66 Sociale uitsluiting, pesten; het is dramatisch wat deze kinderen meemaken 66 Mensen zien mij en denken direct dat er iets mis is met mijn verstand STICHTING HOOFDZAAK 24 ZEELAND Jaarlijks worden in Nederland zo'n 200 kinderen geboren met een afwijking aan de schedel of het gezicht. De Stichting Hoofdzaak helpt hen. _L mogelijk. Daar komen patiënten van over de hele wereld om behandeld te worden. Daarna gaan ze terug naar hun eigen land." Maar voor het Nederlandse onderzoek is geld nodig. Véél geld. „Doneren aan onze stichting is het mooist", droomt Vaandrager hardop. „Vijf euro per maand, meer of min der mag natuurlijk ook. En ik hoop dat we alle kalenders verkocht krijgen. Tiendui zend stuks zijn er gedrukt. Te koop bij boek handel De Drukkery; wilt u dat er mis schien in zetten?" Die kalender is het uit hangbord van de publiciteitscampagne die Stichting Hoofdzaak begonnen is. BN'ers als Nicolette Kluijver, Ivo Niehe, Mart Smeets en Wilfred Genee lieten zich voor het goede doel op de foto zetten 'met een gekke bek', om aandacht te vragen voor de problematiek van de craniofaciale afwijkin gen, zoals het medisch jargon luidt. Telkens werd ook een kind met zo'n aangeboren aan doening geportretteerd (zie de foto's hierbo- erkelijk jammer dat Sinterklaas niet bestaat, want plastisch chirurg Michiel Vaandrager heeft zijn ver langlijstje al klaar. Geld, veel geld zou hij willen, om wetenschappelijk onderzoek te doen naar aangeboren afwijkingen aan sche del en gelaat. En nóg meer geld: voor een ei gen kamer in het Ronald McDonaldhuis in Rotterdam, zodat ouders daar kunnen loge ren terwijl hun kind in het Sophia Kinder ziekenhuis ligt. „Want daar worden de kin deren geopereerd, daar komen ze op de in tensive care terecht. Heel beangstigend voor de ouders." Rotterdam is ook de plek waar Vaandrager begin jaren zeventig samen met professor J. van der Meulen het Craniofaciaal Cen trum Nederland van het Erasmus Medisch Centrum opzette. Vaandrager: „Wij worden nu wereldwijd hoog aangeslagen voor het onderzoek dat wij daar doen. Het mooie is: Nederland is een klein land. Bijna alle pa tiënten komen bij ons, en wij kunnen hen volgen vanaf de geboorte tot minimaal acht tien jaar. Ze zijn gemakkelijk terug te vin den, als we ze willen vragen om mee te wer ken aan langetermijnonderzoek, dat veertig jaar kan bestrijken. In andere centra, zoals het grootste ter wereld, in Parijs, is dat niet Dat uiterlijk is toch het e Mike van den Berg (1,5), Goldenhar syndroom Amoud Heinen (32), syndroom van Treacher Collins Teun van de Koppel (6), syndroom van Apert i Mieke Maartense (syndroom van Apert) als elfjarige. Ze heeft dan al veertien operaties achter de rug, onder meer aan de schedel, om haar hersenen ruimte te geven. Dr. Michiel Vaandrager door Ondine van der Vleuten Mieke Maartense

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24