GEZOND 3 www.sport-supplementen.nl MAGK5K» e bron itamine Na een nacht goed slapen, voelen we ons doorgaans weer fit. Maar wat gebeurt er tijdens het slapen precies? Onze hersenen spoelen dan extra goed schoon, ontdekte een Amerikaanse hersenonderzoekster. Koning, keizer, admiraal, sla pen doen ze allemaal. Ster ker nog: er is geen zoogdier op de wereld te vinden dat niet af en toe slaapt. Al is het maar met één hersenhelft te gelijk. Dat regelmatig slapen voor ieder mens belangrijk is, zien we ook aan wat gebeurt als we langdurig niet sla pen. We kunnen ons niet meer concentre ren, krijgen moeite met het correct uitvoe ren van taken, raken snel geïrriteerd en als het wakker blijven maar lang genoeg duurt, gaan we zelfs hallucineren. Regelmatig slapen is dus bepaald geen over bodige luxe, dat is wel duidelijk. Maar wat gebeurt er dan als we slapen en hoe draagt dat bij aan onze gezondheid? Of misschien beter gezegd: wat gebeurt er niét als we on voldoende slapen en waarom is dat slecht voor onze gezondheid? De Amerikaanse hersenonderzoekster Mai- ken Nedergaard lichtte in het wetenschap pelijk tijdschrift Science enkele weken gele den een tipje van de sluier op. Slaap draagt bij aan het schoonhouden van de herse nen, concludeert ze in haar onderzoek bij muizen. Tijdens het slapen spoelen im mers veel meer afvalstoffen uit de herse nen weg dan tijdens het wakker zijn. Om te begrijpen hoe dat werkt, is het van belang ons te verdiepen in de manier waar op de cellen in ons lichaam hun afvalstof fen kwijtraken. De belangrijkste ophaal dienst voor afVal in ons lichaam is het lym- fesysteem. Dat bestaat uit een fijn vertakt systeem van vaten die de vloeistof verzame len die rondom alle lichaamscellen stroomt. Die vloeistof is onder invloed van de bloeddruk uit de bloedvaten geperst. De lichaamscellen geven hun afval af aan de langs sijpelende vloeistof. Via de lymfeva- ten belandt de vloeistof weer in de bloeds omloop, die de afvalstoffen naar lever en nieren brengt. Anders dan alle anderen organen en weef sels zijn de hersenen niet aangesloten op het lymfesysteem. Pas sinds kort is bekend hoe de - altijd zeer actieve - hersencellen hun afvalstoffen kwijtraken. Ook de herse nen worden doorgespoeld. Hersenvocht stroomt mee langs de kleinè, aanvoerende bloedvaatjes in de hersenen. Via kleine ope ningen komt het hersenvocht terecht in de ruimte tussen de hersencellen. Hier stroomt de vloeistof in de richting van klei ne afvoerende bloedvaatjes, onderweg de afvalstoffen verzamelend die de hersencel len 'buiten de deur' zetten. Via een poreu ze ruimte rondom de afvoerende bloed vaatjes stroomt de vloeistof vervolgens uit in een lymfevat in de hals. In haar onderzoek laat Nedergaard nu zien dat bij slapende muizen tot 6o procent meer vloeistof door de hersenen stroomt dan bij wakkere muizen. Dat is mogelijk doordat de hersencellen tijdens de slaap een beetje krimpen. Hierdoor ontstaat meer ruimte tussen de cellen, waardoor er meer vloeistof tussen de hersencellen kan Ik verwacht dat deze publicatie veel nieuw onderzoek zal stimuleren stromen. Om te kijken of die toegenomen vloeistofstroom inderdaad ook meer afval stoffen meeneemt uit de hersenen, bracht Nedergaard bij de muizen wat radioactief gemerkt bèta-amyloïd in de hersenen aan. Zoals verwacht spoelde dat bij de slapende muizen sneller uit de hersenen dan bij de wakkere muizen. Dat Nedergaard daarbij koos voor het eiwit bèta-amyloïd is niet zo maar. Het ophopen van dit eiwit in de hersenen wordt bij men sen al jaren in verband gebracht met de ziekte van Alzheimer, al is tot op heden niet duidelijk of dit de oorzaak of een ge volg van de ziekte is. Eus van Someren is zeer enthousiast over het onderzoek van Nedergaard. Hij is slaap- onderzoeker aan het Nederlands Hersenin- stituut en tevens verbonden aan het VU medisch centrum. „Het onderzoek is om te beginnen zeer degelijk opgezet en uitge voerd. Ik zie geen reden om te twijfelen aan de uitkomsten. En ofschoon het onder zoek is uitgevoerd bij muizen, verwacht ik dat dit extra schoonspoelen van de herse nen tijdens de slaap bij alle zoogdieren, in clusief de mens, plaatsvindt. Nedergaard le vert met deze studie een nieuwe en verfris sende kijk op de rol van slaap bij het in con ditie houden van de hersenen. „Het klinkt heel logisch dat hersenen tij dens de slaap de mogelijkheid krijgen extra onderhoud te plegen. Iets vergelijk baars hebben wij enige tijd geleden geop perd voor de huid. Tijdens het slapen neemt de temperatuur van de huid iets toe, doordat de doorbloeding van de huid met een factor 10.000 toeneemt. Alsof je de radiator van de centrale verwarming open draait. Vaak is gezegd dat dit is om extra warmte uit het lichaam af te voeren. Dat lijkt echter onwaarschijnlijk: zowel mens als dier zoeken het liefst een warm plekje uit om te slapen. „Wij vinden het meer voor de hand liggen dat de extra