i i i 2 Voortrekkers Schooltijd gelauwerd Officier Cel voor gevaarlijke man Gwen Nooteboom wordt Zeeuws kampioen biertappen ZEEUWS-VLAANDEREN 21 In het schoolmuseum zijn niet alleen kroontjespennen en vlakgommen te zien, maar ook 'oude' digiborden. _?L TERNEUZEN - Een digibord: een di gitaal schoolbord waarop niet al leen werkwoordsvervoegingen en staartdelingen kunnen worden uitgelegd, maar waarop ook alle kennis van het wereldwijde web van internet is op te roepen. Een ontwikkeling die nog kers vers is, denken veel lieden van bo ven de dertig. Maar op de moder ne basisschool zien ze dat anders. De eerste generatie digiborden is al weer aan vervanging toe. „Niet omdat ze niet bruikbaar meer zijn, maar omdat de nieuwste soft ware niet direct op oudere digi borden is te gebruiken. De bor den kunnen wel worden aange past, maar dat is zo duur dat je vaak beter nieuwe digiborden kunt aanschaffen", legt Gerard Langeraert uit. Dus kwam de voorzitter van het college van bestuur van Onder wijsgroep Perspecto gisteren naar schoolmuseum Schooltijd in Ter- neuzen om een digibord aan te bieden. Het bestuur van het schoolmuseum had voorzichtig jes naar een digibord geïnfor meerd. „In de hoop een kleine bij drage voor de aanschaf te krij gen", gaf museumvoorzitter Okke van der Maas schoorvoetend toe toen Langeraert meldde dat er bijna geschrokken was gereageerd toen de onderwijsgroep had laten weten dat het museum 'wel tien borden' kon krijgen. Hoewel Schooltijd in een monu mentaal voormalig bankgebouw in de Nieuwstraat over flink wat ruimte beschikt, is tien borden wat veel. Perspecto schenkt er nu twee, compleet met beamer, com puter en software. Voor die software moest de onder wijsgroep nog even de boer op, omdat het schoolmuseum de bor den niet 'blank' neerzet, maar echt wil gebruiken. Okke van der Maas: „Hier in het museum wil len we bijvoorbeeld oude school- foto's en -platen laten zien. Het tweede bord komt in een kantoor tje op de eerste verdieping. Daar willen we dan wat dieper ingaan op de geschiedenis van scholen en het onderwijs." De digiborden helpen enorm om allerlei moeilijk vindbare of niet makkelijk te bekijken schoolschat- ten te ontsluiten, verwacht Van der Maas. En het afzonderlijke 'filmzaaltje' komt ook nog eens goed van pas als het museum gro tere groepen verwelkomt. „We zijn ruimer behuisd dan in het verleden, maar het is soms toch wel handig om groepen op te splitsen. Als er dan een groepje even naar boven kunt, lopen de bezoekers elkaar niet in de weg", vult vrijwilliger Rinus de Jonge zijn voorzitter aan. De twee mannen van het eerste uur - Van der Maas geldt als op richter van het museum, De Jon ge hielp van het begin af met de bouw en het onderhoud - zien een glorieuze toekomst voor lmu- seum Schooltijd. Het is mooi dat volgend jaar naast de aloude kroontjespen ook een modern di gibord is te zien. Maar als het schoolmuseum na een korte 'win terstop' eind januari volgend jaar weer open gaat, zullen bezoekers meer nieuwe aanwinsten zien dan de twee digiborden,.beloven de twee Schooltijdcoryfeeën. terneuzen - De twee voortrek kers van het schoolmuseum Schooltijd in Terneuzen zijn gis termiddag koninklijk onderschei den. Zowel voorzitter Okke van der Maas (76) als vrijwilliger Ri nus de Jonge (74), tot vorig jaar se cretaris, werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Hoewel de attractie tegenwoordig kan putten uit een groter reser voir vrijwilligers, zijn de twee mannen van het eerste uur nog al tijd drijvende krachten van het schoolmuseum, schetste de Ter- neuzense burgemeester Jan Lo- nink. Beide trotse decorandi heb ben zich op meerdere gebieden in gezet voor de samenleving. Van der Maas was in de jaren tachtig onder meer ouderling bij de Ne derlandse Hervormde Kerk in Ter neuzen, De Jonge is al meer dan veertig jaar vrijwilliger bij de Pro testantse Gemeente Terneuzen, onder meer bij het opzetten van de boekenbeurzen tijdens de rom melmarkten. Beiden waren ook een decennium actief als bestuur der van voetbalvereniging Terneu- zense Boys. De Jonge volgde Van der Maas nog op als voorzitter van die club. Maar hun grootste verdienste ligt- waarschijnlijk toch wel in het op richten en helpen groeien van het schoolmuseum. Ook nu School tijd behoorlijk op poten staat, zijn voormalig schooldirecteur Van der Maas en stadsgids De Jonge nog steeds veelvuldig in touw voor het museum. Beiden lieten weten daar voorlopig geen veran dering in te willen brengen. De brand veroorzaakte amper schade aan de woning maar leid de er wel toe de man werd aange houden omdat hij kort daarvoor al telefonisch gedreigd had om haar woning te laten branden. De man erkende gisteren tegen over de rechtbank dat het niet bo terde tussen hem en haar. En hij was ook van plan haar woning in de nacht van 8 op 9 juni in de brand te steken, zo vertelde hij. Al