8 UIT Op zoek naar toneelvoorstellin gen die de moeite waard zijn, richt Willem Nijssen de blik - gezien het magere aanbod in Zeeland - momenteel vooral richting Vlaanderen. dige families sowieso nog eens extra in. Ui teraard zijn er boventitels. Er is ook mu ziek, verzorgd door de Luikse rockgroep MLCD, die ergens tussen de muziek van Arcade Fire, Nick Cave en Sparks te plaat sen is. Samen brengen ze een eigentijdse Shakespeare die wel nog altijd zo dicht mo gelijk aanleunt bij de originele tekst. Twee aanraders... Zaterdag komt Lebbis met Het Grijze Gebied naar de Stads schouwburg van Middel burg. Mij verbaast het altijd weer hoe zo'n 'breekbaar manneke^ zo druk en fana tiek kan blijven tekeergaan tegen alles wat er scheef zit in ons samenle ven. En hij wijst meestal niet naar de grote boosdoeners buiten ons, maar naar onszelf. Wij willen duidelijkheid en waarheid. Maar hij laat zien hoe gemakkelijk je daar deuken in kunt trappen. Ik noem Lebbis in de zoveelste week met soms al uitverkochte Groenendijken, Dor- resteinen en Geubelsen - en waarin toneel nauwelijks nog lijkt te bestaan. Wel is er nu Lang Leve de Koning!! van het Middel burgs Theater. Geschreven (of beter: uitge breid) door Remi van Agtmaal op basis van het stuk De koning sterft van lonesco, de be roemde absurdist (van onder andere De ka le zangeres en Rinoceros). Zo ontstaan twee verhaallijnen die op een verrassende ma nier samenkomen, en die het oorspronkelij ke stuk over de ondergang van een tijdperk nog actueler maken dan het al is. Alle ko mende zaterdagen en ook zondag 17 novem ber (matinee) nog te zien in het Minithea ter in Middelburg. En natuurlijk blijft ook De uitvreter, die mooie voorstelling van Zee- landia, nog heel de maand op het program ma. Toneelliefhebbers vallen meestal van tijd tot tijd graag terug op Shakespeare, en de vitaalste onder hen zijn dan niet vies van een moderne vertolking. Op dat vlak zijn er - nog redelijk in de buurt, maar wél over de landsgrenzen - twee interessante voor stellingen te melden. Op 20 november speelt Jan Decorte (groot artiest of compleet ongevaarlijk?) in de Stadsschouwburg van Brugge zijn Shylock, een vrije interpretatie van (en een accent verschuiving in) De koopman van Venetië. In België is Decorte een controversieel be grip, is hij de man die klassieke toneeltek sten naar eigen en eigenzinnige hand zet. Hij leest de originelen, snapt meestal maar de deel van de tekst en schrijft dan zijn ei gen variant. Die bespreekt hij nauwelijks met zijn (mede)acteurs, maar geeft hen wel het volle vertrouwen, onder het motto 'Je gaat goede acteurs toch niet zeggen hoe ze moeten spelen?' Niet voor niets is de ti tel wat hij is, de Joodse woekeraar uit het stuk krijgt hier een heel andere plaats dan meestal het geval is. Op 25 en 26 november speelt de Belgische regisseur Yves Beaunesne met een gelegen heidsgezelschap Roméo et Juliette in de Schouwburg van NTGent. Julia en de Capu- lets worden gespeeld door Vlaamse acteurs (onder anderen Chris Thys en Bien De Moor) en Romeo en de Montaigus door Waalse collega's. In België is dat natuurlijk 'hot' door alle communautaire problemen, maar het kleurt het verhaal van twee vijan- Willem Nijssen Van bekende 'jigs' en 'reels' tot emotionele ballads The Furey Brothers behoren tt>t de bekendste folkgroepen uit Ierland. George Furey en Davey Arthur vor men de kern van het ensemble. Sa men met drie doorgewinterde kroeg muzikanten brengen zij talrijke beken de Ierse jigs en reels, zoals Good night Irene, Steal Away, The Old Man en Red Rose Café, evenals emotio neel geladen love en sad songs. Westcoast-muziek en Texaanse countryrock herleven Bart de Win doet met zijn pakkende liedjes de seventies westcoast-mu ziek en de Texaanse countryrock her leven. Met BJ Baartmans op vlammen de gitaar en De Win op swingende honkytonk piano spelen tot de damp ervan af komt. Maar samen met zan geres Arianne Knegt staat trio The Simple Live ook borg voor kleine luis terliedjes. Levende drumlegende onthult deel van zijn geheimen Zo er in Nederland al een levende drumlegende is, betreft het Cesar Zui- derwijk. Hij onthult in zijn theater voorstelling 'Drummoires' een deel van zijn geheimen uit zijn 50-jarige carrière als rockdrummer, waarvan 40 bij Golden Earring. Afgewisseld met drumsolo's zal hij ritmes uitleg gen waar hij beroemd mee is gewor den, zoals in .Radar Love, en andere. Vrijdag 15 november, Luctor et Emer- Vrijdag 15 november, De Wegwijzer, Zat. 16 nov., De Meulvliet, Tholen, Zaterdag 16 november, Popcultura Zat. 16 nov.20.30 uur en zondag 17 go, Rilland, 20. 00 uur. Nieuw- en St. Joosland, 20.30 uur. 20.15 u.;workshop 18.45-19.45 uur. Brogum, Zierikzee, 20.30 uur. nov., 15.00 uur, 't Beest, Goes. Shakespeare, Lebbis of lonesco? Liar's Dice getuigt van oneindige toewijding aan muziek Liar's Dice is een rock-'n-rollband be staande uit vijf individuen, die zich ge bonden weten door een oneindige toewijding aan muziek. De groep laat zich inspireren door de rocksound van de jaren '60 en '70, door de ener gie van de vroege punk/garage en rauwe Chicago Blues. In het voorpro gramma: DieselBurner en Monsun The Majestic Masters of Mayhem. Crisis en recessie inspireren choreografen Artistiek leidster Lia Fonteijn van de Stichting Dansz nodigde enkele cho reografen uit dansstukken te maken met als thema 'crisis en recessie'. Het werk van Shonna Verijke, Ivet Luteijn, Tinke Veenkens, Sanne Clifford en Jesu de Vega resulteerde in de boeiende voorstelling 'En nu...'. Ook is er een gastoptreden van studio Ara besque uit Antwerpen. Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod. Lebbis, zaterdag in Stadsschouwburg, Middel burg, 20.00 uur. 'Lang Leve de Koning!!' van Middelburgs Thea ter, t/m 15 december in Minitheater, Middel burg (zie: http://www.middelburgsminithea- ter.nl). 'De uitvreter" van Theaterproductiehuis Zee- landia, t/m 21 december reizend door Zeeland en elders in Nederland en Vlaanderen (zie speel lijst op www.theaterzeelandia.nl). 'Shylock', woensdag 20 november, Cultuur centrum, Brugge, 20.00 uur. 'Roméo et Juliette', maandag 25 en dinsdag 26 november, NTGent Schouwburg, 20.00 uur. Scène uit Roméo et Juliette van NTGent. foto Guy Delahaye

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48