Salaris inleveren voor extraatjes DE WERKPLEK 2 WERKEN ^ËSËËSST i'; Veel werknemers willen best een deel van hun salaris inleveren als zij daarvoor een grotere lea seauto, een beter pensioen, hun baan daardoor kunnen behouden of een inhoudelijk interessan tere baan terugkrijgen. Dat blijkt uit het Natio naal Salaris Onderzoek van carrièreplatform In termediair en de Nyenrode Business Universi teit. Volgens de studie vindt zeker een kwart van de Nederlanders zijn huidige salaris te laag. Vooral vrouwen zijn van mening dat zij meer loon verdienen, stellen de onderzoekers van Inter mediair en Nyenrode. Maar wanneer werkne mers wordt voorgelegd of zij nettosalaris willen inleveren in ruil voor betere secundaire arbeids voorwaarden, dan blijkt een grote groep mensen daartoe bereid te zijn. Van de 80.000 ondervraagde Nederlanders zou 41 procent een salarisverlaging van meer dan 4 procent willen als dat een interessantere baan op zou leveren. Van alle ondervraagden zou iets meer dan een derde best minder loon willen ont vangen. Maar dan moet wel het naderende pen sioen 10 procent hoger liggen. Wanneer ontslagen dreigen en het voortbestaan van iemands arbeidsbetrekking op het spel staat, zegt een derde van de respondenten akkoord te gaan met een loonsverlaging van 3 procent te ac cepteren als zij daardoor hun baan kunnen be houden. Ook extra verlofdagen en een grotere, betere leaseauto zijn volgens het onderzoek erg in trek bij werknemers. Ruim een kwart van de ondervraagden zou een loonsverlaging toestaan als daar vijf extra vakantiedagen voor in de plaats komen. Van de ondervraagden zou 16,5 procent dat doen voor een mooiere leaseauto. Ontzag en bewondering overmeesteren mij als ik de werkplek van Nicky Vaes (21) uit Zierikzee binnenloop. In het dok ligt een 'Amels 212', het schip waarop Nicky aan het werk is. Met haar 212 voet (65,5 meter) en vijf dekken is de Amels 212 een superjacht van wereldklasse. door John de Kok Deze zaterdag is de werf van jachtbouwer Amels BV, aan de Koningsweg 2 in Vlissingen, tus sen 10.00 en 16.00 uur geopend voor het publiek. Ook zusterbe drijf Damen Schelde Naval Ship building in Ritthem opent haar deuren. Het is een geweldige ervaring om zo'n super- jacht met eigen ogen te zien. Het zijn toch sche pen die wereldwijd de aandacht trekken. Sche pen die alleen de allerrijksten van de aarde zich kunnen permitteren. En die worden dan 'ge woon' in Vlissingen gebouwd. Op de werf van Amels in Vlissingen liggen op dit moment vijf van zulke jachten. Tijdens de open dag is er gelegenheid om met de mede werkers van Amels en een groot aantal onder aannemers te praten. Een prima oriëntatie voor opleiding- en carrièremogelijkheden bij Amels en partners voor met name technische, scheeps bouw en werktuigkundige vakgebieden. Nicky Vaes heeft een mbo-opleiding construc tiewerker en lasser en werkt sinds 2008 bij Amels als inbouwmonteur. „Je ziet een leeg casco van onze werf in Polen binnenkomen wat vervolgens in Vlissingen he lemaal wordt afgebouwd. Langzaam groeit het naar een volledig ingericht jacht. Ons werk is daardoor elke dag anders. Die variatie in werk is fijn en ook nog eens heel leerzaam. Zo zijn we op steeds meer gebieden in te zetten", ver telt Nicky. Als inbouwmonteur houdt Nicky zich vooral bezig met het plaatsen van fundaties en het aan leggen van leidingen. Bij elke opdracht wordt gewerkt aan de hand van een tekening. „De technische tekening geeft aan waar er wat moet gebeuren, maar er komt veel inzicht bij kijken hoe je het vervolgens invult", zegt Nicky. Om te beginnen moet er gemeten worden of er wel voldoende plaats is om de constructie aan te brengen. Als dat het geval is dan wordt elk de tail op een eigen tekening vastgelegd. Elke pijp die Nicky aanlegt moet hijzelf meten, zagen en buigen. Een extra uitdaging is het feit dat er zo weinig mogelijk koppelingen gebruikt moeten worden. Naast technisch en ruimtelijk inzicht vraagt dit dus accuratesse en het vermogen om zelfstan dig te kunnen werken. Toch staat Nicky er niet alleen voor, bij Amels wordt veel in vaste koppels gewerkt. „De sfeer is hier uitstekend. De collega's zijn ook vrien den", zegt Nicky lachend. De mannen en vrou wen van Amels zijn zich ook continue bewust van het product waaraan ze werken. Nicky: „In de afbouw heb ik altijd een doek bij me om mijn gereedschap op te leggen zodat ik de lak niet beschadig." Als je klaar bent met je op dracht dan laat je de werkplaats ook netjes ach ter. Elk schip is handenarbeid, pas- en maatwerk. Een schip als de Amels 212 is een uitgekiend ontwerp wat vervolgens binnen de bestaande kaders helemaal naar de wensen van de klant kan worden aangepast. Van de eerste schets tot m de overdracht aan de eigenaar duurt zo'n vieren half jaar. De harde bouwtijd is zo'n tweeënhalf jaar. „Van de week zag ik in de formule 1 van Abu Dhabi nog een schip van ons team liggen. Dat is dan toch wel speciaal als je daarop hebt gewerkt", zegt Nicky Vaes. Een groot deel van de werknemers wil een deel van het salaris in leveren in ruil voor bijvoorbeeld een grotere leaseauto, foto ANP Werken aan de Nicky Vaes controleert de leidingen van de motor. Inbouwmonteur Nicky Vaes op de boeg van de Amels 212. Een goede fundatie van de bewegende delen van het anker is van essentieel belang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 98