten. Met een matglazen vlak en een streep lood roept hij onpeilbare ruimte op, verstilling en vooral perfecte harmonie. Ik zet er een object van Regine Schumann naast, een bak van gelig fluorescerend acrylglas waar in horizontaal vier buizen van hetzelfde materiaal, maar verschillend van kleur, zijn geplaatst. Sta je er recht voor, dan zie je een subtiel scala aan lichte tinten. Al dit werk vraagt om goed kijken, beloont je met rijke visuele ervaringen en geeft stof tot reflectie die verder gaat dan alleen het zien. Eén van de aspecten daarvan is vraag: 'hoe bouw ik mijn beeld van de werkelijk heid op?'. Wat zal ik u nog meer laten zien? Een gro te doorwerkte potloodtekening van Mir jam Hagoort, een nachtelijke stad, met hier en daar verlichte ramen, vertrouwd en een zaam tegelijkertijd. Daarnaast dan een voor stellingsloos monochroom schilderij van Jus Juchtmans, opgebouwd uit tientallen la gen over het doek uitgevloeide acrylverf. Een groter tegenstelling is niet mogelijk. En toch is er een overeenkomst. Door hun beider werk schemert het geheim van onze niet te doorgronden werkelijkheid. Hoe veel je ook ziet van de stad die Hagoort voor je uittekent, je blijft een toeschouwer. En hoever je ook kunt doordringen in de kleurschakeringen achter het glanzende op pervlak van de schilderijen van Juchtmans, uiteindelijk kom je weer bij jezelf terug. Je bent tegelijk thuis en ontheemd, met als uitkomst verwondering die aanzet tot steeds opnieuw ervaren en steeds opnieuw proberen te vatten van de dingen, terwijl je weet dat wat je niet kent en weet altijd meer zal zijn dan wat je wel kunt zien en begrijpen. Boeiend is ook te zien wat kunstenaars doen met een alledaags materiaal of een al ledaagse werkwijze. Stephanie Kratz, bij voorbeeld, laat met ballpointlijnen opper vlakken ontstaan als waren de lijnen dun ne draden wol waarmee ze een patroon, breit. En Hinke Schreuders borduurt met garen op doek geladen beelden van naakte vrouwen. Jan van Munster transformeert een tl-buis tot een hersengolf en verbeeldt zo onder meer onze relatie met de krach ten in het universum, terwijl Annemarie van Sprang van porselein een heel klein kruiwagentje maakt dat je kunt zien als drager van kwetsbaarheid. Niet vaak zag ik in Zeeland zo'n sterk over zicht van een aantal boeiende ontwikkelin gen in de hedendaagse beeldende kunst. Een aanrader! DONDERDAG 14 NOVEMBER 2013 Bewaerschole toont harmonie in contrast Nanda Runge schildert gebouwen en brengt ze terug tot essentiële vor men. Het formele spel is de basis voor beschouwingen die zich onont koombaar aandienen. Het werk van Giel Louws ontstaat puur vanuit de schilderkunstige 'handeling'. Vanuit een verschillende benadering maken beiden subtiel het wonder van het zien en betekenis geven zichtbaar. T/m 16/11Bewaerschole, Weststraat 18, B-Haamstede. Wo.-zo., 14-17 uur. O 'De Derde Hand' in Mon Capitaine Het project De Derde Hand is een ini tiatief van het Eindhovense grafisch atelier Daglicht. Vijf kunstenaars uit verschillende disciplines kozen een collega om samen een serie grafische werken te maken. De deelnemers werden zo uitgedaagd zich te ver plaatsen in de gedachtegang van de ander. De samenwerking leidde tot in spirerende resultaten. T/m 24/11. Mon Capitaine, Kinderdijk 56 Middelburg. Zo. 14-17 uur. Kleintje Kunst in Terneuzense uitleen Feestelijke grafiek, expressieve sculp tuur, verfijnd tekenwerk, intelligente schilderkunst en speelse fotografie van Marjolein Innemee, Ollo Feen- stra, Cebine Nieuwenhuize, Dick van Biemen en Eef de Graaf en anderen. Allen werken in Zeeland en tonen naast een groter werk vooral kleine formaten die navenant zijn geprijsd. T/m 21/12. Kunstuitleen, Bellamystr. 26a Terneuzen. Di. t/m vr. 13-17 uur, za 10-14 uur. Drie visies in Willem3 op onze wereld En hij zag dat het goed was is de derde tentoonstelling uit een op het schep pingsverhaal gebaseerde reeks. Ol- phaert den Otter, Erik Sep en Stefan Gross spitsen hun visie toe op wat mensen met de wereld doen. Schilde rijen van geïmproviseerde bouwsels, maquettes van verlaten steden en fluorescerende objecten zetten aan tot nadenken. Niet te missen. T/m 12/1 2014. Willem3, Oranje straat 4, Vlissingen. Do.-zo. 13-17 uur. Eindhoven decor voor spannende lichtkunst Onder de noemer Glow is Eindhoven nog een paar dagen decor voor een scala aan lichtkunst. Spectaculaire en verfijnde projecties, abstract, poë tisch of verhalend, om naar te kijken en om zelf aan mee te doen. Samen laten ze je de stad anders zien. In het duister transformeren zij het dagelijk se tot een wereld van soms sprook jesachtige verbeelding. T/m 16/11. Glow, Eindhoven. 18.30- 23 uur, vr. en za. tot 24 uur. Werk van Regine Schumann, Stephanie Kats en Hinke Schreuders. Werk van Mirjam Hagoort (links) en Jus Juchtmans. Werk dat vraagt om goed kijken Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. GROEPSEXPOSITIE 23+ 23+ is een groepstentoonstelling met meer dan vijftig werken, over het algemeen op klein formaat. De expositie geeft een sterk beeld van wat er zoal mogelijk is als kunstenaars inventief met hun vak bezig zijn vanuit de intentie iets toe te voegen aan het spectrum van de kunst en aan de beleving van een geïnteres seerd publiek. T/m 23/11Galerie vd Berge, Westwal 45, Goes. Do. 12.30-17.00 uur; vr./za. 12.00-17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49