Aké ontwikkelt zich bij Chelsea in de schaduw Slechts 180 minuten scheiden het nietige IJsland 66 Bij de laatste kwalificatieronde was hij al niet honderd procent fit 32 SPORT w Meulensteen assistent Jol bij staartploeg Fulham NEDERLANDS ELFTAL Ajacied staat zaterdag in oefenduel op de plek van Van Persie, die rust mag nemen van Van Gaal. Uruguay haast zeker van WK De nog altijd maar achttienjarige Nathan Aké is de jongste speler bij Jong Oranje, maar aan zijn gedrag op en naast het veld is dat niet te zien. De Hagenaar heeft iets nuch ters over zich. Hij zegt 'u' tegen le den van de media en aan het ein de van een interview bedankt hij iedereen. Het lijkt geen toeval dat ze hem bij Chelsea hebben aange wezen als aanvoerder van de belof ten. In Londen vertrouwen ze erop dat hij een hele grote gaat worden. Niet voor niets tekende Aké afgelo pen zomer een vijfjarig contract. Kort daarvoor had hij wel te horen gekregen dat hij het seizoen bij de beloften moest beginnen. „Op de eerste dag na de zomervakantie kreeg ik te horen dat ik bij Jong Chelsea was ingedeeld", vertelt Aké. „Er was een aantal nieuwe spelers gehaald en er kwamen ook huurlingen terug. De eerste selec tie was op dat moment gewoon veel te groot. De club wilde dat ik veel wedstrijden zou spelen om mezelf te ontwikkelen. Chelsea kijkt al naar volgend seizoen of het seizoen daarop. Dan moet ïk er echt klaar voor zijn." Hij bekent dat de boodschap wel even hard aankwam. „De eerste da gen had ik het best moeilijk. Maar daarna dacht ik ook: ik ben nog steeds maar achttien. Ik heb alle tijd om mijn doel te bereiken. Ik heb even een stap terug moeten doen en hoop er straks weer twee vooruit te zetten." Aké speelt wekelijks zijn wedstrij den, in de Engelse beloftencompe- titie of met het oudste jeugdteam in de Uefa Youth League, de Champions League voor A-junio ren. „Af en toe train ik ook met het eerste mee. Als er mensen af vallen of als de trainer het nodig vindt. Dat zijn de momenten waarop je jezelf weer kan laten zien. Dan moet ik mezelf bewij zen en proberen terug te komen bij de eerste selectie/' Bij de beloften vormt hij centraal achterin geregeld een duo met Kenneth Omeruo, de Nigeriaan die afgelopen seizoen aan ADO Den Haag werd verhuurd. Benitez gebruikte de voormalige Feyenoor- der afgelopen seizoen vooral als middenvelder. En bij Jong Oranje is Aké sinds een paar maanden de vaste linksback. „Ik denk dat ik op het middenveld het beste uit de voeten kan. Zeker in Engeland. Ook omdat je bij een Engelse club centraal achterin toch iets groter moet zijn dan ik ben." Zijn werkgever heeft een over schot aan spelers in Londen. Daar naast is een groot aantal voetbal lers door Chelsea verhuurd. Mis schien staat de naam van Aké be gin 2014 ook wel in dat rijtje Chel- sea-huurlingen. „Ik ga in januari bekijken wat de mogelijkheden zijn. Misschien kan ik ergens an ders ervaring opdoen. Als ik denk dat ik aan een volgende stap toe ben, dan moeten we daar in janua ri naar kijken en het met de club leiding bespreken." Vanavond treedt hij met Jong Oranje aan in en tegen Slowakije, maandag volgt nog een oefenduel in Toulouse tegen Frankrijk. Hij is pas achttien, maar vindt het dood normaal om in een paar dagen tijd half Europa door te reizen. „Mooi toch, zulke wedstrijden? Het is juist goed om dit nu al allemaal mee te maken. Want als het goed is moeten we later, als vaste waar den bij een grote club, ook aan zo'n ritme gewend raken." LONDEN - René Meulensteen gaat weer aan de slag als trainer in En geland. De 49-jarige Brabander is gisteren aangesteld als hoofdtrai ner bij het Fulham van manager Martin Jol. Meulensteen moet Jol helpen de Londenaren uit de onderste regio nen van de Premier League te ha len. Fulham is momenteel de nummer achttien van Engeland. Die plek is goed voor degradatie aan het einde van het seizoen. „Ik was onder de indruk van de vi sie van eigenaar Shahid Khan en voorzitter Alistair Mackintosh", al dus Meulensteen op de website van zijn nieuwe club. „Ook met Martin Jol heb ik een goede klik. We hebben uren en uren gepraat over voetbal en we delen dezelfde opvattingen over hoe we willen spelen en spelers willen opleiden. Het is nu de taak om dat goed over te brengen." Mackintosh noemt Meulensteen een van de beste coaches ter wereld. „We zijn ontzettend blij met zijn komst", gaf de voorzitter aan. NOORDWIJK - De schraalte onder beschikbare aanvallers beweegt bondscoach Louis van Gaal ertoe een beproefd concept van Frank de Boer te kopiëren. Net als de trainer van Ajax kiest hij voor Siem de Jong als diepste spits. Za terdag speelt de middenvelder in Genk in het oefenduel met Japan op een positie die hem niet op lijf geschreven staat. De oplossing geeft aan hoezeer Oranje op weg naar het WK drijft op Robin van Persie. Van Gaal sprak gisteren in Huis ter Duin van een 'verantwoord noodscenario'. „De Boer heeft De Jong ook ineens in de spits laten spelen", gaf hij aan. „Dat deed hij meerdere malen goed." Van armoe was volgens hem geen sprake. „Jeremain Lens geldt, bij