Inbrekers slaan toe in appartementen Goes Bevrijdingsmuseum belicht verhaal van Zeeuwse Joden in de oorlog I I I Scouts helpen bij speelbos 66 Steeds weer die beloftes. Dat er wat gedaan gaat worden. Dat het nu echt zal gebeuren 20 BEVELANDEN en THOLEN Tien jaar geleden begon het graven van de bouwput voor een nieuw theater in Middelburg. Een terugblik EP De benadeelden waren op de be wuste dag allemaal aanwezig op een etentje in Lewedorp. Het ver moeden bestaat dat de inbrekers op de hoogte waren van het geza menlijke uitstapje. De buit bestaat uit contant geld en sieraden. Van een van de ge troffenen is zelfs een som geld ontvreemd die ze had gespaard voor haar dochter die wat finan ciële problemen heeft. „Dat is toch intriest", zegt een van de buurtbewoners die de slachtof fers kent. „Die mevrouw had het geld in een envelopje gestopt. Het envelopje lag nog op dezelfde plek. Het geld was dus weg." De politie heeft sporenonderzoek gedaan maar is nog niet op het spoor van de daders. „Woningin braken hebben bij ons momen teel een hoge prioriteit", zei een woordvoerster van de politie giste ren. Zo houden de gemeentelijke toezichthouders samen met de po litie deze maand in Goes 'voetjes acties' om de 'gelegenheidsdief stallen' te verminderen. Wanneer zij in woonwijken in- braakgevoelige situaties tegenko men laten zij een 'voetje' achter. Op dit 'witte voetje' staat onder meer de tekst 'deze schoenafdruk had van een insluiper kunnen zijn'. Deze actie loopt nog tot en met 18 november en is onderdeel van de actiemaand Veilig wonen van de gemeente Goes. Dit gebeurt in sa menwerking met brandweer en politie. Deze jnaand worden verschillen de activiteiten gehouden om in woners van Goes te adviseren over wat ze zelf kunnen doen om risico's van woninginbraken, over vallen en woningbranden te kun nen verkleinen. Er zijn met het oog daarop intussen al informatie bijeenkomsten gehouden in de wijken Goese Polder en Goes Zuid. BOUWPUT MIDDELBURG - De bouwput voor het theater is een open wond in de stad, en een open zenuw bij Adrie van 't Westeinde. Het GroenLinks-raadslid was als wet houder politiek verantwoordelijk toen de put begin 2005 instortte. Later dat jaar trad hij af. „Het is geen periode waaraan ik graag te rugdenk. Ik fiets er ook liever niet langs. Gelukkig ligt de put niet op de route tussen mijn huis en het stadskantoor. Als het kan, rij ik om." Tien jaar geleden begonnen de bouwkranen met het uitgraven van de put waarop een nieuw theater moest verrijzen. De put ligt er nog, maar een theater is er nooit gekomen. En dat is wat Van 't Westeinde het meest pijn doet. „Er lag een oplossing. De kapotte put kon technisch.hersteld wor den en er kon alsnog een theater op worden gebouwd. En toch ligt het er nu nog steeds zo bij. Het geld voor het theater is uitgege ven, maar er staat niks." Dat dat theater er nooit is geko men, is precies wat de belangen vereniging voor omwonenden Van A tot Z vanaf het begin na streefde. Al voordat de put werd gegraven, verzette de buurt zich tegen de komst van een schouw burg op de hoek van de Zuidsin gel/Korte Noordstraat/Koning sstraat. De ruimte was te klein en de straten waren te smal voor het verkeer, voorspelden omwonen den. „En daarna sloten zich des kundigen bij ons aan die zeiden dat het technisch ook onmogelijk was om daar een put te graven", benadrukt Lisette Clarijs. Zij was jarenlang één van de boeg beelden van de vereniging, die tal van procedures voerde. Eerst te gen de bouwplannen en later voor compensatie voor schade Vertoond wordt de documentaire 'Met Pesach eten we matzes', ge maakt door Rebecca van Wittene, waarin de historie van het Joodse leven wordt belicht. Het verhaal gaat over een aantal Joodse gezin nen in het vooroorlogse Middel burg, Vlissingen en Zierikzee, tot het moment van deportatie naar Amsterdam op 24 maart 1942. Na de bevrijding keren slechts enke le overlevenden huiswaarts. Hoewel de Joods-Zeeuwse ge schiedenis al begint in de eerste helft van de zeventiende eeuw, is volgens Stef Traas van het Bevrij dingsmuseum nog altijd onbe kend dat er in Zeeland een Joodse gemeenschap is, en is geweest. „Een onderbelicht verhaal, dat niet eerder in samenhang is opge tekend en bovendien verloren dreigde te gaan." Hoeveel Joden er aan de voora vond van de oorlog in Zeeland woonden, is niet met zekerheid te zeggen. Vermoedelijk gaat het om aan woningen rond de put nadat die was verzakt. Sommige huizen in de buurt raakten zo zwaar be schadigd, dat ze onbewoonbaar werden verklaard en gesloopt moesten worden. „Het was onge veer dagwerk. We hebben een