Energiek Vosmeer gaat voor water, energie en natuur Kapelle let scherp op Gemeenschappelijke Regeling 22 BEVELANDEN en THOLEN Fietsers kunnen na laatste dijkversterking niet terecht op dijk Yerseke, nieuwe paden op Tholen en Noord-Beveland wél open. Theorie voor rijexamen alleen nog in Goes YERSEKE - De gemeente ReimerS- waal onderneemt een laatste po ging om het nieuwe onderhouds- pad dat in 2015 wordt aangelegd bij Yerseke open te stellen voor fietsers. „In heel Reimerswaal zou de vlag uitgaan als dat zou luk ken", zegt wethouder Jaap Sinke. Volgens Sinke zou het dijkpad mooi aansluiten op het onlangs opgeleverde pad vanaf Krabbendij- ke richting Yerseke dat wél toe gankelijk is voor fietsers. Volgens hem is de dijk langs de Pieterspol- der de ontbrekende schakel in een verder grotendeels buiten dijks fietsrondje dat via het ka naal en de Westerschelde kan worden gemaakt. In het project plan voor het dijktraject dat on langs is gepubliceerd, staat echter dat het pad gesloten blijft. „Als ge meente bereiden we een zienswij ze voor met écht goede argumen ten. De vogeltjes waar men bang voor is, raken echt niet van streek van een paar fietsers", stelt Sinke. Overigens maakt hij zich zorgen over het de haalbaarheid van zijn wens. „Maar we gaan er alles aan doen om het te laten slagen." Voor .recreanten die in de buurt van Kamperland of Sint Anna- land willen fietsen is er beter nieuws. Hier kan volgens de hui dige plannen na de werkzaamhe den wel over het buitendijkse on- derhoudspad worden gefietst. Bij Kamperland gaat het stuk dijk tussen de Sophiahaven (waar de Roompot is gevestigd) en de Jaco- bahaven aan de voet van de storm vloedkering op de schop. Langs het hele traject-komt een onder- houdsweg die wordt aangesloten op de beide havenplateaus. Voor fietsers ontstaat zo een aantrekke lijke en veilige verbinding tussen de havens. Ook aan andere recre anten heeft Zeeweringen gedacht. Zo komen er een aantal plateau- tjes waar sportvissers hun stoeltje en viskoffer kwijt kunnen en wor den op de duikstek bij de Sophia haven duikringen bevestigd. Ook bij Sint-Annaland werkt pro jectbureau Zeeweringen in 2015 in de buurt van de jachthaven. Het onderhoudspad dat langs dit traject komt, wordt eveneens gro tendeels opengesteld, zodat fiet sers vanaf de haven buitendijks langs de Suzannapolder kunnen fietsen. Net als op Noord-Bevelan- den worden sportvisplateaus en duikringen gemaakt. Verder krijgt het strandje extra zand en wordt de binnenkant van de havendam steiler gemaakt, zodat er meer ruimte komt voor ligplaatsen. Een stukje noordelijker wordt ook de zeewering aan de zuid kant van de Philipsdam in 2015 veiliger gemaakt. Hier verandert voor de recreanten weinig. Fiet sers kunnen gebruik blijven ma ken van de parallelweg. Dat is de uitkomst van de eerste denktankbijeenkomst die onlangs is gehouden. De kersverse organi satie uit Oud-Vossemeer heeft als doel duurzaamheid in de directe leefomgeving te stimuleren. Wat gebruik van bronnen betreft, maar ook op sociaal vlak, licht Wim Boudeling het uitgangspunt toe. Boudeling is, met dorpsgeno ten Ronald Kolk en Kees Jan Grin, het brein achter Energiek Vos meer. Investeren in sociale duurzaam heid betekent onder meer inspe len op vergrijzing, schetst Boude ling. Het idee is jong en oud bij el kaar te brengen door ze samen vo gelhuisjes of bijenhotels te laten maken en deze te plaatsen in het dorp. Oud-Vossemeer heeft drie basisscholen: een katholieke, een christelijke en een openbare. Daar naast heeft het dorp een actieve Anbo-afdeling binnenboord. Sa men zouden oud en jong zo een bijdrage kunnen leveren aan de ENERGIEK VOSMEER flora en fauna in Oud-Vossemeer. Wat duurzame energie betreft is Energiek Vosmeer van plan te on derzoeken wat de mogelijkheden zijn om binnen het dorp geza menlijk zonneboilers en - pane len in te kopen en te installeren. Ook het gezamenlijk inkopen van een energieprestatieadvies, waar bij experts woningen op energie verbruik doorlichten, zou iets op kunnen leveren. Het gezamenlijk aanschaffen van regentonnen is het derde project dat door de kers verse organisatie wordt opgepikt. De ideeën die boven zijn komen drijven, worden de komende tijd verder onderzocht. „We willen nu de belangstelling gaan peilen bij inwoners en scholen en kijken wat er mogelijk is." Het zou geweldig zijn als er op het gebied van duurzaamheid echt iets van de grond komt in Oud-Vossemeer, zegt Boudeling. „Ivfoar bewustwording is num mer 1, dat zal van eigens tot meer leiden. Kleinschalige projecten ge ven in ieder geval het grootste ren dement. Dat zie je bijvoorbeeld ook terug in ontwikkelingssamen werking." Waar alle fracties het over eens waren, was dat het jammer is dat de begroting niet meer sluit