SPORT Breda mikt nu op start Vuelta '16 Duits voetbal wordt geteisterd door extreemrechtse groeperingen die het geweld niet schuwen. Laurens ten Dam zet alle deuren open in openhartig boek Pim Bouwman traint voorlopig mee bij NAC Breda BERLIJN - Ze dragen namen als 'Al- te Kameraden', 'Fette Schweine Braunschweig', 'Division Duis burg' of'Kameradschaft Aachener Land', ze zijn radicaal-rechts en extreem agressief en steeds vaker zijn ze verantwoordelijk vooj ge weldsexplosies in en rond Duitse voetbalstadions. Rechtse hooligans sloegen en schopten er de afgelopen weken in Aken, Duisburg, Braunschweig en Dortmund flink op los. Ze vie len fans aan van andere verenigin gen - onder wie ook vrouwen en kinderen - en bij MSV Duisburg gingen radicaal-rechtse relschop pers zelfs gericht op jacht naar fans van de eigen club: naar de Ul tra's, linkse fans, die zich actief verzetten tegen racisme en discri minatie in de voetbalstadions. Waarnemers zijn verrast dat dit type geweld in deze omvang in het Duitse voetbal opduikt. De Bundesliga, een van de populair ste competities ter wereld, staat er om bekend dat fans van verschil lende clubs vrijwel probleemloos mengen en dat ook gezinnen vei lig plaats kunnen nemen op de tri bunes. In vergelijking met andere Europese competities is het pu bliek relatief veilig, concludeerde vorig jaar de Deutsche Fussball Li ga nog in een analyse. Maar volgens de socioloog Gerd Dembowski, die jarenlang egn fanproject leidde in Duisburg, gaat op dit moment een 'extreme bedreiging' uit van groepen recht se vandalen. Linkse fans in Aken besloten inmiddels om zich, uit angst voor het voortdurende ge weld waarmee zij werden gecon fronteerd, uit het stadion terug te trekken. Dembowski: 'Zo is van democratische verscheidenheid op de tribunes geen sprake meer.' De problemen blijven niet be perkt tot de hoogste divisie, de Bundesliga. Ook op amateurniveau terrorise ren rechtse relschoppers, die goe de contacten onderhouden met georganiseerde neonazigroepen, de tribunes. In de deelstaat Sak- sen-Anhalt is zelfs een voetbalver eniging actief - de FC Ostelbien Domburg - die door hooligans en neonazi's is opgericht. De topsco rer van het eerste elftal is een be kende neonazi en draagt het shirt nummer 18, de eerste en achtste letter van het alfabet, die de initia len vormen van de naam Adolf Hitler. Stonden in het verleden vooral fans van clubs uit de voormalige DDR - Hansa Rostock, Dynamo Dresden - bekend om hun neona zi-sympathieën, tegenwoordig is sprake van een landelijke trend, meent Martin Endemann, van het 'Bündnis Aktiver Fussballfans', De rechtsextremisten maken geen geheim van hun voorkeu ren: ze brengen de Hitler-groet, schreeuwen racistische leuzen en ze vieren hun agressie bot op de linkse Ultra's, die bij veel clubs ac tief zijn. Endemann: „De Ultra's zijn de enige groep die zich open lijk verzetten. De rechtse hooli gans proberen hen te verslaan, ook door gebruik te maken van fy siek geweld." Nu zijn de Ultra's, waar vaak fans met een migran tenachtergrond deel van uitma ken, ook niet altijd zuiver op de graat. Ook zij gebruiken politiek en ideologie om zich van 'gewone fans' af te grenzen. Intussen dreigt de rechts-links confrontatie op de tribunes het plezier van veel fans te vergallen. Na hevige rellen bij de zwaar bela den derby tussen Borussia Dort mund en FC Schal ke 04, vorige maand, waarbij zwart gemasker de relschoppers van Dortmund vuurwerk afschoten op vrouwen, kinderen en bejaarden, reageer den commentatoren ontzet. 'Aller lei oude debatten - over strictere maatregelen tegen vuurwerk, over het afschaffen van de staan- tribunes en over een grotere inzet van de politie - dreigen weer ur gent te worden,' concludeerde Spiegel Online. Ten koste van tien duizenden fans die gewoon van voetbal willen genieten. Toch staat het voornemen van de stichting om een etappe van een grote wielerronde naar Breda te halen nog fier overeind. „We den ken dan nog altijd aan de Ronde van Spanje. Niet in 2015, want ei genaar ASO zal echt niet allebei zijn grote rondes in één jaar in Ne derland laten starten. Maar we gaan wel serieus bekijken of het mogelijk is de Vuelta 2016 hier heen te halen. En dan willen we de start, want dan heb je meteen een ploegenvoorstelling, een pro loog en het vertrek van de eerste etappe. Dan kun je er met een Spaanse week een echt festijn in Breda van maken." Utrecht is aan de Tourstart in 2015 tien miljoen euro kwijt. Van der List denkt dat Breda de Vuelta een jaar later voor zo'n anderhalf miljoen kan laten starten. „Dat geld moet dan uit het bedrijfsle ven komen, want de overheid zal niet meebetalen. We gaan onder zoeken of dat haalbaar is." Volgeijs Van der List moet het Vueltapeloton in 2016 in drie da gen vanuit Breda in Spanje zijn. „Met twee ritten en een verplaat- v sing." Het oorspronkelijk plan om de Vuelta 2015 met vijf Nederlandse ritten te starten is al lang van de baan. Dat was ook veel te veel, al dus Van der List. Voor de Tour van 2015 gelooft Van der List dus niet in een ritaan- komst, maar een West-Brabantse passage is in die Ronde van Frank rijk wel degelijk mogelijk. Zeker als de Tour na de proloog meteen vanuit Utrecht naar België zou trekken. De gemeente Woens- drecht is al met een lobby begon nen om het peloton daar de grens over te laten gaan. WIELRENNEN VOETBAL Het Duitse voetbal heeft de laatste maanden veel te stellen met hooligans. Ze komen vaak uit de extreemrechtse hoek. foto AFP Hooligans op oorlogspad door onze correspondent Wierd Duk DINSDAG 12 november 2013 door Jan Martens BREDA - Een eerste etappe van Utrecht naar Breda in de Tour van 2015? Dat is volgens vicevoorzitter Mario van der List van de stichting Vuelta West-Brabant niet realis tisch. „Die afstand is te klein. Ik denk dat de Tour na de proloog meteen vanuit Utrecht België of Zeeland in zal trekken." Mario van der List van de stichting Vuelta West-Brabant denkt dat de start van de Vuelta in 2016 Breda anderhalf miljoen euro kost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27