Werk heeft mijn leven terug op orde gebracht Piet Brakman 'waojt' uit in Ledeltheater v I I I I I SMELTKROES Dow 20 ZEEUWS-VLAANDEREN 'Ruim bouwval naast stadhuis Aardenburg op' RECREATIEBAD ELDERSCHANS Het Elderschansbad in Aardenburg werd in 2010 gered door burgerinitiatief. Het bad loopt goed. j- 9 aria van Harn werkt niet meer op het Dow-ter- rein. Ze is enkele weken geleden met een grote groep collega's ver huisd naar het voormalige Necker- mann-gebouw vlakbij McDo nald's in Terneuzen. Het BPSC, dat sinds de oprichting eind 2009 sterk is gegroeid, was dringend toe aan uitbreiding. Het Neckermann-gebouw waarin ook industriële dienstverlener SPIE is gehuisvest, is ruim. Het ge sprek met Maria vindt plaats in een conferentiezaal. Om daar te komen vanaf de hoofdingang, moet je het hele pand door. De gang is hoog en de kantoren ogen fris. Maria: „Het is mooi." Sinds een jaar is Maria bij het BPSC in dienst. „Iemand van Dow, die ook in Biervliet woont, wist dat ik op zoek was naar werk. Hij wees me op het BPSC. Ik {leb me ingeschreven bij een uitzendbureau en kon komen." Het werk bij het BPSC heeft Ma ria (mede) geholpen haar leven weer op orde te krijgen. Maria is Deense, geboren in de buurt van Kopenhagen. Enkele jaren gele den kwam ze in Biervliet wonen, de woonplaats van haar inmid dels ex-man. Het huwelijk liep spaak. Hoewel Maria toen nog weinig met Biervliet had, besloot ze er te blijven. „Ik heb dat gedaan voor onze kin deren, een zoon van nu zeven en een dochter van nu twee jaar", verklaart Maria. „Ze moeten bij hun vader op bezoek kunnen als zij dat willen. Ik weet hoe belang rijk het is dat kinderen met beide ouders contact houden. Mijn va der en moeder zijn ook geschei den." Het BPSC stelt Maria in staat werk en privé te combineren. Ze kan desgevraagd haar uren flexi bel indelen. Maria is er haar chef dankbaar voor. Het zal wederzijds zijn. Het werk als country com pliance specialist voor Dowsites aardenburg - Er moet iets ge daan worden aan de bouwval naast het voormalige stadhuis op de Markt in Aardenburg. Dat vindt raadslid William Gijsel (Nieuw Gemeentebelang). Hij hoopt dat het Sluise B en W, ook al is het huis particulier eigen dom, in kunnen grijpen. Gijsel vindt de situatie, onder meer door vallende stenen, ge vaarlijk. Bovendien ziet het er straks niet uit naast het nieuwe ar cheologisch museum dat in het voormalig stadhuis komt. Gijsel krijgt steun van de Stichting Ar cheologisch Museum Zeeland, die het museum gaat exploiteren. in Groot-Brittannië, Denemar ken, Noorwegen, Zweden en Fin land is haar op het lijf geschreven. „Ik moet ervoor zorgen dat factu ren voor water, elektriciteit, tele foon en andere essentiële voorzie ningen op tijd zijn betaald. De re gels in elk land zijn weer anders. Ik heb veel contact met mensen op de vestigingen." Servicegerichtheid zit bij Maria in de genen. Ze heeft voor haar komst naar Biervliet jarenlang bij hotelketen Marriott gewerkt, on der meer in Monaco en Brussel. „Ik ben er begonnen in de bedie ning en heb mezelf verder ontwik keld. In Brussel was ik onder meer verantwoordelijk voor aller lei activiteiten Wïiar ook wereldlei ders aanwezig waren." Dankzij het BPSC is Maria terug in de internationale wereld met het kleine Biervliet als thuisbasis. „Totaal onbekende mensen heb ben me daar zo goed geholpen na de echtscheiding. Ongelooflijk. Ik kom uit een grote stad. Ik ben nog steeds verbaasd hoe het werkt in een dorp. Het heeft nade len. Mensen weten'alles van je. Het heeft ook heel veel voordelen, bijvoorbeeld dat mensen je zo hel pen." Teruggaan naar Denemarken komt niet in haar op. „Ik voed mijn kinderen wel tweetalig op, maar ons leven is hier." aardenburg - Politici, onderzoe kers en zelfs onze koning gebrui ken het woord steeds vaker: bur gerparticipatie. Als die term er gens wordt waargemaakt, is het wel in Aardenburg. Daar redden burgers het zwembad. Het Elderschansbad kwam in 2010 na veel rumoer (zie kader) in handen van de Stichting Recrea- tiebad Elderschans. De gemeente Sluis wilde ervan af, omdat het te duur werd. Sindsdien heeft de stichting maar één missie, vertelt voorzitter Germen Modde: het zwembad behouden. Ook daarbij is stilstand wel achter uitgang: om dezelfde (aantallen) bezoekers te blijven trekken, moet je regelmatig iets nieuws bieden. „Ons grootste doel voor de komende tijd is dan ook het realiseren van een slechtweer- voorziening, al moeten we nog be kijken hoe we dat precies kunnen en willen invullen", verklaart Modde. „We zijn nog te afhanke lijk van mooi weer." Daar komt bij dat de subsidie van de gemeente, die nu 52.000 euro bedraagt en daarmee voor het zwembad van groot belang is, op lange termijn geen zekerheidje is. „De gemeenteraad kan altijd be sluiten het subsidiebedrag te ver lagen", weet Modde. „Ook daar om willen we proberen méér be zoekers te trekken." Om dat doel te bereiken, staan méér zaken op het verlanglijstje dan alleen de slechtweervoorzie- ning. Het