Eerlijke kans Provincie onderzoekt positie havens University College Roosevelt ZEELAND 19 commentaar Drie kandidaten dingen naar de prijs voor het meest vrouwvriendelijke bedrijf van Zeeland. CTV naar ander kanaal op de Zeeuwse kabel r voor overval op juwelier in Sluis Voor het tweede ach tereenvolgende jaar wordt de 'Verdraaid Goed' wisseltrofee uitgereikt, voor het meest vrouwvriendelijke bedrijf. Drie organisaties zijn genomi neerd: Bureau Jeugdzorg Zeeland, Scalda en de University College Roosevelt. Aantal werknemers: 73 Vrouw/Man: 39/34 „University college Roosevelt (UCR) is erg blij met de nomina tie. We doen hard ons best om een vrouwvriendelijke werkplek te zijn", laten dean Barbara Oomen en managing director Jor rit Snijder weten. Bij UCR is er veel vrijheid om zelf de werktij den in te delen. Docenten kun nen hun roosterwensen doorge ven en zijn relatief vrij om hun onderzoeksuren zeifin te delen. Vaak is het lastig om terug te gaan van een deeltijdbaan naar voltijds werken, maar UCR heeft daar positieve ervaringen mee. „In het verleden heeft een aantal medewerkers probleemloos ge schakeld tussen fulltime en part time aanstellingen", zeggen Oomen en Snijder. Volgens de twee is 'het niet meer dan logisch' dat er een gelijk aan tal mannen en vrouwen in lei dinggevende functies zit. „Op het moment is die verhou ding in alle geledingen precies 50/50", aldus Oomen en Snijder. Vrouwen, vindt initiatiefnemer het Zeeuws Vrouwen Platform (ZVP), moeten hun talenten en opleiding kunnen benutten in een betaalde baan, waarin ze net zoveel kans maken op carrière als mannen, en voor hetzelfde werk hetzelfde loon ontvangen. Onder zoeker Tim de Jong van Atria, ken nisinstituut voor emancipatie en vrouwengeschiedenis, heeft recen te cijfers waaruit blijkt dat er nog een wereld te winnen is. „Vrou wen verdienen in het bedrijfsle ven 21 procent per uur minder dan mannen. Bij de overheid is dat 14 procent. Als je dat naar leef tijd, opleiding en arbeidsjaren cor rigeert, blijft er nog steeds een on verklaard uurloonverschil over van 8 procent bij zowel overheid als bedrijfsleven." Vrouwen moeten veel. Studeren, werken én kinderen krijgen om de BV Nederland draaiende te houden. Een werkgever die vrou wen in staat stelt werk en zorg te combineren, bewijst dus niet al leen de vrouwen en hun gezin nen, maar ook de Nederlandse economie een dienst. Dat dóen de werkgevers die nu ge nomineerd zijn voor de wisseltro fee, vinden hun werknemers. Maar, zegt dr. Mathilde Matthijsse van de ZVP: „Tevredenheid is toch subjectief. Daarom laten we het College voor de Rechten van de Mens een bedrijvenscan uit voeren. Heel objectief, als aanvul ling op het tevredenheidsonder- zoek. Gegevens die het bedrijf zelf aanlevert laten zien hoe het nu écht zit met gelijke beloning en gelijke kansen om carrière te maken." De arbeidsparticipatie van vrouwen in Zeeland is 59 pro cent (landelijk: 61 procent). Het moet meer worden, vindt de over heid, die in februari 2012 dan ook tevreden meldde dat hogere (kin- deropvang)subsidies het aantal werkende moeders met zo'n 30.000 verhoogd had. In septem ber 2013 bleek uit een onderzoek van de FNV en de Stichting voor Werkende Ouders dat gewijzigd overheidsbeleid exact het omge keerde effect bewerkstelligd had. Een op de vier ouderparen zei minder uren te zijn gaan werken of één van de twee was helemaal gestopt. Oorzaak, in de meeste ge vallen: de hogere kosten voor kin deropvang. En het waren niet de mannen, die thuis gingen zitten. COED VOOR VROUWEN Het Zeeuws Vrou wen Platform deelt aanstaande vrijdag een schouderklopje uit. Het meest vrouwvriendelij ke bedrijf in Zeeland krijgt dan een wisseltrofee. Mooi. Want het is nog steeds nodig aan dacht te vragen voor gelijke kansen en voor gelijke belo ning. Met als belangrijkste re den de gewenste onafhankelijk heid van de vrouw. Bij de drie genomineerde in stellingen lijkt het goed te zit ten met de kansen voor vrou wen. Maar het is wel een beet je gevaarlijk het succes van de emancipatie af te meten aan de cijfers. Want het gaat om gelij ke kansen, niet om gelijke uit komsten. Meisjes doen