Korenmolen De Graanhalm in Gapinge 2 BUITEN r- Bedreigd erfgoed De dorpsgemeenschap heeft zich het lot van haar molen aangetrokken. In de loop van 2010 werd door een groep enthousias te inwoners van Gapinge, met steun van de Dorpsraad en de gemeente Veere, gestart met werkzaamheden om korenmolen De Graanhalm te be hoeden voor verder verval. Hiertoe werd de Stichting Korenmolen De Graanhalm te Gapinge opgericht. In de molen is, sinds de laatste mole naar zijn bedrijf beëindigde (1962) nauwelijks iets veranderd. Vooral de omstandigheid dat in de molen sinds dien geen systemen vervangen zijn en van de toegevoegde werktuigen nog vrijwel niets is verwijderd, maakt de molen uit cultuurhisto risch oogpunt van belang en zeer waardevol. Kenmerkend is de relatief late bouw en de betrekkelijk ingrijpende wijzi gingen die plaats hadden in de twin- tigste eeuw. Hierbij gaat het om het wiekensysteem, de aanschaf van een hamermolen en een elektromotor voor de aandrijving van een maalkop- pel. Deze motor en aandrijving zijn nu nog in de molen aanwezig. De mo len heeft lang gefloreerd en na de tweede wereldoorlog werd deze ge schikt gemaakt om nog langer mee te kunnen gaan. Echter begin jaren zestig keerde het tij snel, waardoor ook deze molen tot stilstand kwam. In de jaren daarna is de onderhoudsi- tuatie van de molen gaandeweg ach teruit gegaan, maar de cultuurhisto rische waarden bleven behouden. De historie van deze molen is daardoor nog erg goed aan het interieur aflees baar. In 2011 werd een bouwhistorisch on- derzoek uitgevoerd en een restauratie plan opgesteld, nadat de molen in erf pacht was verkregen. Ook werden Na de Pijlerdam rechtsaf, dat is simpel gezegd de ligging. Een plaatsje met meer boten dan huizen, verstopt achter de dijk en 'aan het land vastge plakt'. De Nieuwe Havenweg en de Oude Haven weg vormen samen het gehucht Burghsluis. VINVIS DOORTJE De klok van Burgh in de verte slaat twaalf keer. Het overstemt de stil te in Burghsluis. Een man beklimt de grasdijk met zijn hond. Geen nieuwsgierige blikken want er is verder nie mand te zien. De Nieuwe Haven weg telt desondanks vier vaste be woners, de Oude Havenweg heeft er zes. Die laatste weg loopt in een rondje. Er staan kleine huis jes aan. Opeenvolgend genum merd, want. er staan er geen aan de andere kant van de weg. Tot 1953 wel, maar na de Ramp zijn ze gesloopt en nooit meer her- tv bouwd. Het rondje heeft een doodlopend uitsteeksel dat uit komt bij de boerderij van kunste naars Bert Frijns en Helene Briels. „Die doodlopende weg is niet erg. Het geeft het gevoel dat je je ei gen wereld hebt", zegt Helene. 22 jaar geleden stapten ze per toeval bij een Zierikzeese makelaar bin nen op zoek naar een boerderij aan zee met twee hectare grond. Zo kwamen ze aan de plek waar ooit de boerderij van Aart van Zuijen (1892-1974) stond. In de oorlog is die afgebroken omdat hij in de schootslinie stond, samen met nog wat gebouwen. Erna is-ie herbouwd, en toen Bert en Helene erin trokken hebben ze er hun plek van gemaakt. Bert: „Het eerste wat we gedaan hebben is vijfduizend planten en bomen aangeplant." Ze zochten er rust en vonden die. „Het is niet spe ciaal veranderd sinds wij hier kwamen. Mensen zijn vertrokken of stierven, maar het vult zich met mensen die zoeken wat wij ook zochten. En iedereen die hier komt wonen wil blijven. De