'Straks heeft de politie vrij spel' Situatie fietsers bij park Cadzand verbetert Hardrijders, pas op voor boze papa's! A I I 22 ZEEUWS-VLAANDEREN DE DOODENDRAAD Tijdens de Eerste Wereldoorlog was de grens een zeef. De Duitsers bedachten toen De Doodendraad. F t h rp Strafrechtadvocaten staken tegen de plannen. De actie is niet alge meen. De raadsman begint zijn pleidooi met de opmerking dat hij de actie even onderbreekt om dat uitstel van de zaak niet in het belang is van zijn cliënt. Hij wordt onterecht verdacht van brandstichting in Breskens, aldus de raadsman. „Hij zit al ruim hon derd dagen in voorarrest. Als ik uitstel vraag zit hij nog maanden vast." De rechtbankvoorzitter vindt het goed dat Dunsbergen aan het begin van zijn pleidooi uitleg geeft over de actie. Na af loop benadrukt Dunsbergen dat hij de actie niet voert voor zijn ei gen portemonnee. „Maar omdat het enorm belangrijk is dat men sen met een kleiner inkomen ook goede rechtshulp krijgen." Staatssecretaris Fred Teeven wil 85 miljoen euro bezuinigen op de rechtsbijstand. Dat leidt ertoe dat verdachten straks, in de eerste twee weken van hun voorarrest, geen hulp meer zullen krijgen van een raadsman. Dunsbergen: „De eerste twee weken van een onderzoek zijn de belangrijkste. Dan moet je er als advocaat boven op zitten. Door de plannen van Teeven wordt de controlefunctie van de advocatuur uitgeschakeld. Dan heeft de politie vrij spel want op het Openbaar Ministerie wordt ook zo veel bezuinigd dat officieren van justitie nauwelijks nog tijd hebben om goed toezicht te houden op onderzoeken." De Middelburgse rechtbank houdt rekening met de actie. Al leen die zaken gaan door die geen uitstel kunnen hebben. De politie rechter houdt zes zaken aan. Bij de Meervoudige Kamer gaat het merendeel door. Tijdens de laatste zitting ver schijnt een Terneuzenaar voor de rechtbank, verdacht van incest met zijn minderjarige dochter. De man wordt niet bijgestaan door een raadsman. Niet omdat zijn ad vocaat staakt. „Maar omdat ik mij nu al geen raadsman kan veroorlo ven." Fietsers, onder wie scholieren, moeten nu drie keer oversteken: dat kan ook in één keer, meent De Lijser. Hij kreeg steun van de voltallige raad. De gemeente was, na overleg met Je had de Muur van Hadria- nus en de Berlijnse Muur en ook de Chinese Muur is nog steeds een toeristische trek pleister. De elektrische draad versperring op de Belgisch-Neder landse grens is veel minder be kend. In de officiële en weten schappelijke geschiedschrijving werd lange tijd nauwelijks mel ding gemaakt van de ruim 350 ki lometer lange Dodendraad tussen het Zwin en Vaals. Maar dat verandert. De draad moest smokkelaars, vluchtende Belgische oorlogsvrijwilligers te genhouden die zich aan wilden sluiten bij de fronttroepen, spion nen, smokkelaars van post voor de frontsoldaten en niet te verge ten deserteurs uit het Duitse le ger. Of de Dodendraad een doel treffende grensversperring was, is de vraag. Emeritus professor Alex Vannneste van de Universiteit Antwerpen heeft in elk geval zijn twijfels. Vanneste presenteerde vorige week in centrum De Bijen- CL* t-v korf in Assenede het boek De Doodendraad, de elektrische draad versperring aan de Oost- en Zeeuws-Vlaamse grens tijdens de Eerste Wereldoorlog. Hij schreef het in opdracht van de provincie Oost-Vlaanderen. Immers, vol gend jaar is het 100 jaar geleden dat de versperring werd bedacht. Een jaar later zou de elektrische draad heel de Nederlands- Bel gische grens 'afsluiten', 350 kilo meter lang en langs de grens met Zeeuws-Vlaanderen van Knokke tot Doel 114 kilometer. Vanneste: „Te meten aan het het groot aantal Duitse deserties was de versperring niet echt een doel treffend middel om de vlucht uit het Pruisische leger tegen te wer ken. De aanvoer van oorlogsvrij willigers, de spionage, de clandes tiene post en de smokkel werden onder meer de dorpsraad, toch al bezig met voorbereidingen om het aantal oversteekplaatsen te be perken, deelde Almekinders mee. Overigens is de bewuste locatie - Noordzee Residence en het er naast gelegen sportpark - op het moment wel erg lastig bereikbaar. Doordat rond Cadzand momen teel op meerdere plaatsen aan de weg wordt gewerkt, is de locatie alleen te benaderen via de Lange Strinkweg; een polderweg vanuit de richting Retranchement. Het leverde al verwarde vakantiegan gers op en later begonnen voetbal wedstrijden. Die situatie houdt nog ongeveer twee weken aan. OOSTBURG - Wie door de Oude- stad in Oostburg rijdt, denkt te genwoordig wel twee keer na voordat hij te hard door de smalle straat sjeest. Buurtbewoners beslo ten een snelheidsremmer in hun straat extra functioneel te maken door er een sticker op te plakken die tamelijk angstaanjagend over komt: snelheidsduivels krijgen met boze papa's te maken! Bij de gemeente kunnen ze er wel om lachen. „Zo lang er niemand écht gaat slaan, mag die sticker blijven zitten", grinnikt een ge meentewoordvoerster. Volgend jaar krijgt de straat overigens een opknapbeurt. Dan wordt Oude- stad hopelijk zo ingericht, dat de sticker overbodig wordt. V sp le vo de dr Fh ste He -f Fla wu Advocaten protesteerden in Amsterdam tegen de bezuinigingsplannen van staatssecretaris Teeven van Veiligheid en justitie, foto Koen van Weel/ANP door Emile Calon MIDDELBURG - Het is maar de vraag of een inwoner (53) van Sluis volgend jaar nog een advocaat heeft om hem bij te staan, zegt maandag raadsman Mark Dunsber- gen tegen de Middelburgse rech ters. „Als de plannen van het kabi net voor de bezuinigingen op de rechtsbijstand doorgaan, dan niet." door Martijn de Koning CADZAND-BAD - De verkeerssitua tie bij de ingang van Roompotpark Noordzee Residence bij Cadzand- Bad verbetert nog dit jaar voor fiet sers. Dat beloofde wethouder Con- ny Almekinders aan de Sluise ge' meenteraad, nadat raadslid Rinus de Lijser (PvdA) aandacht voor de veiligheid vroeg. D'n draad eiste veel levens door Wout Bareman De auteur van het boek De Doodendraad, professor Alex Vanneste. <W 4* «t - m -i'T .'"ij' J -r~V Buurtbewoners nemen het heft in eigen hand... foto Camile Schelstraete 1. Kt tl) VI N tie 'vi 1 Dt 16.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64