ZEELAND 29 e r- in n Natuurlijk, de provincie heeft het tij niet mee. Op faillissementen van be drijven als Zalco en Thermphos valt geen coalitieprogramma te schrijven, echt eco nomisch herstel zal zich niet vóór de volgende Statenperiode voordoen en tot overmaat van ramp kondigt Delta aan dat de provincie het in 2014 met tien miljoen euro minder aan divi dend zal moeten stellen. Gelukkig is enkele ja ren geleden besloten die winstuitkering niet aan vaste, jaarlijks terugkerende uitgaven te besteden. Maar dat betekent wel dat voor de uitvoering van het coalitieprogramma tien miljoen minder beschikbaar is. Het onvermij delijke gevolg is dat een deel van de voorne mens in dat programma voorlopig op de lange baan gaan. Ook de Staten maken een tussenbalans op. Midterm review heet dat in de Middelburgse ab dij. Morgen komt die aan de orde bij de behan deling van de najaarsnota en de begroting 2014. Misschien kan de Zeeuwse volksverte genwoordiging voor nieuwe stuwende krach ten zorgen. Anders blijft het de rest van deze periode met al die tegenwind geploeter aan zee. Maar wie heeft hier nu het budgetrecht?, is de schuimbekkende reactie vanuit de oppositiebanken. Het dagelijks provinciebestuur is niet langer een geoliede machine; er lijkt zand in de raderen gekomen. pen en er zijn weer provinciale verkiezingen. Tijd voor een tussenbalans. Die valt niet heel gunstig uit. Het dagelijks provinciebestuur is niet langer een geoliede machine. Er lijkt zand tussen de raderen gekomen. De reorgani satie in het provinciehuis heeft nog niet ge bracht wat ervan werd gehoopt. Het vertrek van zoveel ervaren ambtenaren leidt tot lacu nes op het gebied van inzicht en kennis. Dat doet zich af en toe pijnlijk voelen en het wach ten blijft op de slagvaardigheid die met de re organisatie is beoogd. Dat is er misschien de oorzaak van dat de stu rende hand van de provincie hier en daar in de Zeeuwse samenleving node wordt gemist. Bij de fusie van Scoop en de Zeeuwse Biblio theek bijvoorbeeld. De voorgenomen samen voeging van beide door de provincie gesubsidi eerde instellingen lijkt niet echt goed te zijn doordacht en voorbereid. Intussen wordt het steeds lastiger de fusie zonder draconische maatregelen uit te voeren. Bij de overdracht van de jeugdzorg naar de gemeenten is het op passen voor brokken die kunnen leiden tot ernstige gevolgen in gezinnen. Een visie op een systeem ontbreekt om de inwoners van Zeeland zo snel mogelijk aan zo goed mogelij ke medische hulp te helpen. Ziekenhuizen die het niet met elkaar eens kunnen worden, be palen het tempo. Daar gaan we niet over, niet onze taak, niet onze verantwoordelijkheid, klinkt het vanuit het provinciehuis. Maar dat is te makkelijk. Eerder is in datzelfde provin ciehuis vastgesteld dat het in Zeeland nu een maal ontbreekt aan een of twee grote gemeen ten die de regie kunnen nemen, en dat daar om enige sturing vanuit de Abdij gewenst, noodzakelijk en onvermijdelijk is. Nog een paar voorbeelden. Ondanks alle mooie woorden die het coalitieprogramma aan containerisatie in de Zeeuwse havens wijdt, begint deze vorm van overslag nog steeds niet van de grond begint te komen. Sterker nog, Martin Verbrugge, de enige met containerplannen van een zekere omvang, neemt de wijk naar Zeebrugge, omdat de pro vincie maar niet inziet dat van de 0 zo aantrek kelijke Westerschelde Container Terminal de eerste twintig jaar geen sprake zal zijn zo lang in Rotterdam en Antwerpen nog volop ruim te voor overslag van stalen laadkisten beschik baar is. Tja, de WCT is het troetelkind van de WD, het CDA en de SGP. En de PvdA dan? Ach, je moet elkaar wat gunnen. Vorige maand dwong een Statencommissie het dagelijks provinciebestuur de nota Zee land Vitaal terug te nemen. Oordeel: volstrekt onvoldoende; doe maar over. Voorts heeft het - zeker in Den Haag - verwondering gewekt dat de (betekenende) rol van Karla Peijs in het verloop van het dossier marinierskazerne niet door haar opvolger Han Polman maar door ge deputeerde Van Beveren is overgenomen. I et DONDERDAG 14 NOVEMBER 2013 I Het dagelijks provinciebestuur met energieke tred op het Abdijplein in Middelburg. Van links naar rechts: Carla Schönknecht (WD), George van Heukelom (SGP), commissaris van de koning Han Polman, Kees van Beveren (CDA) en Ben de Reu (PvdA). foto Anda van Riet in het provinciehuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29