Nout Wellink, oud-directeur van De Nederlandsche Bank: 'Zeeland is echt aantrekkelijk voor investeerders'. 24 ZEELAND STANDPLAATS ZEELAND ii Banken verlenen ii Nemen banken niet te veel risico in de grondstoffenhandel? ii Over Nout Wellink: De wijzen komen uit het oosten MIDDELBURG - De voormalige op- perbankier der Lage Landen, deze week te gast bij het project Stand plaats Zeeland, gooit de knuppel meteen in het hoenderhok tij dens het PZC-debat in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg. Hij reageert op de stelling dat Zee land geen aantrekkelijk gebied zou zijn voor investeerders. „Dat vind ik echt onzin. Het is een gebied waar het goed wonen is. Dat is juist interessant voor be drijven die met hun werknemers hierheen willen trekken. Vergele ken met andere landen is het zelfs in het dichtbevolkte westen van ons land nog goed toeven. Zeeland heeft alle potentie in zich, maar daarvoor moet je wel een aantal zaken mobiliseren." Het onderwijs is bijvoorbeeld een achilleshiel, houdt debatleider Ernst-Jan Rozendaal van de PZC voor. longeren trekken weg om el ders te studeren en keren maar mondjesmaat terug. Bedrijven kunnen daardoor in Zeeland moeilijk aan gekwalificeerd perso neel komen. Dat bekoelt het vesti gingsklimaat. „Dat klopt. Ik heb daar nog eens naar gekeken. Zeeland heeft inder daad een probleem met de aan sluiting van het onderwijs op de arbeidsmarkt. Daar moet wat aan gebeuren. Als je het onderwijs ver betert en het bedrijfsleven sterk inzet op innovatie, dan hoeft de bevolkingskrimp niet per se te lei den tot vermindering van de ar beidsproductiviteit. Met nieuwe banen en goede opleidingen kun je ervoor zorgen dat jongeren hier blijven of naar toe komen. Overi gens speelt de krimp in heel Ne derland. Het is geen exclusief Zeeuws probleem." Wellink ziet het niet zo somber in voor Zeeland. De provincie telt in zijn ogen veel sterke punten. Hij ondersteunt-de inzet van de provincie om op verschillende fronten de economie te verster ken. Dus zowel de havens, de in dustrie en de vergroening daar van, als het toerisme, landbouw (agrofood) en aquacultuur. Het Land-in-Zee-beleid van de provin cie krijgt van hem applaus. „De ligging aan zee en aan de grens biedt vele kansen. Dat geldt voor de havens, maar ook voor het toerisme. Er is al industrie, waar de vergroeningsslag is inge zet. Tja, en Zeeland is ook een fris land, dus waarom zouden inves teerders geen geld in de Zeeuwse willen steken? Het is een veelbelo vende regio." Wellink vindt met zijn opvatting 61 procent van de Zeeuwen die hebben gereageerd op de stelling op de PZC-website, aan zijn zijde. De financiële autoriteit signaleert wel dat in bepaalde segmenten van de regionale economie te wei nig vernieuwing plaatsvindt. Daar moet een tandje bij. En als Zeeland als blakend gezon de deerne wil lonken naar inves teerders en knipogen naar de EU-subsidiepotten, doet het er goed aan dat arm in arm met de buren te doen. Wellink zei eerder dat Zeeland, met zijn kleine schaal, over haar grenzen heen moet kijken. Deze avond doet hij dat weer. „Geografische grenzen lopen niet parallel aan economi sche grenzen. Ga dus op zoek naar de economische begrenzing van je regio. Het kan best zijn dat dat Zuid-West-Nederland en een stuk Vlaanderen is. Al die havens vormen in feite één bekken." Zoals Zeeland op het gebied van de vergroening van de economie - de biobased economy - optrekt met Zuid-Holland, West-Brabant en Oost-Vlaanderen, zo zou de provincie dat ook in de haven sfeer moeten doen, vindt Wel link. Als Rozendaal hem vraagt of de provincie - verbaasd door de keu ze van Verbrugge Terminals te in vesteren in Zeebrugge en niet in Vlissingen - op het goede spoor zit met een onderzoek naar de concurrentiekracht van de Zeeuw se havens, schudt hij glimlachend het hoofd. „Nee. Het is wegge gooid geld om elkaar te beconcur reren. Ik denk dat je beter kunt in zetten op een nauwere samenwer king tussen de havens in Zuid- West-Nederland en België." „De wijzen komen uit het oos ten", roept Pieter Allewijn uit Krabbendijke, verwijzend naar Wellinks Gelderse komaf. Pensio- nado John Rietbergen wil echter weten of de ontwikkeling van Zeeland niet in gevaar komt door dat banken ondernemers nauwe lijks krediet verlenen. „Banken zijn wel iets te voorzichtig, aan de andere kant vinden we dat die banken gezonder moeten wor den. Let wel, toen de crisis uit brak waren de buffers te klein", reageert Wellink. Wel vindt hij dat ondernemers meer geld uit de markt moeten halen, zoals in Am- rika gebeurt. De pas opgerichte Kredietunie Zeeland - voor en door ondernemers - is een lich tend voorbeeld. Banken moeten minder risico ne men, zegt toehoorder Luc Mar kies. Wat vindt Wellink van de onvoldoende krediet Is daar wat aan te doen? Zeeland is een door Frank Balkenende Pieter Allewijn over het Rabo-schandaal: 'Gelukkig zit ik bij de Amrobank'. John Rietbergen John Rietbergen Luc Markies Luc Markies Pieter Allewijn Pieter Allewijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58