stichtingsbestuur wil gratis wifi realiseren, een familie glijbaan aanschaffen en een petan- quebaan aanleggen. Daarnaast moet er (nog) meer reclame wor den gemaakt in België. „Bij mooi weer is tachtig procent van onze bezoekers Vlaming", vertelt Mod de. „We denken dat dat er nog veel meer kunnen worden. In de wijde omgeving is óók in België geen buitenzwembad te vinden." Germen Modde: „Bij mooi weer is 80 procent van de bezoekers Vlaming. Daar valt nóg meer te winnen." De stichting wil vanaf 2020 jaar lijks 18.000 bezoekers trekken. Dat lijkt geen utopie, gezien het bezoekersaantal van 15.614 van dit jaar. Natuurlijk zijn er nog meer wen sen, maar de stichting heeft in de afgelopen vier jaar al veel bereikt, beseft het bestuur. In een voort gangsverslag wijzen de bestuur ders op de aanleg van een beach- volleybalveld en pannaveldje, de aanschaf van nieuw speelmateri aal en het feit dat de tarieven al vier jaar lang niet stegen. Ook acti viteiten als nachtzwemmen, dis- cozwemmen, sporttoernooitjes, een zwemvierdaagse en, als tradi tionele seizoensafsluiter, het hon- denzwemmen trekken mensen naar het zwembad. Grootste stap was echter het aan trekken van een betaald manager, Ingeborg Modde. Zij nam in 2011 veel taken over van vrijwilligers. „Ze leidt de boel op een professio nele en efficiënte manier",' zegt voorzitter Germen Modde. Spaarzaamheid van de stichting leidde ertoe dat het zwembad er op financieel vlak goed voorstaat. Dat bleek in de dramatische zo mer van 2011, toen het zwembad door het slechte weer maar 6000 bezoekers rpocht verwelkomen: nog niet de helft van het aantal van de andere drie jaren. „We heb ben toen laten zien dat we finan cieel draagkrachtig genoeg zijn om zo'n minder jaar op te van gen. Dat is een geruststelling." ZWEMBAD BLEEF OPEN NA FELLE PROTESTEN VAN DE AARDENBURGERS De voorpret voor de jubileum voorstelling zit het optreden van dit jaar niet in de weg, bezweert Brakman. Zaterdag is de première van 't Is stille waor 't nie waojt. Net als in vorige voorstellingen kijkt Piet terug op het op zijn eind lo pende jaar. Zeeuwse gebeurtenis sen die stormachtige reacties op riepen, kan hij natuurlijk niet on besproken laten. Dus zal Brak man wat roepen over de Vlissing- se burgemeestersaffaire, lacht hij zich blauw om Marina Beach en deelt hij wat zwartepieten uit aan diverse deelnemers aan de Zwar- te-Pietendiscussie. Het hemd blijft nader dan de rok, dus de Sluise politiek kan niet on besproken blijven. In de huid van 'de gemeentewerker' stelt Brak man lokale ergernissen aan de kaak. Als Breskense bard blijven liedjes belangrijk voor Brakman. Ze zorgen voor rust in de voorstel ling en geven hem de gelegen heid een ander typetje te introdu ceren. 't Is stille waor 't nie waojt be gint zaterdag om 20.00 uur. FF Het Dow-servicecentrum Business Process Services Center (BPSC) in Terneuzen is de wereld in het klein. Inmiddels werken er zo'n 450 mensen met 48 verschillende nationaliteiten. Een aantal van hen geeft het bedrijf in deze rubriek een gezicht. Van daag: de Deense Maria van Harn (31) is country compliance specialist bij het BPSC. door Harmen van der Werf M Burger laat bad door Martijn de Koning Maria van Harn foto Camile Schelstraete B en W van Sluis besloten in 2009 dat het gemeentelijk zwembad in Aardenburg, aangelegd in 1953, moest sluiten. De onderhoudskos ten waren te hoog, vond het toen malige college. Het leidde tot breed gedragen massale protestacties van de Aar- denburgse bevolking. Zij overtuig de de gemeenteraad dat het bad open moest blijven. Uit de protestacties, gecoördi neerd door een Burgerinitiatief, kwam de Stichting Recreatiebad El derschans voort. Die stichting nam de exploitatie van het zwem bad vanaf 2010 op zich. In het eerste jaar passeerden ruim 13.000 mensen de kassa, in 2011 waren er zo'n 6000 zwemmers, in 2012 kwamen er bijna 15.000 mensen en afgelopen seizoen be zochten ruim 15.500 kaartjesko pers het bad. Daarnaast worden jaarlijks enkele honderden abonne menten verkocht. Het zwembad werkt met een be groting van zo'n 117.000 euro. De gemeente Sluis subsidieert 52.000 euro: veel minder dan de jaarlijkse kosten van het gemeentelijk zwembad vroeger. Afgelopen sei zoen maakte de stichting 30.000 euro 'winst'. Dat geld is hard nodig voor toekomstig onderhoud en als buffer voor eventuele 'slechte zo mers'. Het zwembad hoopt in de toe komst niet langer afhankelijk te zijn van de gemeentelijke subsidie en denkt daarom aan een slecht- weervoorziening. door René Hoonhorst B&ESKENS - Piet Brakman is al be zig met het programma van vol gend jaar. In 2014 is het drie decen nia geleden dat hij terugkeerde naar Zeeuws-Vlaanderen. En dat moet-ie natuurlijk vieren met een voorstelling met, in elk geval figuur lijk, veel vuurwerk. www.ledeltheater.nl I Piet Brakman op de planken van het Ledeltheater tijdens een vorige voor stelling. archieffoto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62