1100 Berging Duits oorlogswrak in Veerse Meer Bevrijdingsmuseum belicht verhaal Goes' popkoor wint van Zeeuwse Joden in de oorlog landelijk korenfestival 22 WALCHEREN Dronken joyrider zonder rijbewijs rijdt auto ouders de vernieling in Twee jaar voor zijn pensionering is het André van der Hoofd toch nog gelukt het dorp aan een 'regio-winkel' te helpen. SEROOSKERKE - Het heeft bijna een kwart eeuw moeten duren, maar nu staat ie er dan: de gloed nieuwe regio-supermarkt in Serooskerke, waar André van der Hoofd al die jaren - tegen de amb telijke molens in - naar streefde. Vanaf woensdagochtend acht uur kan iedereen er de dagelijks inko pen doen. Wie de nieuwgierig- heid zo lang niet kan bedwingen, kan er vanavond alvast een kijkje nemen. Dan is het 'open avond'. Wel met een hapje en een drank je. Maar zonder sprekers. In de af gelopen 24 jaar, zo heeft André van der Hoofd dat ervaren, was er van de zijde van de gemeente te veel tegenwerking om de bestuur ders nu gelegenheid te geven de loftrompet te komen blazen. Ook al kreeg hij nu ineens wel al le medewerking. Het was altijd z'n bedoeling de supermarkt, die in de dorpskom verscholen lag, naar een uitvalsweg te verplaat sen, zodat die ook gemakkelijk be reikbaar zou zijn voor toeristen en bewoners van omliggende dor pen. Sinds hij daar van af zag, en inging op de mogelijkheid om nieuw te bouwen op een braaklig gend terrein tegen de dorpskom aan de Wilgenhoekweg, kwam zijn nieuwbouwplan plotseling in een stroomversnelling terecht. De nieuwe Emté supermarkt maakt onderdeel uit van een com plex huurappartementen dat Woopburg er in een jaar tijd uit de grond liet stampen. De bouw verliep zo voorspoedig dat de éér ste bewoners er eind dit jaar al in kunnen, en dat de supermarkt nu al open kan, enkele maanden eer der dan gepland. De nieuwe winkel meet 1100 vier kante meter. Dat is dubbel zo groot als de oude. Bovendien is het bedrijf van de modernste energiebesparende snufjes voor zien. Zo wordt warmte terugge wonnen uit de koelinstallaties. Trots wijst Van der Hoofd naar zijn versafdelingen waar groen ten, fruit, brood, vleeswaren en kaas in volle glorie worden geëta leerd. Mede doordat hij een doorgang kon maken langs de oude super markt bij de Torenstraat, is de nieuwe winkel van alle kanten be reikbaar. Al met al liggen er zo'n honderd parkeerplaatsen om heen. Goed bereikbaar is de winkel nog niet, want de herinrichting van de Wilgenhoekweg is nog steeds niet voltooid. Van der Hoofd heeft er niet op willen wachten. Als de weg straks weer goed be rijdbaar is, dan moet de super markt als regio-winkel kunnen renderen. Daar is markt voor, heb ben onderzoeksbureaus hem voor gerekend. Stratenmakers werken zich nog uit de naad om het plaveisel bij de winkel in ieder geval dicht te hebben voor vanavond zeven uur, wanneer het publiek er tot negen uur een kijkje kan nemen. De man uit Arnemuiden is met de ambulance naar het zieken huis in Goes vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen is behan deld. Hij was via de Cittersweg over de Kanaalweg Oostzijde rich ting de sluizen in Veere gereden. Bij de splitsing verloor hij de macht over het stuur en reed in volle vaart tegen de railing van de brug. De man bleek geen rijbewijs te hebben en een bloedproef bracht aan het licht dat hij dronken ach ter het stuur had gezeten. Daar mee is het verhaal nog niet af want de man reed bovendien In de auto van zijn ouders. Die had den hem geen toestemming ver leend om er mee aan het verkeer deel te nemen. