Stormkracht legt link met heden 26 CULTUUR Eerste videoclip van Sans Zucre Kunstsymposium en Victor Bailey in Schuttershof De korte film De Wensmoeder van het duo Daphne Koelma en Rein Borcheid is winnaar van de finale van FilmstarZ 2013. AGENDA VLISSINGEN - De Zeeuwse band Sans Zucre presenteert zaterdag 16 november in Vlissingen zijn eerste videoclip: Bum to be alive. De videoclip vertelt het verhaal van een jongeman die worstelt met een zware depressie, maar daar uit weet te komen door te gaan hardlopen. Toetsenist Jos Houtzager heeft zijn eigen erva ringen in het nummer verwerkt. De band, die experimentele tech- no-symfonische muziek maakt, bestaat verder uit Aron Verbogt (gitaar) en Paco Lous (bas). De videoclip, die is gerealiseerd met steun van Stichting Droom, werd geregisseerd door Bo van Scheyen. De presentatie is zater dag om 17.00 uur bij Stichting Droom, aan de Bloemenlaan 49 in Vlissingen. THOLEN - In de Gasthuiskapel in Tholen wordt zaterdag van 16.00 tot 22.00 uur een interactief kunst symposium gehouden. Tien kun stenaars uit Bergen op Zoom en omgeving, uit diverse disciplines, exposeren deze dag en gaan in ge sprek over hun kunstzinnige kijk op de wereld. Het thema van de expositie is 'Vuur'. VLISSINGEN - „Dit is de enige film die toewerkt naar een hoogte punt, maar dat komt voor de kij ker toch onverwacht." Toen jurylid Dick van den Bout gisteravond in Cinecity in Vlissin gen tijdens de FilmstarZ finale die woorden had uitgesproken, werd het eigenlijk al duidelijk dat de film De Wensmoeder winnaar zou worden van de Gouden Zees ter 2013. Zo gebeurde het ook. De jury, verder bestaande uit filmma kers Eddy Terstall en Menno de Nooijer, had ook veel waarderen de woorden en enkele kritische kanttekeningen voor de andere twee finalisten: Vals van Tommie Knijff en Uit den ouden doos van Vincent van den Ouden. De waar dering voor De Wensmoeder was echter het hoogst. Het verhaal gaat over Mirjam, een 43-jarige al leenstaande vrouw met een grote kinderwens. Ze maakt een af spraak met een donor via inter net. Bij hun eerste afspraak blijkt hij, Wouter, een jonge scholier te zijn. De rollen worden vertolkt door Michèle Soudijn en Pim de Bruijn. Het juryrapport was dui delijk: „Dat het jullie gelukt is de ze serieuze thematiek in een kor te filmstructuur uit te werken is bijzonder en dat verdient een compliment. Het niveau van het acteren wordt tijdens de film ster ker. De cameravoering is eenvou dig, maar effectief. De epiloog voegt daadwerkelijk iets toe aan het verhaal" FilmstarZ is een initiatief van de stichting Cavak met als doel aan komend Zeeuwse filmmakers mo gelijkheden te bieden praktijker varing op te doen. Aan de feeste lijk première gisteravond in Cine city is een traject van strenge se lectie van ideeën en begeleiding met workshops, adviezen en bege leiding van professionals vooraf gegaan. De Gouden Zeester als prijs voor de winnaars werd uitge reikt door Cavak-voorzitter Jeroen van Oyen. Koelma en Bor cheid besloten als waardering voor de uitstekende begeleiding bij het maken van De Wensmoeder het beeldje door te geven aan Joost Kuiper en Paco Maaskant. De FilmstarZ wedstrijd werd voor de vierde keer gehouden. „Er komt beslist een vijfde editie. Om dat dit een mijlpaal is, gaan we iets extra's doen. In januari begin nen we al. met workshops om amateurfilmmakers te helpen met het ontwikkelen van ideeën", liet Van Oyen weten. De drie finalefilms worden maandag 9 de cember nogmaals vertoond in Po dium 't Beest in Goes. OUWERKERK - De Zeeuwse jonge rentheatergroep De Drang brengt in opdracht van het Watersnood museum de theatrale vertelling Stormkracht voor basisschoolleer lingen. Deze serie van 33 opvoerin gen in het museum zelf begint donderdag aanstaande. Oscar Postema, artistiek leider van De Drangheeft zelf 221 keer meegespeeld in twee eerdere op voeringsreeksen in 2003 en 2005 toen onder regie van Rob Vriens. „Ik