Advocaten willen streep door zaak woningfraude Garage wil stilte doorbreken Koningspaar maakt kennis met Caraïben BINNENLAND 5 Nu zijn branche in zwaar weer zit, moeten garages volgens Hans Bresser van branchevereniging Bo- vag vechten voor iedere klant. Steeds meer grote autobedrijven beginnen daarom een callcenter dat klanten op een prettige ma nier moet verleiden tot een onder houdsbeurt, een proefrit of de aanschaf van winterhanden. „Het gaat ook om keihard klantbe- houd", zegt Bresser. De cijfers lie gen er niet om. Tbssen januari en september dit jaar ging er gemid deld elke werkdag een bedrijf in de autobranche failliet. De ver koopcijfers van nieuwe auto's wa ren in twee. decennia niet zo treu rig als de eerste helft van dit jaar en ook de verkoop van occasions nam af. Door de crisis bezuinigen bedrijven op hun wagenpark en laten particulieren de auto vaker staan. Door de afnemende onder houdsgevoeligheid van auto's zien veel garages niet alleen de verkoop maar ook de omzet van hun werkplaats dalen, terwijl zij vaak alleen in de werkplaats nog gezonde marges kunnen halen. „De slag die veel garages daarom moeten maken, is die van het sim pelweg verkopen en op de weg zetten van auto's naar het leren kennen van de klant", vertelt sec- toreconoom automotive Max Erich van ING. Door in te schat ten wanneer hij toe is aan een on derhoudsbeurt, apk of een nieu we auto, zouden garages kunnen voorkomen dat een klant beurten overslaat of bij de concurrent gaat shoppen. „Garages hebben er dus belang bij om ook na de verkoop contact te houden met de klant. En niet alleen op het moment dat hij een rekening te laat betaalt of wanneer hij toevallig zelf contact opneemt voor een apk." De. verdachten in een grootscha lig onderzoek naar woningfraude hebben geen kans op een eerlijk proces. Het Openbaar Ministerie (OM) is niet integer, ontlastende stukken zijn achtergehouden, taps en verhoren zijn onjuist uit gewerkt. En een officier van justi tie heeft geluncht met een getui ge, terwijl het getuigenverhoor nog niet was afgerond. Dit is nog maar een summiere opsomming van de aantijgingen van de advo caten tegen het OM. Als klopt wat de raadslieden gisteren betoog den in de rechtbank in Utrecht, dan ziet het er niet best uit voor het OM. Zeventien verdachten, onder wie twee notarissen, staan terecht we gens grootschalige fraude met wo ningen in Flevoland en Noord- Holland. De 'criminele bende' zou sociale huurwoningen heb ben gekocht van woningcorpora ties en die vervolgens binnen een half jaar voor veel hogere prijzen met valse taxatierapporten heb ben doorverkocht. De winsten werden witgewassen, onder meer in Suriname, stelt het OM. De fraude is volgens het OM tus sen 2002 en 2009 gepleegd. De verdachten werden in de herfst van 2011 aangehouden. Inmiddels is het onderzoek twee jaar verder en is iedereen op vrije voeten. Op de dag van de advocatensta- king stonden de advocaten zon der toga, maar met bef in de rechtszaal. „Dat goede rechtsbij stand nodig is voor een adequate en eerlijke procedure, blijkt wel uit deze zaak", aldus advocaat Ri chard Korver, die een hypotheek adviseur bijstaat. De rechtbank gaf de advocaten de kans toe te lichten waarom het OM de kans op vervolging heeft verspeeld. In een tussenvonnis in september schreef de rechtbank dat het OM, ondanks herhaalde verzoeken, nog steeds geen duide lijkheid geeft over de start van het onderzoek. Dat is zo belang rijk, omdat het OM bijzondere op sporingsmiddelen heeft ingezet tegen de verdachten en de recht bank moet kunnen toetsen of de inzet daarvan geoorloofd was. Korver refereerde in zijn betoog een aantal keer aan het zogeheten Landlord-onderzoek, naar om vangrijke vastgoed- en belasting fraude. De rechtbank in Maas tricht floot het OM in die zaak een maand geleden terug en de verdachten gingen vrijuit. Ze had den door het handelen van het OM geen kans gehad op een eer lijk proces. Dat is hier ook het geval, aldus de raadslieden. Volgens hen bouwt het OM de zaak op een andere zaak, die het OM voortijdig heeft afgeblazen. Ze vermoeden dat in formatie uit dat 'besmette' onder zoek is gebruikt tegen deze ver dachten. Het OM heeft informatie