V VA i Landelijke martijen lebben het makkelijker VERDIEPING 9 Afdelingen van landelijke partijen vertrouwen voor financiële regels op het hoofdkantoor. strijd met de privacy. Of we dan niet direct de schijn tegen hebben? We hebben niets te verbergen, iedereen die vraagt of hij in zicht kan krijgen in de financiën, krijgt dat." Weer een andere lokale partij laat weten een reglement te hebben opgesteld waarin ze, uit balorigheid, beloofde alle giften bo ven de ïo.ooo euro openbaar te maken. De kans op zo'n gift is vrijwel nihil. Andere partijen gaan juist nauwgezet om met elke donatie. Het CDA Landsmeer meldt bij de campagne van 2010 voor 844,20 euro aan giften te hebben gehad, 'waarvan de grootste gift 250 euro be droeg'. „Een ontvangen gift van een lid die tevens een onderneming heeft, is nadruk kelijk besproken in het bestuur. De positie en morele aspecten worden tegen het licht gehouden. We zijn tenslotte een kleine ge- UITLEC: HET ONDERZOEK meente en dat vergt zorgvuldigheid", aldus de partij. Maar veel partijen die stellen dat ze voor stander zijn van meer openheid, kruipen in hun schulp als die openheid te ver dreigt te gaan. Deze krant vroeg elke partij ook of ze bereid was enkele financiële stuk ken over 2012 op te sturen. Daar kan uit worden opgemaakt of er jaarlijks rekening wordt gehouden met giften en wat er in dat jaar daadwerkelijk is binnengekomen aan donaties. 113 partijen zeiden daar ja op. Dat is een stuk minder dan de ongeveer 400 partijen en afdelingen die stellen voor meer openheid te zijn. 86 partijen stuur den ook daadwerkelijk cijfers op. Argumen ten voor nee-zeggers waren privacy, 'cijfers zijn alleen voor leden', 'de concurrentie kijkt mee' of'geen behoefte aan'. De wetswijziging lijkt zo nog weinig in vloed te hebben op de transparantie in de lokale politiek. En er staan geen sancties op het niet volgen van de nieuwe regels. Ger Koopmans, toenmalig CDA-kamerlid, maakte zich sterk voor de wet, in de over tuiging dat het beter is voor de lokale de mocratie. Hij wanhoopt niet. „De wet is nog jong. Maar je mag dit niet op zijn be loop laten, wet is wet. Je kunt zeggen: wie controleert het dan? Maar een partij die geen reglement heeft of zich niet aan haar eigen reglement houdt, heeft toch een poli tiek probleem. Dat is niet zomaar iets." De WD in Brummen laat overigens weten dat de glossy in 2010 volledig is betaald door de verkoop van advertenties. Bij de campagne van 2014 komt er geen glossy, 'maar wel iets anders leuks'. De invoering van de nieuwe wet voor de fi nanciering van politie ke partijen heeft voor afdelingen van lande lijke partijen voorlopig wat minder consequenties. Ze hoeven (nog) geen eigen giftenreglement op te stellen en verwijzen in hun ant woorden dan ook allemaal naar het reglement van hun moederpartij. Het enige wat zij op dit moment hoeven te doen, is giften van boven de 1.000 euro doorgeven aan het hoofdkantoor. Die publiceert de na men van de donateurs als de giften hoger zijn dan 4.500 euro. De invloed van de hoofdkantoren is sowieso groot. Als deze krant de lo kale afdelingen benadert, steken de hoofdkantoren direct de helpende hand toe: ze sturen de gewenste antwoorden behulpzaam rond on der hun afdelingen. Het hoofdkan toor van de SP zendt zelfs een mail terug namens alle afdelingen in het land. Ook WD, PvdA, Partij van de Dieren en D66 steken de antwoor den volgens partijlijn in bij hun lo kale afdelingen. Een lokale CDA-af- deling stuurt, waarschijnlijk per abuis, iets te veel mee van de mail van het hoofdkantoor. Daarin staat de zin: 'de jaarrekening is na vast stelling door uw ledenvergadering in beginsel openbaar, maar hoeft niet per se verstrekt te worden. Controleert u wel goed of de opga ve in de jaarrekening in lijn is met de door u gegeven antwoorden'. De aangepaste wet is ook bedoeld om te voorkomen dat iemand grote financiële steun aan een landelijke partij kan verdoezelen door veel kleine bedragen naar lokale afdelin gen over te maken. Die donaties moeten straks ook openbaar wor den. Aanleiding voor de wet was ook het gebrek aan openheid over de financiën van de PW; die partij zou grote sommen geld van buiten landse sympathisanten krijgen. ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013 Reageren: onderzoek@depersdienst.nl Naar aanleiding van de ver nieuwde wet op de Financiering Politieke Partijen besloot deze krant te peilen hoe er in de loka le politiek wordt gedacht over fi nanciële transparantie. We stuurden alle partijen die op dit moment zijn vertegenwoordigd in een van de 408 Nederlandse gemeenteraden per e-mail een vragenlijst. Er kwamen meer dan 300 e-mails retour, waaronder ook van partijen die melden niet mee te willen werken. Het wer kelijk aantal reacties ligt hoger dan 300. Zo reageerde de SP na mens al haar afdelingen en rea geerden sommige afdelingsbe sturen namens meerdere lokale afdelingen in het gebied. De reacties zijn, vanuit weten schappelijk perspectief, niet re presentatief. Maar het aantal reacties is groot genoeg om een beeld te kunnen schetsen. Al zullen partijen die voor meer openheid zijn eerder geneigd zijn geweest te reageren dan partijen die daar tegen zijn. De vragenlijst bevatte negen vragen. Niet alle partijen beant woorden alle vragen. Daardoor is het aantal antwoorden op een specifieke vraag niet altijd gelijk aan het totaal aantal bin nengekomen antwoorden. /binnenland Bekijk de vragenlijst en een globale samenvatting van de antwoorden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9