wilde het stuk in dit zestigste herdenkingsjaar graag eens door jongeren laten spelen", zegt Poste ma, die nu zelf de regie voert. In het verhaal spelen Jan en Sara de hoofdrol. Jan is een eenvoudi ge boerenjongen. Sara droomt er van het platteland achter zich te laten en naar Parijs te gaan. Ver der vervult het personage Gilles een belangrijk aandeel in het ver haal. Hij is de zoon van de wet houder. Beide jongens vinden Sa ra erg leuk. Terwijl het water stijgt op 31 januari 1953 gaat het drietal naar een feest in het raad huis. Later tijdens die stormnacht moeten Sara en Gilles naar huis met de auto. Plotseling springt Jan voor het voertuig. Hij slaat alarm voor het water dat met groot geruis de polder binnen rolt. Het drietal vlucht snel een boerderij in. De rollen worden ge speeld door Sabine Karelse, Jasper Aarts en Pim de Bruijn van de Theateracademie in Tilburg en Ayla van Opbergen van de Jeugd- theaterschool Zeeland. Postema heeft de oorspronkelijke tekst van Patricia Kuiper in over leg met de schrijfster gedeeltelijk aangepast voor deze jongeren-ver sie. „Er zat nog een extra spellaag in het stuk. Daarin gaan de ele menten: wind, aarde, vuur en wa ter de strijd aan met elkaar. Dat leek me wat te veel worden. Het is voor de spelers al een hele uitda ging te wisselen tussen hun perso nages en het commentaar dat ze daar als spelers op leveren." Met Stormkracht wordt niet alleen het verhaal over de Ramp 1953 ver-- teld. Ook wordt een link met het heden gelegd en de jeugdige toe schouwers gestimuleerd eens na te denken over de vraag welke be slissingen zijzelf zouden nemen ten tijde van een ramp. „We hebben er meer humor in verweven en er enkele gedichten aan toegevoegd. Dat geeft een mooi contrast, die gedragen taal van de poëzie en de toneeltekst", vindt Postema. Verder heeft hij het zingen van een psalm vervan gen door het bidden van het Onze Vader en wil daarmee vragen op werpen over de kracht van religie ten tijcfe van een ramp. Circa 1500 scholieren, van wie de meesten uit Zeeuws-VIaanderen zullen Stormkracht bezoeken. Voor het vervoer levert de provin cie een financiële bijdrage. Verder maken Delta Cultuurfonds, het Watersnoodmuseum en de Vrien den van het Museum deze opvoe ringsreeks voor scholen mogelijk. In de kerstvakantie geeft De Drang ook drie openbare voorstel lingen voor museumbezoekers. Omar Hakim bereikte zijn groot ste roem onder de vleugels van Joe Zawinul in Weather Report. Ook had hij een aanzienlijk aandeel in de eerste soloband van Sting en werkte samen met Miles Davis, Marcus Miller, Mike Mainieri's Steps Ahead, David Bowie, Chic, Dire Straits en Daft Punk. Bassist Victor Bailey volgde in 1982 Jaco Pastorius op in Weather Report en werkte net als Hakim met Sting, maar ook met grote na men zoals Michael Brecker, Sonny Rollins, Steps Ahead, Mike Stern, Kenny Garrett, Lady Gaga en Mary J. Blige. Rachel Z. (piano/keyboard) ver diende haar sporen in de klassieke crossoverband Steps Ahead van Mike Mainieri. Verder speelde ze met Wayne Shorter, Stanley Clar ke, Lenny White, Al Foster, Tony Levin en Peter Gabriel. Meer agendanieuws vindt u op onze website. Terneuzen Literaire avond Stichting Prometheus: lezing schrijfster Marente de Moor over haar nieuwe boek 'Roundhay, tuinscène', Porgy en Bess, 20.00 uur 'De Wensmoeder' wint door AH Pankow Finalisten op de rode loper Tommie Knijff, het duo Daphne Koelma Rein Borcheid en Vincent van den Ouden foto Lex de Meester Scène uit de voorstelling Stormkracht door theatergroep De Drang door Ali Pankow MIDDELBURG - Drummer Omar Ha- kim en bassist Victor Bailey, die sa men ooit de ritmesectie vormden van Weather Report (en later Ma donna), treden morgenavond op bij MuziekPodium Zeeland. Zij wor den vergezeld door toetseniste Ra chel Z, echtgenote van Hakim. Het concert in het Schuttershof in Mid delburg begint om 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26