Herinrichten Nieuwe Kerk vergt meer tijd Eerste alternatieve betaalmiddel Schouwen-Duiveland was Zeecu I I I I 20 SCHOUWEN-DUIVELAND Inbrekers slaan toe in vier Goese appartementen VRIJWILLIGERSWERK Beloningssysteem voor vrijwilligerswerk brengt vraag en aanbod van klussen bij elkaar. Verbouwing Putmeet is begonnen EF De gedupeerden waren op de be wuste dag allemaal aanwezig op een etentje in Lewedorp. Het ver moeden bestaat dat de inbrekers op de hoogte waren van het geza menlijke uitstapje. De buit bestaat uit contant geld en sieraden. Van een van de ge troffenen is zelfs een som geld ontvreemd die ze had gespaard voor haar dochter die wat finan ciële problemen heeft. „Dat is toch intriest", zegt een van de buurtbewoners die de slachtoffers kent. „Die mevrouw had het geld in een envelopje ge stopt. Het envelopje lag nog op de zelfde plek. Het geld was dus weg." De politie heeft sporenonderzoek gedaan maar is nog niet op het spoor van de daders. „Woningin braken hebben bij ons momen teel een hoge prioriteit", zei een woordvoerster van de politie giste ren. Zo houden de gemeentelijke toe zichthouders samen met de poli tie deze maand in Goes 'voetjesac ties' om de 'gelegenheidsdiefstal len' te verminderen. Wanneer zij in woonwijken in- braakgevoelige situaties tegenko men laten zij een 'voetje' achter. Op dit 'witte voetje' staat onder meer de tekst 'deze schoenafdruk had van een insluiper kunnen zijn'. Deze actie loopt nog tot en met 18 november en is onderdeel van de actiemaand Veilig wonen van de gemeente Goes. Dit gebeurt in sa menwerking met brandweer en politie. Deze maand worden verschillen de activiteiten gehouden om in woners van Goes te adviseren over wat ze zelf kunnen doen om risico's van woninginbraken, over vallen en woningbranden te kun nen verkleinen. Er zijn al informa tiebijeenkomsten geweest in de wijken Goese Polder en Goes Zuid. ZIERIKZEE - Als het aan de Stich ting Made in Zeeland ligt, is het spreekwoordelijke heitje voor een karweitje - een klus in ruil voor een kwartje - binnenkort van de baan op Schouwen-Duiveland. Mensen die iets doen voor ie mand anders kun je beter in tijd punten betalen dan in euro's, vin den de initiatiefnemers. Tijdpunten zijn papieren biljet ten zonder financiële waarde, die je als inwoner van Schouwen-Dui veland kunt verdienen door vrij willigerswerk te verrichten voor deelnemende instanties en organi saties. Vervolgens kun je de biljetten uit keren aan iemand die op zijn beurt een klusje voor jou doet. Zo TIJDPUNTEN Donateurs van de Stichting Vrien den van de Nieuwe Kerk krijgen zaterdag 16 november wel de gele genheid een kijkje te komen -ne men bij de stand van zaken van de werkzaamheden. Een nieuwe voorziening in de kerk is de 'Gaanderij'. Daarin zijn toiletgroepen, garderobe en een uitgiftepunt voor consumpties sa men gebracht. Vanaf de Gaande- blijven de tijdpunten in omloop, is de bedoeling. Een van de deelnemende instan ties is Zeeuwland. De woningcor poratie heeft zich op de tijdpun tenwebsite aangemeld als 'beloon- partner' en biedt projecten aan. Wie als vrijwilliger aan de slag wil kan zich aanmelden op dezelf de site en intekenen op een pro ject. Het onderhouden van een tuin van de woningcorporatie bijvoor beeld. Voor vijf uur werken in de tuin, ontvang je vijf tijdpunten. Een punt per uur dus. „Uiteinde lijk moet dit sociale betaalmiddel het hele eiland over gaan en wor den steeds meer burgers geacti veerd. Zo ontstaat er een netwerk van vrijwilligers", legt Eric Odi- not van Made in Zeeland uit. „Wanneer je mensen die iets goeds doen voor een ander iets tastbaars geeft, stimuleert dat om vaker de handen uit de mouwen te steken. En eilandbewoners die graag vrijwilligerswerk willen doen, maar niet weten voor wie of waar ze moeten zijn, krijgen zo een duwtje in de goede richting." Een tweede mogelijkheid, naast het 'betalen' van andere vrijwilli gers, is om de Tijdpunten in te wisselen bij een verzilverpunt, in ruil voor kortingen of gratis pro ducten. Odinot: „Dit is om men sen die nog niet overtuigd zijn een extra prikkel te geven. Denk hierbij aan een paar uur gratis zwemmen bij het Sportcentrum Onderdak of korting op diervoe der bij de dierenwinkel in Zierik- zee. We voeren ook gesprekken met een zestal dorpshuizen. Tot nu toe verloopt dat positief." Maar wat heeft een ondernemer eraan om papieren biljetten zon der enige financiële waarde te in nen in plaats van keiharde euro's? „Het is goed voor de klantenbin ding", meent Odinot. „Mensen die hun Tijdpunten daar verzilve ren komen misschien nog eens te rug." Maatschappelijk verant woord ondernemen is daarnaast helemaal van nu, denkt hij. „De meeste ondernemers begrijpen dat, als