dossierkast vol stukken." Dat het theater er niet is geko men, zou je voor de omwonen den een geluk bij een ongeluk kunnen noemen. Maar zo ziet Cla rijs dat niet. „Natuurlijk zijn we blij dat er geen schouwburg staat. Maar tevreden kunnen we niet zijn, omdat, het met zo veel leed gepaard is gegaan." De afgelopen jaren kwam vereni ging Van A tot Z weinig meer in het nieuws. De put stond vol wa ter en de situatie was stabiel. „Ja, we bestaan zeker nog", lacht Cla rijs. „Alleen houden we ons nu vooral bezig problemen in de buurt: zwerffietsen, losliggende stoeptegels, hoge struiken, onveili ge verkeerssituaties. Voor de saam horigheid in de buurt was het een leuke periode. We kennen el kaar nu allemaal bij naam en zijn meer betrokken bij elkaar en onze woonomgeving." De adempauze die Van A tot Z doormaakte, was Van 't Westein de nauwelijks gegund. Ook al pro beert hij als raadslid afstand te houden tot het onderwerp en zich er politiek niet te veel mee te bemoeien, hij wordt nog voortdu rend aan de bouwput herinnerd. „Al is het maar door de LPM die er de laatste tijd veel vragen over stelt. En al is 't maar door de haat mails die ik af en toe nog steeds ontvang. Anonieme mails, slecht geschreven. Ik doe er niks mee." Troost put Van 't Westeinde uit wat mensen die hem kennen over die periode zeggen. „Zij zeggen: het is vervelend gelopen, maar jij zat er integer in. Bovendien, ik ben in september 2005 afgetre den, maar bij de verkiezingen in maart 2006 haalde ik voldoende voorkeurstemmen om op eigen kracht weer in de raad te komen. Dat heeft me altijd gesterkt." En toch is daar dan altijd weer dat trieste gevoel. Over hoe het poli tiek is gelopen. „Dat is niet iets waar ik even mijn schouders over ophaal. Zo zit ik nou eenmaal niet in elkaar. Mijn les is: als het politieke draagvlak voor een pro ject zo smal is als in dit geval, dan moet je er niet aan beginnen." Van 't Westeinde ziet het liefst heel snel een definitieve invulling van die plek, met een gebouw, wat voor gebouw dan ook. Ook Clarijs hoopt dat het-water snel uit de put wordt gehaald en dat er zand in gaat. Bouwbedrijf Heij- mans, dat inmiddels eigenaar is van de bouwput, en de gemeente hebben ook al een paar keer aan gekondigd dat dat snel gaat gebeu ren. „Dat zou voor het einde van het jaar zijn, maar dat schijnt al weer uitgesteld te zijn tot begin volgend jaar." Zo gaat het steeds, stélt Clarijs cynisch en teleurge steld vast: „Steeds weer die belof tes. Dat er wat gedaan wordt. Dat het nu echt zal gebeuren. We wor den aan het lijntje gehouden met toezeggingen en dat geeft nog al tijd een rotgevoel." De wensen van de Vereniging Van A tot Z zijn bekend, zegt Cla rijs. „Dat het hier weer leuk wo nen wordt. Woningen aan de Ko ningsstraat opknappen. De route over de Zuidsingel weer openstel len, maar alleen voor fietsers en voetgangers. En in de put zand storten. Neem je verlies en maak er een parkje van." circa driehonderd mensen. Na de oorlog is het Joodse leven in Zee land volledig verdwenen. Bijna niemand overleeft de vernieti gingskampen. De synagogen zijn verwoest. In 1994 wordt de Mid delburgse synagoge herbouwd en gerestaureerd. Tien jaar later wordt er voor het eerst weer een Joods huwelijk voltrokken. De Joodse gemeente Zeeland bestaat intussen uit veertig leden. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Gezien de te verwachten gro te belangstelling is aanmelden vooraf gewenst. TH ROE OPTIEK walstraat81 vlissingen KORTING UW BRIL IS MAATWERK DAAROM KIEST U VOOR TILROE OPTIEK door Frank van Cooten GOES - Bewoners van vier wonin gen in appartementencomplex Landbouwcentrum aan de Westsin gel in Goes zijn gisteren vrijwel ge lijktijdig slachtoffer geworden van inbrekers. www.goes.nl/veiligwonen Ik fiets liever door Maurits Sep KAPELLE - Het nieuwe speelbos in het Kapelse Bos krijgt in hoog tempo vorm. De aannemer van de gemeente en Staatsbosbeheer doen het voorwerk en hebben het voortouw, de scouts van Ridder van der Maelstedegroep pakken het veldwerk op. De speelplek wordt door bomenkap opener gemaakt Er is al een waterpartij, een ontmoetingsheuvel en fietscrossbaan. eigen foto Scouts door Frank van Cooten NIEUWDORP - Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp houdt vrij dag een bijeenkomst die gewijd is aan de Zeeuwse Joden voor, tij dens en na de Tweede Wereldoor log. Lisette Clarijs, Van A tot Z info@bmzeeland.nl. WIJ KUNNEN DECLAREN BIJ VELE ZORGVERZEKERAARS BRILLEN EN CONTACTLENZEN Q118 412370 WWW.tllrOe.nl MERK BRILLEN - DESIGNERBRILLEN - MODERNE BRILLENGLAZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52