het nu beter in het onderwijs. Dat zou tot de uitkomst kunnen leiden dat vrouwen in de toekomst hun geld gemakkelijker kunnen ver dienen dan mannen. Zolang elke jongen die dan geen zin heeft om huisman te worden maar een eerlijke kans krijgt op iets anders, is het goed. MIDDELBURG - CTV Zeeland ver huist op de Zeeuwse kabel. Het station is op de elfde van de elfde verhuisd naar kanaal 22 van Delta. Daardoor zijn programma's als CTV Voetbal, Ladies Night, CTV Centraal en Fix My Car een stuk dichter bij de kijker gekomen, geeft CTV in een persbericht aan. Programma-directeur Jochem Weststrate: „De verhuizing op de kabel loopt parallel met onze stra tegie om er nog meer de leukste zender van Zeeland van te ma ken. Onze programma's gaan over gewone mensen en zijn bedoeld voor gewone mensen. Die belang stelling hebben voor auto's, kle ding, make-up, voetbal, populaire muziek en plezierige nieuwtjes." CTV Zeeland is twee jaar geleden voortgekomen uit de zender Maxi maal. Sindsdien is het aantal pro gramma's fors uitgebreid. Dat pro ces wordt voortgezet. G.edeputeerde Staten willen we ten op welke manier de afhande ling van containers in de havens kan worden uitgebreid. Containe- risatie in het bestaande havenge bied (dus geen Westerschelde Container Terminal) is een speer punt van de provincie: goed voor de economie en de werkgelegen heid. Tot nu toe wil het niet vlot ten. De grootste logistieke speler in de Zeeuwse havens, Verbrugge Terminals, liet recent Weten con tainers die met oceaanreuzen wor den aangevoerd, te zullen afhan delen in Zeebrugge. Hij investeert daar 21,5 miljoen euro, waarbij hij gebruik maakt van de laad- en los kranen van de buurman. Het besluit van Verbrugge wekte verbazing in Zeeland, omdat er al jaren wordt gesproken over Ver- brugge's plan voor een container- terminal in Vlissingen. Verbrugge kiest nu voor Zeebrugge omdat hij in Zeeland 'onvoldoende me dewerking' van havenbedrijf Zee land Seaports (ZSP) zou krijgen. Niettemin komt de Verbrugge Container Terminal komt er waar schijnlijk op termijn. Gedeputeer de Carla Schönknecht (havens) verwacht dat de VCT binnen vijf jaar operationeel is. De provincie is aandeelhouder van ZSP. MIDDELBURG - Een 24-jarige inwo ner van Terneuzen, die ervan werd verdacht betrokken te zijn bij de gewapende overval op een juwelierszaak in Sluis moet vijf jaar de cel in en een schadevergoe ding van 14.000 euro betalen. Te gen hem was een celstraf van ze ven jaar en eveneens een forse schadevergoeding geëist. Op 15 maart van dit jaar, midden op de dag en te midden van win kelend publiek, stoven twee ge maskerde en gewapende mannen de juwelierszaak binnen, terwijl twee anderen buiten met automa tische wapens stonden. In nog geen anderhalve minuut werden 30 ringen en 31 prijzige horloges buitgemaakt. De eigenaar van de zaak en een personeelslid werden gedwongen op de grond te gaan liggen en moesten hun horloges afgeven. De drie andere overval lers zijn nog steeds spoorloos. Zij verdwenen richting België. DINSDAG 12 NOVEMBER 2013 Vrouw tevreden, iedereen tevreden door Merlijn van Dierendonck en Ondine van der Vleuten Barbara Oomen en Jorrit Snijder foto Mechteld Jansen Op vrijdag 15 november reikt Hedy d'Ancona, oud-minister en feministe van het eerste uur, de wisselprijs 'Verdraaid Goed' uit aan het meest vrouwvriendelijke bedrijf van Zeeland. Het is de tweede keer dat deze prijs, een initiatief van het Zeeuws Vrouwen Platform (ZVP) wordt uitgereikt. Vorig jaar ging de prijs naar kinderopvang Kibeo. Een vrouwvriendelijk klimaat maakt het eenvoudiger zorg en werk te combineren, wat de ar beidsparticipatie van vrouwen ten goede komt. Het gaat ook om gelijke kansen. Landelijk gezien krijgen vrouwen eenvijfde minder loon dan man nen, voor hetzelfde werk. De top van het bedrijfsleven be staat voor slechts 9 procent uit vrouwen. Meer info over het ZVP-sympo- sium op 15 november www.zeeuwsvrouwenplatform.nl 1 door Frank Balkenende MIDDELBURG - De provincie laat ver sneld een onderzoek uitvoeren naar de concurrentiekracht van de Zeeuwse havens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41