witgewassen, betoogde Korver. Nu het OM weigert transparant te zijn, en de rechtbank en de verde diging 'moedwillig heeft misleid', moet dat 'ultieme consequenties' hebben. Officier van justitie C. Janssen zei bij het begin van de zitting dat het OM 'is gefocust op waarheids vinding'. Binnenkort reageert hij op de betogen van de advocaten. Daarna bepaalt de rechtbank of het OM wordt afgestraft voor de gang van zaken of dat het door mag met de strafzaak. Het koningshuis is altijd erg popu lair geweest op de Antilliaanse ei landen. Koningin Beatrix gaf vol gens velen het gevoel dat de Antil- lianen en-Arubanen 'er ook bij ho ren'. De keuze van Willem- Alexander voor de Argentijnse Maxima werd er over het alge meen ook heel positief ontvan gen. Tegelijkertijd zijn er ontwik kelingen die de liefde voor het Ko ninklijk Huis hebben vermin derd. Vooral bij de oudere genera tie is er sprake van een vanzelf sprekende verbondenheid met het koningshuis, maar het meren deel van de jongeren staat er af standelijker tegenover. Op Bonaire, Saba en Sint Eusta- tius, sinds 2010 geen onderdeel meer van de Nederlandse Antil len, maar Nederlandse gemeen ten, klinkt gemor over hoe de overgang is doorgevoerd. Dat komt vooral omdat het leven er duurder is geworden en de voor zieningen erop achteruit zijn ge gaan. Dat heeft geleid tot een af standelijker houding naar Neder land, inclusief het koningshuis. Vanaf vandaag tot en met 21 no vember bezoeken Willem-Alexan der en Maxima achtereenvolgens Sint Maarten, Saba, Sint Eusta- tius, Bonaire, Curasao en Aruba. Daarna staan nog twee korte ken nismakingsbezoeken aan Colom bia en Venezuela op het program ma. Doel van het bezoek is om zo veel mogelijk bewoners van het Caribisch deel van het Koninkrijk in de gelegenheid te stellen het koningspaar te zien. Koningin Beatrix kreeg tijdens haar bezoek in 2011 aan Bonaire niet alleen cadeaus aangeboden, maar ook een petitie van bezorg de inwoners. Daarin stond dat de staatkundige hervormingen die in 2010 van kracht werden, slecht hebben uitgepakt. De demon stranten wilden dat de koningin haar invloed zou gebruiken om Bonaire vooruit te helpen. Prins Willem-Alexander beloofde toen dat hij bij een volgend bezoek zou kijken of er verbeteringen zijn. „Ik hoop bij een volgend bezoek, dat ik u kan spreken en dat we dan samen de vorderingen kun nen bespreken die er geboekt zijn na vandaag. Ik hoop dat we dat ze ker kunnen doen. Zullen we die afspraak maken?", zei hij in 2011 tegen de demonstranten. Het geklaag over de gemeentelij ke status is de afgelopen jaren niet verzwakt, getuige verschillen de demonstraties in de afgelopen periode. Het is eerder toegeno men. Op Bonaire wordt in ieder geval al vanwege die uitspraak met spanning uitgekeken naar het aan staande bezoek van het konings paar. Het koninklijk paar heeft een vol programma. Naast de bezoeken aan bestuurlijke instituten, zoals de gouverneurs, parlementen, en eilandsraden, zijn er veel bezoe ken aan scholen, sportfaciliteiten en culturele evenementen ge pland. Minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties Ronald Plasterk begeleidt het paar. DINSDAG 12 NOVEMBER 2013 Garages hebben er belang bij om ook na de verkoop contact te houden met de klant door Jelte Posthumus BUNNIK - „Naar de garage gaan is voor veel mensen als een tandarts bezoek: het is verstandig, maar wei nig mensen vinden het leuk." door Merel van Leeuwen UTRECHT - Het Openbaar Ministe rie heeft 'willens en wetens' een grootschalig onderzoek naar wo ningfraude gemanipuleerd. De ad vocaten van zeventien verdachten willen dat de rechtbank een einde maakt aan de vervolging. Volgens de advocaten zijn stukken achtergehouden en taps en verhoren onjuist uitgewerkt Het vermoeden bestaat dat informatie uit een 'besmet' onderzoek nu in de woning fraudezaak wordt gebruikt De Deense kok René Redzepi geeft leiding aan het beroemde restaurant Noma in Kopenhagen, nummer twee van de wereld, foto Phil Nijhuis door onze correspondent Oscar van Dam WILLEMSTAD - Willem-Alexander en Maxima vertrekken vandaag voor een kennismaking naar het Ca- ribisch deel van het koninkrijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5