leen, door wegwerkzaamheden bij Schoondijke, kon hij dat dorp die nacht niet bereiken en keerde hij om, om bij vrienden in Oost burg zijn roes uit te slapen. „Want als ik echt had gewild, dan was er van dat huis niets meer over." Volgens de gegevens van een telecommast in Breskens was de man die bewuste nacht wel in Breskens. Raadsman M. Dunsber- gen plaatste daar kanttekeningen bij. Volgens hem kan een mast in Breskens een signaal uit Schoon dijke opvangen als er dan rond Schoondijke veel wordt gebeld. „Dan neemt een andere mast de signalen over." Suijkerbuijk stelde dat het signaal midden in de nacht is opgepikt door de mast. „Op dat moment wordt er in dat deel van Zeeuws-Vlaanderen echt niet massaal gebeld." Meerpaal in de top bij groot schaaktoernooi Het schaakteam van de boven bouw van obs De Meerpaal uit Terneuzen is zondag vierde ge worden tijdens een schaaktoer nooi voor hoogbegaafde leerlin gen en plusklasgroepen in Utrecht. Er deden 45 teams mee. Het team bestond uit Far- din Hematyar, Griffin Dharmo- putro, Martijn Schelleman en Anna Vervaeck. Bij de onderbouw werd het Meerpaalteam negende. Opbrengst discoparty gaat naar buurttuin De activiteitencommissie van het dorpshuis in Biervliet houdt zaterdag een discoparty in The Attic, de bovenverdie- ping van het dorpshuis. DJ Fabi an Rijckaert draait muziek uit de seventies en eighties. Entree kost 2,50 euro. De op brengst gaat naar de buurttuin in Biervliet. Vrijwilligers van die tuin staan tijdens de disco achter de bar. Boekstartochtenden in biebvestigingen Logopediste Afke Baarda is ko mende tijd te gast bij verschil lende 'boekstartbijeenkom- sten' in Zeeuws-Vlaamse bibliotheken. Er wordt uitleg gegeven over het belang van (voor)lezen voor baby's vanaf een maand of vier. De bijeen komsten vinden plaats in de biebs in Oostburg (morgen), Hulst (vrijdag) en Sas van Gent (woensdag 20 november). Aan vang steeds om 10.00 uur. Lezing over Lyon bij Porgy Bess De Alliance Francaise Zeeuws- Vlaanderen houdt morgen een bijeenkomst over de Franse stad Lyon. Dat gebeurt in Porgy 8c Bess aan de Noordstraat in Terneu zen. Centraal staat een lezing van Christian Furia over de rijke historie van de stad. De lezing begint om 20.00 uur. Toegang kost 7,50 euro. scharendijke - „In onze zaak zijn we altijd bezig met bierbehande ling. Dat ik nu Zeeuws kampioen ben is natuurlijk helemaal leuk. We gaan er vanavond een biertje op drinken." Dat zegt Gwen Nooteboom, samen met haar echt genoot Maurice, eigenaar van Ete- rij Tapperij Salud in Scharendijke. Nooteboom was drie jaar geleden ook Zeeuws kampioen. In de lan delijke finale behaalde ze nog wat eerder de zesde plaats. Nummer twee, gisteren in het Scharendijkse grand-café Westen wind, werd barman Renny Min- naert van Jazz Eetcafé Desafinado in Middelburg. „In de finale moest ik aan tafel een speciaal bier inschenken. Daarbij vergat ik helaas het restje spoelwater uit het glas te gieten." Bij biertapwedstrijden gaat het niet alleen om de mooie schuim kraag van twee vingers dik. De deelnemers moeten een aantal vaste handelingen verrichten. Dat begint met het droogmaken van het dienblad en eindigt met het serveren van het glas met het brouwerijlogo naar voren. En daar hoort ook een glimlach bij. Wedstrijd is serieus. Die is van waarde voor je vak, voor de bierbehandeling. <rn „Ik sport mijn hele leven al. Dit is ook sport," legt Renny Minnaert uit. „Thurlijk, we drinken samen een biertje. Maar zo'n wedstrijd is wel serieus. Die is van waarde voor je vak, voor de bierbehande ling." Minnaert werkt 43 jaar in de horeca. Behalve Nooteboom en Minnaert mogen ook Alletta de Nooijer van Desafinado, René Verhoef van ca fé De Post in Goes en Elske de Vis ser van café De Oase in Domburg naar de regiofinal, op 28 novem ber in Nijkerk. De landelijke fina le is in januari tijdens de Horeca vakbeurs in Amsterdam. Aan het Zeeuws kampioenschap deden 41 horecamensen mee. En tot genoe gen van de organisatie zaten daar gisteren veel jongeren bij. DINSDAG 12 NOVEMBER 2013 naast digibord door René Hoonhorst digiborden laten vol gend seizoen oude tij den herleven door er oude foto's en school platen op te laten zien. MIDDELBURC - Een 53-jarige inwo ner van Sluis is een gevaarlijke man aldus officier van justitie W. Suijkerbuijk. Volgens hem moet hij een celstraf van 24 maanden krij gen waarvan 8 voorwaardelijk om dat hij deze zomer poogde de wo ning van zijn ex in Breskens in de brand te steken. Met behulp van spiritus zou iemand de bank in haar voortuin 's nachts hebben aan gestoken. TERNEUZEN BIERVLIET TERNEUZEN TERNEUZEN I Pat Brondgeest, exploitant van café Surf Inn in Scharendijke, tapt een fluit je pils tijdens het Zeeuws kampioenschap biertappen, foto Dirk-Jan Gjeltema door Ton van den Nouweland Renny Minnaert, Desafinado

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63