Winstpunt tegen alzheimer 2 GEZOND GRIJS GEBIED Marcel Olde Rikkert Volgens de heersende ge dachte is de ziekte van Al zheimer een noodlottige ziekte, waar je zelf niets tegen kunt doen. Deze visie maakt dat we alleen maar kun nen hopen dat snel een genees middel wordt ontdekt. Niets wijst echter in die richting. Ge lukkig komt steeds meer bewijs dat je er wel aan kunt bijdragen dementie te voorkomen, zeker als je op tijd begint. Interessant is hoe sportvereniging Kwiek Groes- beek deze strijd aangaat tegen de ziekte van Alzheimer. Maar eerst nog iets over de tegen stander. De ziekte van Alzheimer lijkt in de verste verte niet op ziekten als tuberculose of aids, die één duidelijke oorzaak heb ben en waarvoor goede medica tie bestaat. Alzheimer lijkt veel meer op suikerziekte, omdat ook daar verschillende vormen van bestaan, onder dezelfde naam. Suikerziekte op jonge leeftijd is totaal verschillend van suikerziek te op oudere leeftijd, die vooral verband houdt met overgewicht en te weinig reserve van de al vleesklier, wat eigenlijk te voor komen is. Iets dergelijks speelt ook bij de ziekte van Alzheimer. Deze komt sporadisch als erfelij ke ziekte voor op jongere leeftijd. De ziekte is echter geheel anders op ouderedeeftijd. Herhaaldelijk is aangetoond dat beperkte scho ling, weinig lichamelijke, psychi sche of sociale activiteit, hoge bloeddruk, roken, veel alcohol, weinig slaap en andere belas tende ziektes of operaties, alle maal belangrijk bijdragen aan af name van breinreserve en de kans vergroten op dementie. Wanneer je je brein een leven lang kunt verwennen met een ge zond en actief lichaam, wordt de kans op alzheimer echter veel kleiner. Jan van Lindert is de kwieke tach tiger die me uitnodigde over deze zaken te spreken bij het eerste lus trum van Kwiek Groesbeek. Ik dacht eerst dat het een atletiek - of voetbalvereniging was. Hele maal mis. De ruim 500 leden, tus sen de 50 en 92 jaar, doen in groepsverband aan gymnastiek en wandelen. Ze wilden van mij 'horen wat bekend is over de effec ten van seniorensport op brein- veroudering en dementie. Mijn gehoor bleek het meest actieve publiek dat ik ooit heb toegespro ken. Voorafgaand aan mijn ver haal kolkte de zaal al van enthou siasme, meeswingend en -zin gend met een lokale zang- en dansgroep. Zoals ze ook door de week actief meedoen met sport en spel, van nordic walking tot Qi Gong, Chinese oefeningen die de gezondheid van lichaam en geest stimuleren. Gelukkig kon ik de zaal melden dat volgens de laat ste onderzoeksresultaten niet al leen hun benen, maar ook hun breinen ver voorliggen op die van hun leeftijdgenoten. 'Kwiek' zorgt niet alleen voor activering op maat, maar door het positieve groepsgevoel ook voor een zinvol doel. Kwiek Groesbeek staat 1-0 voor in de strijd tegen alzheimer. Marcel Olde Rikkert is professor in de geriatrie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34