doorbloeding tijdens de slaap bijdraagt aan het onderhoud en herstel van de huid. Net als Nedergaard slaap nu kop pelt aan extra onderhoud van de hersenen. Haar bevindingen kunnen mogelijk ook verklaren waarom niet iedereen evenveel slaap nodig heeft om in een goede conditie te blijven. Misschien is het zo dat het schoonspoelen van de hersenen tijdens de slaap niet bij iedereen even snel gebeurt. Mensen bij wie het schoonspoelen traag verloopt, zouden dan veel slaap nodig heb ben, terwijl mensen bij wie het schoon spoelen snel verloopt, met minder toekun nen." Of de bevindingen van Nedergaard ook be langrijk zijn voor het onderzoek naar de ziekte van Alzheimer is nog moeilijk in te schatten, vindt Van Someren. „Het is te kort door de bocht om nu te zeggen dat langdurig slecht slapen leidt tot de ziekte van Alzheimer. Of dat de ziekte van Alzhei mer veroorzaakt wordt door slecht slapen. Er zijn wel onderzoeken die aantonen dat bij mensen die slecht slapen de ziekte van Alzheimer sneller verloopt. Maar wat daar bij oorzaak en gevolg is, weten we niet. „Anderzijds hebben we zelf enige jaren ge leden aangetoond dat mensen met gevor derde dementie die overdag blootstaan aan meer licht, beter slapen en dat ook hun geestelijke achteruitgang wat trager ver loopt. Je zou dat kunnen verklaren aan de hand van de bevindingen van Nedergaard. Beter slapen, een betere schoonmaak van de hersenen en daardoor minder snelle ach teruitgang. Ik verwacht in ieder geval dat de publicatie van Nedergaard veel nieuw onderzoek zal stimuleren naar het onder houd van de hersenen in relatie tot allerlei afwijkingen en aandoeningen." DINSDAG 12 NOVEMBER 2013 Visio: Wintertijd extra lastig voor blinden en slechtzienden Alledaagse handelingen als aardappe len schillen, een OV-chipkaart gebrui ken, geld pinnen en obstakels vermij den zijn in deze tijd van het jaar extra lastig voor mensen die minder goed kunnen zien. Het schemert langer en we moeten meer bij kunstlicht doen. Koninklijke Visio, het expertisecen trum voor blinden en slechtzienden, stuurt Zeeuwse huisartsen en opti ciens dezer dagen een Wintertijdin formatiepakket om hen daarop te at tenderen. Mensen die nachtblind zijn kunnen bij Viso een programma vol gen om uit te zoeken welk hulpmid del voor hen geschikt is. Denk aan een nachtzichtbril, die in plaats van glazen voor elk oog een klein beeld scherm heeft en in het volledige duis ter met behulp van infraroodbronnen zelfs nog een goed beeld kan geven. Het mobiele infopunt van expertise centrum Visio staat op 14 november in de bibliotheek van Zierikzee (13.30 tot 16 uur) en op 18 novem ber in woonzorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede (10-12 uur). Bloedglucosemeter en bloedglucose controleren Ter gelegenheid van.Werelddiabetes- dag (14 november) kunnen mensen bij Mediq Apotheken hun bloedgluco se laten testen om te zien of zij een verhoogd risico op suikerziekte heb ben. Kijk voor de testdagen en adres sen op www.mediq-apotheek.nl. De laatste twee weken van november zijn er metercontroledagen; mensen met een bloedglucosemeter kunnen die dan gratis laten controleren en schoonmaken. Informatieavond over lipoedeem In de Vlissingse speeltuin Lammeren- burg (Zuidbeekseweg 18) wordt woensdag 20 november informatie gegeven over lipoedeem. Brede heu pen, een smalle taille, pijnlijke benen en snel blauwe plekken zijn kenmer kend voor de aandoening lipoedeem. Deze vetverdelingsstoornis, die al leen bij vrouwen voortkomt, wordt vaak niet herkend. Patiënten krijgen vaak te horen dat zij te dik zijn en moeten afvallen. Vaak ontwikkelt lip oedeem zich tijdens of juist na de pu berteit, een zwangerschap of de me nopauze. Van 19.30 tot 22.00 uur spreken een dermatologe, diëtiste, bandagiste en oedeemtherapeuten over de aandoening. Aanmelden kan via info@lymfoedeem.nl onder ver melding van naam, adres en aantal personen. Zie ook www.lymfoe- deem.nl Multiple *hoy Proteïne rr r '^r^m poMiieve riopngc out row 6»j topsporten mmanuliwrnvOpde/e ""ant* kannen wioiv ronder antidoping.nl/nzvt wasmachine aan SLAAPBEHOEFTE door Marten Dooper illustratie Mark Reijntjens Eus van Someren Volwassenen hebben gemiddeld acht uur slaap per dag nodig, klei ne kinderen en tieners hebben tien uur nodig en 65-plussers zes uur. De slaapbehoefte ver schilt sterk van persoon tot per soon. Vóór de uitvinding van het elek trisch licht sliepen mensen gemid deld 10 uur per dag. Het officiële record wakker blij ven staat op naam van Randy Gardner. In 1965 bleef hij 264 uur wakker, maar kreeg hallucinaties, zag onduidelijk, sprak alsof hij dronken was en werd paranoïde. Het Nederlands Slaapregister (www.slaapregister.nl) verzamelt anoniem gegevens en ervaringen van zowel goede als slechte sla pers om meer inzicht te krijgen in oorzaken en mogelijke oplossin gen voor slaapproblemen. reageren? ÏV gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35