zij een goed imago willen behouden, het slim is om bij te dragen aan de maatschappij." De voorbereidingen voor het pro ject zijn in mei 2013 begonnen. Het loopt nog niet zo'n vaart, maar Odinot heeft er vertrouwen in dat de organisatie de komende maanden flinke slagen zal maken. „Er moeten meer verzilverpunten komen. Met een aantal bedrijven en organisaties verkeren de ge sprekken in vergevorderd sta dium. Denk hierbij aan dierspe- ciaalzaak Bolle in Zierikzee en kinderboerderij de Punt in diezelf de stad. Maar ook Albert Heijn staat op het verlanglijstje." Langzaam komen de Tijdpunten nu in omloop. Onlangs zijn er bil jetten uitgereikt aan kinderen uit de Zierikzeese wijk Poortam bacht voor een grote schoonmaak actie in hun wijk. ZIERIKZEE - Tijdpunten zijn niet het eerste alternatieve betaalmid del op Schouwen-Duiveland. Zo werd er in 1998 geëxperimenteerd met de Zeecu: een munt met een waarde van vijf gulden. Dit was een initiatief van de zoge noemde Lions Club Schou wen-Duiveland, ter ere van het 750-jarig bestaan van Zierikzee. Eilandelijke ondernemers konden Zeecu's inkopen en vervolgens uitkeren als wisselgeld. Je kon er dan opnieuw je boodschappen mee betalen. De Zeecu's die niet opnieuw werden ingewisseld, om dat mensen ze bijvoorbeeld ge bruikten als verzamelobject, zorg den uiteindelijk voor een winst van 40.000 gulden. Van dat be drag is een bungalow voor min- dervaliden gefinancierd op bunga lowpark Aqua Delta in Bruinisse. Twaalf jaar na de introductie van de eerste Zeecu, werd de betaal- munt in april 2010 opnieuw geïn troduceerd op initiatief van de projectgroep de Kering 2039. Dit keer slaagde het project niet. Ad Ruitenberg, een van de initiatief- rij, waarop ook zitplaatsen ko men, hebben de bezoekers een uniek uitzicht. Donateurs van de kerkvrienden en andere belang stellenden krijgen zaterdagavond in de Gasthuiskerk ook een koor concert aangeboden. Dat wordt verzorgd door het Vocaal Ensem ble Pavane uit Heusden onder lei ding van Bert Nederlof. Het pro gramma biedt werken uit meerde re stijlperioden van de Engelse koormuziek. Een vertegenwoordi ger van het Prins Bernhard Cul tuurfonds Zeeland biedt tijdens deze avond een bedrag aan als bij drage in de aanschaf van een nieu we vleugel voor de Nieuwe Kerk. KORTING UW BRIL IS MAATWERK DAAROM KIEST U VOOR TILROE OPTIEK Tl ROE O PT I E WALSTRAAT 81 VüSSINGEN nemers die ook in 1998 betrokken was, noemt twee oorzaken: „Ten eerste trok een deel van de onder nemers zich op het laatste mo ment terug. Die zagen het toch niet zitten. Daardoor kwamen we met een tekort aan kopers. Daar naast concludeerden we dat er te weinig cash in omloop is om de munt een succes te maken. Zelfs de krant wordt tegenwoordig met de pinpas betaald. Dit project is niet voor herhaling vatbaar. Het is spijtig, maar zo'n munt werkt ge woon niet meer." SCHARENDIJKE - De verbouw van dorpshuis De Putmeet in Scharen- dijke is begonnen. Eerst wordt de betonrot in de vloeren aangepakt. Aannemer Perfectbouw uit Hen drik Ido Ambacht denkt hier twee tot drie weken voor nodig te hebben. De betonrot zorgde er voor dat het dorpshuis plotseling gesloten moest worden. Als de vloeren eenmaal gerepa reerd zijn, kan de herinrichting beginnen. Een commissie van le den van de dorpsraad, toekomsti ge gebruikers en Zeeuwland wer ken aan een inrichtingsplan. In het dorpshuis komen een ontmoe tingsruimte en gymzaal. ER door Frank van Cooten GOES - Bewoners van vier wonin gen in appartementencomplex Landbouwcentrum aan de Westsin gel in Goes zijn vrijdag vrijwel ge lijktijdig slachtoffer geworden van inbrekers. www.goes.nl/veiligwonen Een tijdpunt voor een kar weit je door Sharon van Oost Tijdpunten is een initiatief van Stichting Made in Zeeland, non-profit organisatie Qoin en het samenwerkingsverband Hart van Leefbaarheid van woningcorpora tie Zeeuwland, Stichting Maat schappelijk werk Welzijn Schou wen-Duiveland (SMWO) en de ge meente Schouwen-Duiveland. Financiers zijn het VSB Fons, het Delta Zeelandfonds en de Rabo bank Oosterschelde. Onlangs zijn er biljetten uitgereikt aan kinderen uit de Zierikzeese wijk Poortambacht voor een schoonmaakactie in hun wijk. Vrijwilligers van de scouting en de reddingsbrigade krijgen binnen kort Tijdpunten voor hun inzet tij dens de Havendagen ZIERIKZEE - Het herinrichten van de Nieuwe Kerk in Zieriiczee vergt iets meer tijd dan gepland. Daar door kunnen hier ook dit jaar nog geen kerstconcerten worden gege ven/ Meer info: www.tijdpunten.nl MERKBRILLEN - DEStGNERBRILLEN - MODERNE BRILLENGLAZEN WIJ KUNNEN DECLAREN BIJ VELE ZORGVERZEKERAARS BRILLEN EN CONTACTLENZEN 0118 412370 WWW.tilrOe.nl i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42