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. vrouwenpolder - Defensie is maandag begonnen met voorbe reidingen voor berging van een Duits oorlogswrak in het Veerse Meer. De operatie neemt naar ver wachting vijf weken in beslag, al dus projectcoördinator Gerius van Woudenberg van Rijkswater staat. Bij de Veerse Gatdam worden vijf pontons aan elkaar gehaakt en op gebouwd tot een klein werkei- land. Het platform wordt dinsdag naar de plek voor Vrouwenpolder ge bracht, waar het tot mijnenlegger omgebouwde landingsvaartuig MFP 920 vijftien meter diep op z'n kop op de bodem ligt. Duikers van de Geniecompagnie Water bouw snijden het wrak in stuk ken. De bedoeling is dat de MFP in vier delen naar boven wordt ge haald. Die gaan dan op transport naar het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp. Het wrak gaat daar deel uit maken van een nieuw in te richten bevrijdingspark. Omdat het nu te nat is voor het grondwerk van het park zullen die werkzaamheden in maart vol gend jaar aangepakt worden. Dan zijn naar verwachting ook alle ver gunningen binnen. De Genie maakt met pontons een werkeilandje op het Veerse Meer. foto Lex de Meester Vertoond wordt de docomentaire 'Met Pesach eten we matzes', ge maakt door Rebecca van Wittene, waarin de historie van het Joodse leven wordt belicht. Het verhaal gaat over een aantal Joodse gezin nen in het vooroorlogse Middel burg, Vlissingen en Zierikzee, tot het moment van deportatie naar Amsterdam op 24 maart 1942. Na de bevrijding keren slechts en kele overlevenden huiswaarts. Hoewel de Joods-Zeeuwse ge schiedenis al begint in de eerste helft van de zeventiende eeuw, is volgens Stef Traas van het Bevrij dingsmuseum nog altijd onbe kend dat er in Zeeland een Joodse gemeenschap is, en is geweest. „Een onderbelicht verhaal, dat niet eerder in samenhang is opge tekend en bovendien verloren dreigde te gaan." Hoeveel Joden er aan de voora vond van de oorlog in Zeeland woonden, is niet met zekerheid te zeggen. Vermoedelijk gaat het om ongeveer driehonderd mensen. Na de oorlog is het Joodse leven in Zeeland volledig verdwenen. Bijna niemand overleeft de vernie- tingskampen. De synagogen zijn verwoest. In 1994 wordt de Middelburgse sy nagoge herbouwd en gerestau reerd. Tien jaar later wordt er voor het eerst weer een Joods hu welijk voltrokken. De Joodse gemeente Zeeland be staat intussen uit veertig leden. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Gezien de te verwachten gro te belangstelling is aanmelden vooraf gewenst. Een trapje hoger dan de regionale festivals is het tweejaarlijkse lan delijke BALK TOPFestival. BALK staat voor 'Bond voor A capella en Lichte muziek zingende Koren en zang-groepen'. BALK is opgericht in 1999 om een platform te bie den aan alle koren en vocale groe pen. In totaal deden 90 koren uit Nederland en België mee aan dit festival. Dit festival heeft zes com petities in vier categorieën. Alle koren traden op voor een jury. Aan het eind van de dag werden de winnaars in een afgeladen vol le grote zaal van de Doelen be kend gemaakt. De winnaars brach ten 's avonds nog een nummer ten gehore voor het publiek tij dens een avondvullend progam ma. In de 2e klasse popkoren streden tien popkoren om de eerste prijs. Popkoor Seaside Rendez-Vous is opgericht in 2002 bestaat uit een vijfkoppige band met 55 zangers. Samen brengen zij populaire pops ongs van nu maar ook uit de jaren '70, '80 en '90. Super in Serooskerke geopend door Henk Postma Met 1100 vierkante meter is de nieu we Emté aan de ruime Wilgenhoek weg in Serooskerke dubbel zo groot als de oude aan de nauwe Torenstraat. Er is plaats bij voor honderd auto's. ARNEMUIDEN - Een 21-jarige Arne- muidenaar heeft in de nacht van zondag op maandag bij een eenzij dig ongeval de auto van zijn ouders bij een botsing volledig de vernie ling ingereden. Hij brak bovendien zijn schouder. door Frank van Cooten NIEUWDORP - Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp wijdt vrijdag een avond aan de Zeeuwse Joden voor, tijdens en na de Tweede We reldoorlog. info@bmzeeland.nl. GOES - Het dynamische popkoor Seaside Rendez-Vous uit Goes is af gelopen zaterdag in De Doelen in Rotterdam winnaar geworden van de 2e klasse popkoren tijdens het TOPfestival van BALK.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22