Pianist Daniël Wayenberg laat concert bepalen door publiek Feest: tien jaar De Mythe UIT 3 Vorige maand werd Daniël Wayen berg 84 jaar. Zijn gevorderde leeftijd belet de vermaarde pianist echter niet om nog volop actief te zijn op de concertpodia. Zaterdagavond treedt hij op in Theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint loosland. Bijzonder aan dit concert is dat het publiek bepaalt wat Wayenberg gaat spelen. De bezoekers kunnen kiezen uit drie pro gramma's van de pianist. Afhankelijk van de voorkeur van het publiek voert hij onder an dere composities van Beethoven, Chopin, Al- béniz en Rachmaninoff uit. Wayenberg werd in 1929 in Parijs geboren, maar groeide op in Nederland. Zijn moeder, de violiste Marguerite Berson, ontdekte al op jonge leeftijd dat hij een absoluut gehoor had. Op zevenjarige leeftijd trad Wayenberg al voor het eerst in het openbaar op als pia nist. Naast zijn werk als uitvoerend musicus heeft hij diverse composities op zijn naam staan. Wayenberg woont al sinds zijn studietijd in Frankrijk. Vier jaar geleden, bij zijn tachtig ste verjaardag, zei hij in een interview met deze krant dat stoppen voor hem niet aan de orde is. „Als ik verschrikkelijk vervelend werk had, dan zou ik blij zijn als ik een keer aan andere dingen mag gaan denken. Maar in de muziek is daar geen sprake van." voorbeeld bijna geen opnamen be schikbaar. Via omwegen is het nog aardig gelukt. Zo heb ik een opname van een gezin dat vanuit Schouwen-Duiveland naar Rotter dam was verhuisd", vertelt Even huis. De eerlijkheid gebiedt te constate ren dat kwaliteit van opnamen en zang geen hoge prioriteit hebben gekregen. Karakteristiek is het echter wel en soms ontroerend. SCEZ wilde meer dan alleen deze dubbel-cd uitbrengen. „We had den direct dus al het plan een link te leggen naar een doelgroep in het heden en vandaar de keus hedendaagse artiesten een lied van de cd te laten kiezen en er een eigentijdse versie van te ma ken", zegt Dekker. Tonnie Dieleman was direct en thousiast. Niet alleen als programs- meur van De Spot, maar vooral ook zelf als zanger. Als Broeder Dieleman bracht hij onlangs een mini-album uit met daarop ook twee nummers van de 'Zeeuwse Liederenbank': 'Klein zieltje' en 'Men hoort in deze slechte tijd'. Hij houdt wel van die vaak beteke nisvolle lading van volksmuziek. Met veel plezier benaderde hij binnen zijn uitgebreide netwerk ook andere Zeeuwse singer-song- writers en bands met de uitnodi ging hun tanden te zetten in een 'Zeeuwse Traditional' en daar een eigen signatuur aan te geven. Vol gens Dieleman wordt het vérras sen met o.a. Ries de Vuyst, Piet de Kam, Sjef Hermans, Gork A27, Zinkzand. De instrumentale rock band I Could Float Here Forever heeft een opname van de Liede renbank gesampeld en speelt in combinatie daarmee. Van dit con cert verschijnt ook een cd die bin nenkort bij SCEZ en in de boek handels te koop zal zijn. Muziek, dans, toneel, beeldende kunst, fo to's, goede doelen. De Mythe in Goes biedt plaats aan veel disciplines. Het feest rond het tienjarig bestaan van deze schouwburg, dat vrijdag wordt gevierd, biedt dan ook ruimte aan allerlei kunstuitingen. Het betreft een doorlopend fes tijn vanaf 16.00 uur. Theaterdirecteur Frans Lievens belooft bij de opening een paar leuke handreikingen voor de amateurkunst te introduceren. De sector geldt als belangrijke gebruikersgroep van De Mythe. De opening wordt omlijst met een speciale hiervoor gemaakte choreografie uitgevoerd door de groep Body Action. In de grote theaterzaal zijn er vanaf 17.00 uur optredens van onder meer het duo Muis en Leeuw, Balletstudio Free, leer lingen van de Zeeuws Muziek school, Stichting Dansz, Musi calvrienden, Muziektheater Zeelapd, Dansstudio Shirley, Balletschool Prelude. Verder ge ven de broers Sjoerd en Floris Bin een impressie van hun cd- project met liedjes over de Eer ste Wereldoorlog. In andere ruimten van De My the zijn presentaties te zien van onder meer Stichting Jay- den en 'Ride for the Roses'. Op de bovenverdieping presen teren zes beeldend kunstenaars uit Goes en omgeving werk dat relatie heeft met theater. De deelnemers zijn: Barre Verker- ke, Floor Hermes, Ingrid van de Linde, Martijn Linzell, Mathis- se Arendsen en Reynier de Muynck. Deze expositie A show for one day is ook zaterdag, don. 21/11 en za. 23/11 nog geopend. www.pzc.nl/uit komen met Dekker eens dat die soms eeuwenoude volksliedjes aan de vergetelheid onttrokken moesten worden. Hun overtui ging resulteerde in maart dit jaar al in het uitbrengen van de dub- bel-cd Zeeuwse Traditionals52 veldopnames van oude liedjes, ge zongen in de jaren 1950 -1970 in alle delen van de provincie, inclu sief een boekje over de oude lied cultuur in Zeeland. Overigens gaat het niet om speci fiek Zeeuwse teksten, maar om liederen die door het hele land werden gezongen. Sommige zijn van wel zeshonderd jaar terug. Ze werden gezongen in het café, bij feesten, thuis of bij het werk om het ritme aan te geven. Dagelijkse levensliedjes, die mensen uit het hoofd kenden en doorgaven aan de volgende generatie. Volgens Dekker en Evenhuis kon de cd worden samengesteld voor al dankzij radiomaker en volks kundige Ate Doornbosch. Hij trok jarenlang met zijn bandrecorder door het land op zoek naar bijna vergeten liederen van oude platte landsbewoners. Zijn radiopro gramma daarover Onder de groene linde liep van 1957 tot 1993 en tel de ruim 1300 afleveringen. Doorn bosch kreeg er onder meer in 2009 een Edison voor. De vijfdui zend liedjes die hij verzamelde kwamen samen met de liedjes van Will Scheepers, een andere volkskundige verzamelaar, te recht bij het Meertens Instituut. Daar vond Evenhuis een overvloe dige bron om uit te selecteren. „Een belangrijk uitgangspunt was dat ik een gevarieerd repertoire wilde bieden, dus liefdesliedjes, soldatenliederen, ballades, kinder liedjes en werkliederen. Verder wilde ik vooral opnames uit alle regio's van Zeeland, maar dat bleek niet zo eenvoudig. Van Schouwen-Duiveland waren bij- Daniël Wayenberg, zaterdag in Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland. Aanvang: 20.30 uur. Vrijdag 15 november, Podium De Spot, Middelburg, 20.00 uur. De instrumentale rockband I Could Float Here Forever brengt vrijdag een 'Zeeuwse Traditional'. Inzet boven: Jongens maken muziek bij Stavenisse, begin twintigste eeuw. Daniël Wayenberg foto Koen van Weel linde naar De Spot door Ali Pankow Vrijdag 15 november, De Mythe, Goes, 16.00-21.00 uur. podium Hl Piet Israël in een theaterkostuum ontworpen door Floor Hermes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43