een voorsprong, ook als een kandi daat om daar te spelen." Ondanks de lofzang op hun kwaliteiten hoeft De Jong noch Lens zich te richten op een rol als stand-in voor Van Persie. Alleen Klaas-Jan Huntelaar en Ricky van Wolfs winkel, beiden geblesseerd, ko men daarvoor in aanmerking. „Die staan in de hiërarchie achter Van Persie. Er kan ineens een ta lent opstaan, maar zij zijn dege nen die ik gebruik heb." Van Gaal probeerde vervolgens de probleemplek voorin tot een 'inte ressant geval' te promoveren. „Als in de top van de boomstam een ander aanspeelpunt staat, moeten de andere spelers daar even aan wennen." Van Gaal zag de wed strijden tegen Japan en Colombia daarom als een uitgelezen moge lijkheid Oranje te laten inspelen op een situatie waarin de vedette van de ploeg ontbreekt. Op het WK in Brazilië zou dit immers ook het geval kunnen zijn. „Ook dan moeten we het laten zien." Liever verzoekt hij de goden niet. Daarom kreeg Van Persie zijn ze gen in Engeland te blijven. Met het oog op de zomer mag de spe ler van Manchester United zijn rust pakken. „Bij de laatste kwali ficatieronde was hij al niet hon derd procent fit", gaf Van Gaal aan. „Hij kwam alleen voor de duels met Hongarije en Turkije omdat hij aanvoerder is en in het proces naar Brazilië een belang rijke factor vormt. Zondag heeft hij me gebeld. In goed overleg zijn we overeengekomen dat hij beter rust kan nemen. Het kan een meerwaarde zijn omdat hij AMMAN - Jordanië kan deelname aan het WK voetbal in Brazilië vergeten. Het Aziatisch land ver loor gisteren in de eigen hoofd stad Amman het eerste duel in de play-offs van Uruguay met 0-5. Maximiliano Pereira en Christian Stuari scoorden voor rust. In de tweede helft zorgden oud-Ajacied Nicolas Lodeiro, Cristian Rodrigu ez en Edinson Cavani voor de ruim uitgevallen eindstand. De vrijwel zekere kwalificatie van Uruguay, dat het karwei volgende week donderdag in eigen land kan afmaken, heeft ook conse quenties voor het Nederlands elf tal. Oranje is daardoor geen groepshoofd op het wereldkampi oenschap. In IJsland heeft zich een klein voetbalwonder voltrokken. De elementen mogen dan vrij spel hebben op het eiland, de spor tieve infrastructuur is uitste kend. Rondom de hoofdstad Reykjavik staan al jaren een stuk of vijf megahallen, met volwaar dige voetbalvelden van kunst gras, waarin voetbaltalent wordt gekweekt en vervolgens geëxpor teerd. Het dunbevolkte land plukt daar nu op het internatio nale podium de vruchten van, met een uitermate talentvolle lichting voetballers. „We zijn een echt vreemdelin genlegioen", lacht Victor Pals- son, contractspeler van het Nij meegse NEC en voor het twee luik met Kroatië lid van de IJs landse selectie. „De basis hebben we met zijn allen gelegd in ons land en daarna zijn we doorge groeid in de sterke buitenlandse competities. Kijk de namen er op na. De Serie A, Premier League, eredivisie en de Belgische compe titie. Wij zijn een avontuurlijk volk. Overal lopen IJslanders rond." De opleiding oogst internatio naal respect. De IJslandse jeugd- tearhs staan namelijk ook aan de top. Onder 15 gaat naar de Olym pische Spelen voor jeugd, Onder 17 en Onder 19 hebben de play-offs voor het EK afgedwon gen en Onder 21 voert in de groepsfase de kwalificatiereeks voor het EK aan. De onderbouw steunt de bovenbouw. „Voetbal ontwikkelt zich echt enorm in IJsland", weet Palsson. „En volgens het aloude stramien. Opleiden en emigreren. Nog een voordeel hè: IJslandse voetballers zijn goedkoop. Daarom zie je ze ook overal." Maar een buitenlander staat aan door Barry van der Hooft LISSE - Bijna een jaar geleden, op Tweede Kerstdag, stapte hij tijdens zijn debuut in de hoofdmacht van Chelsea vol in de spotlights. Trai ner Rafael Benitez zag het wel zit ten in Nathan Aké, gunde het ta lent in de maanden die volgden een vaste plek bij de hoofdmacht en nam hem ook mee naar Amster dam, waar Chelsea in mei de Euro pa League won. Maar sinds José Mourinho deze zomer is terugge keerd op Stamford Bridge, is de talentvolle linkspoot terug in de schaduw. „Mensen hoeven zich geen zorgen te maken, hoor", zegt Aké. „Ik speel iedere week één of twee wedstrijden." I Nathan Aké, winnaar van de Euro pa League met Chelsea. De Jong noodspits tegen Japan door Geert Langendorff Van Gaal over Van Persie door Lex Lammers REYKJAVIK - Een onherbergzame natie. Een land van stenen, mos en ijs. Een plek waar de Noordpool- wind de kusten teistert en regen en sneeuw regeren. IJsland is ruw, hard, telt slechts 350.000 inwoners en geldt allerminst als topland in het mondiale voetbal. Maar het trotse volk op dit eiland is al we ken besmet met de WK-koorts. Slechts 180 minuten scheiden IJs land van de Copa do Mundo in Bra zilië. Alleen Kroatië kan een glo rieuze intocht van de Vikingen nog voorkomen. Het is bijna onvoorstel baar. 46 IJsland staat op de 46e plaats op de ranking van wereldvoetbalbond Fifa. De tegenstander in de komende play-offs, Kroatië, is terug te vinden op de achttiende plek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32