door dat Delta maar de helft van het verwachte dividend gaat uitkeren. Zoals veel gemeenten heeft Kapel le elk jaar gepandoerd op de vette hap van het Deltadividend. Dat die nu 270.000 euro minder be draagt, zadelt de volgende raad op met een extra gat. De raad die aan treedt na de verkiezingen van maart, ziet op de meerjarenbegro ting voor 2017 ook al een tekort opdoemen van een miljoen euro. Niet daarover, maar over de Ge meenschappelijke Regeling De Be velanden heerste wat somber heid. Sommige partijen vertrou wen het niet helemaal. De PvdA wilde elk half jaar op de hoogte worden gehouden van de voort gang, vooral op financieel vlak en het CDA eiste zelfs een verant woording per kwartaal. Wethouder Jon Herselman (finan ciën) vroeg zich af hoe vaak de raad de Gemenschappelijke Rege ling wil monitoren. De gegevens zitten al twee keer per jaar in de bestuursrapportage. Burgemeester Anton Stapelkamp was in de notulen waarin gemeen schappelijke regelingen aan de or de kwamen, maar zelden vragen uit de raad tegengekomen. Uitein delijk nam de raad genoegen met de toezegging dat er voldoende in formatie zal komen. Discussie was er ook over het groenonderhoud. De raad stemde al eerder in met een motie om daarop 15 procent te bezui nigen. Het openbaar groen moet niet rommelig worden, maar het mag best wat minder. Verschillende partijen kwamen daar nu, wat betreft de begraaf plaatsen, op terug. De bezui niging zou daarvoor niet moe ten gelden. CU-raadslid Ria Rijk- sen vond dat maar onzin. „Een beetje minder netjes is ook nog netjes." Een andere motie die eerder werd aangenomen: uittreden uit de Eco nomische Impuls Zeeland, wil het college naast zich neerleggen. Dat maakte bij PvdA-raadslid Cees van Ruiten de gevoelens van de arbeidersbeweging los. Op een opmerking van Ria Rijksen over de meerwaarde die de Zeeuwsbre- de contacten voor ondernemers hebben, riep Van Ruiten: „Moe ten wij dan 12.000 euro gaan beta len voor de contacten van onder nemers?" „Ja", vonden CU en SGP en inmiddels ook de andere frac ties. Want de kost gaat voor de baat uit en, vond Ria Rijksen: „Je moet in zo'n geval buiten de Ka- pelse grenzen kunnen denken" TERNEUZEN - Ondanks bezwaren van Zeeuws-Vlaamse rijschool houders, gaat het CBR-theo- rie-examencentrum in Terneuzen toch dicht. Een korting voor Zeeuws-Vlaamse examenkandida ten, die volgend jaar naar Goes moeten, is niet aan de orde. Het CBR legt het protest van Zeeuws-Vlaamse rijschoolhou ders naast zich neer. Vanaf eind 2014 kunnen Zeeuws-Vlaamse kandidaten voor hun theorie-exa men niet meer terecht in Terneu zen. Het afnemen van de exa mens gebeurt dan in Goes. Het CBR sluit tien van de dertig exa mencentra in Nederland. pleidooi voor fietspad Finaal door Joeri Wisse 4 In 2015 worden vier dijktrajecten op de Bevelanden en Tholen versterkt. Hierna is vrijwel de hele zeewering langs de Oosterschelde voorzien van nieuwe, betere steenbekleding. door Esme Soesman OUO-VOSSEMEER - Energiek Vos meer gaat vooralsnog met drie duurzaamheidsprojecten aan de slag: regentonnen, zonnepanelen of zonneboilers en vogelhuisjes of bijenhotels. WATER Met een regenton voor 200 liter water kan per jaar zeker 7000 liter kraanwater worden bespaard. Gebruik het bij klussen waar geen drinkwater voor nodig is. Het water is zachter en daarmee beter voor planten. Regenwater maakt ruiten streeploos schoon, door het ontbreken van kalk. ENERGIE Met vier zonnepanelen kun je in Nederland 400 KWh per jaar opwekken. Dat is goed voor ongeveer 15 procent van het gemiddeld huishoudelijk elektriciteits gebruik. Bij een zonneboiler wordt water via een collector door de zon verwarmd, waarna het gebruikt kan worden als tapwater of voor de verwarming van ruimtes. Super duurzaam, want warm water gebruik je het hele jaar door. FAUNA Bijen dragen bij aan het ecologisch evenwicht, maar hebben kleine holtes nodig om te nestelen. Eén bijenhotel maakt geen verschik Meerdere bijenhotels wel. In de jaren tachtig en negentig van de vorige eeuw zijn veel vlinder- en andere tuinen aangelegd op initiatief van burgers, met een grote insecten rijkdom als gevolg. DUURZAAM Energiek Vosmeer is te volgen op Facebook en Twitter. Een website is in de maak. Belangstellenden kunnen zich opgeven voor een nieuwsbrief. Meer informatie over duurzaamheid is te vinden op: www.duurzaamthuis.nl en www.bijenhelpdesk.nl. infographic Rolant Quist foto's ANP en Facebook door Mieke van der Jagt KAPELLE - Zonder moties en zon der amendementen heeft de ge meenteraad van Kapelle gisteren de begroting voor 2014 unaniem vastgesteld. Discussie was er wel volop, al ging het er in de helft van de gevallen om misverstanden over en weer op te helderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56