va kantiewoningen zijn al eeuwen in handen van dezelfde families. Bijna elk weekend zitten ze -vol met mensen uit Rotterdam, Utrecht en Amsterdam." Zelf kwa men Bert en Helene uit Land smeer, bij Amsterdam. Veel vrien den zouden het maar twee dagen in Burghsluis uithouden, denken ze. En vrienden uit Schiedam vin den de ruimte juist benauwend, zijn blij als ze kunnen vertrekken. Omdat ze in een natuurgebied woonden voelde de Zeeuwse om geving niet helemaal onwennig. Wel had Bert een vermoeiende kennismaking met de Ooster- schelde: 'even op en neer zwem men naar de boei' werd een uit puttingsslag met afgaand tij. „Maar het lukte me wel", lacht Bert. Martien Hart (96) woonde 65 jaar in Burghsluis. Hij werkte er bij Van Zuijen, als knecht. „Een goe de baas", oordeelt hij in zijn wo ning in zorgcentrum Duinoord. „Anders had ik het er geen veer tig jaar uitgehouden. Ik begon op '1 mei 1940. Dat weet ik nog om dat tien dagen later de oorlog uit brak." Hij wijst naar zijn hoofd. „Ik ben dan 96-en-een-half, geluk kig zit dit nog op zijn plek." Hij woont al achttien jaar op Duin oord. Eerst met zijn vrouw, tot die elf jaar geleden overleed. Zijn zoon woont er ook. In de kamer van Martien hangen en staan veel foto's. Zoals een statige foto van zijn ouders. Hij heeft veel meege maakt op 't Ouwe Sluusje, zoals hij Burghsluis liefkozend noemt. Zo is hij er twee kinderen verlo ren: een door een ongeluk met een maaier, bij de ander ging de zwangerschap mis. Martien maak te er de oorlog mee en ook de Ramp. Vier uur lang stonden ze tijdens de watersnood op een bed, zich vasthoudend aan de bal ken boven hen. „Daarna hebben we drie maanden in een zomer huisje op Westenschouwen ge woond. Dat was niks voor mij. Bo vendien hadden we nog geen dub beltje. De spaarcenten van mijn vrouw zaten in een tas die verlo ren ging toen zijzelf in het water viel tussen de spijlen van een bruggetje door. Martien kon haar redden, de tas verdween. „Zelf had ik nooit een cent op zak. Had ik niet nodig op het land." E ~ït; Historische schuren, unieke waterputten en oude bakketen. Veel cultureel erfgoed in Zeeland wordt bedreigd. In deze serie laten we zien wat er dreigt te verdwijnen. Het radarwerk van de korenmolen. De doodlopende weg creëert een eigen wereld in Burghsluis door Michiel Bouwman i Kunstenaars Bert Frijns en Helene Briels voor hun windschutting, gemaakt van Vilvoordse zandsteen. In 1910 strandde de blauwe vinvis Doortje voor de kust van Burgh sluis. Door de beroemde reddings familie Van der Klooster werd de ze aan land gehaald, waar nieuws gierigen voor tien cent het dier konden bekijken en er zelfs over konden lopen. Het werd later ver scheept naar Veere waar het werd ontleed. Anno 2013 behoort het tot de col lectie van het Groninger Universi teitsmuseum. Dat klinkt mooier dan het is want het geraamte ligt in delen in het museumdepot Vorige week werd bekend dat Doortje verkast naar het nieuw op te richten natuureducatiecentrum Wad&Zoo in Delfzijl. Blauwe vinvis Doortje werd in 1910 enkele maanden geëxploiteerd door de familie Van der Klooster. Bronvermelding: De Vrieze e.a., Trugkieke in de historie van de bijzondere duindorpen Burgh Haamstede, Westenschouwen, Nieuw-Haamstede, Burghsluis, Koude- kerke. Zierikzee, 2012. .oiQunnAT ïiiüiji io.k 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38