-Boeken IN BALANS 15 Schokkende ervaring Samen oud worden Wennen na terugkeer ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013 PINDA KAAS Alzheimer pindakaas Onze eerste hersenzenuw stuurt het reukvermogen aan. Loopt dat vermogen terug, dan kan dat duiden op afnemende geestelijke vermogens, zoals Alzhei mer. Een geurtest met pindakaas kan de diagnose helpen bevestigen. Jennifer Stamps, onderzoeker bij de universiteit van Florida, verzamelde proefperso nen, van wie een deel Alzheimer had. Zij moesten hun ogen en één neusgat sluiten. Vervolgens hield Stamps een liniaal naast het open neusgat, plus een potje pindakaas. Dat potje klom langs de liniaal elke keer één centimeter omhoog. De proefpersonen moesten aangeven wanneer ze iets roken. Na een pauze herhaalde Stamps het experiment met het an dere neusgat. Er bleek een groot verschil te zitten tussen het moment waarop mensen met Alzheimer de geuren met het ene of andere neusgat roken. Hun linker neusgat rook de geuren veel slechter: het nam ze pas waar als het potje pindakaas tien centi meter dichterbij kwam dan nodig was bij het rechter- neusgat. Mensen met andere vormen van dementie vertoonden dat effect niet. Zij roken'de geur even goed met hun linker- als hun rechter neusgat of hun rechterneusgat was juist slechter in het opmerken van geuren. Inmiddels wordt onderzocht of de test ook gebruikt kan worden om Alzheimer te voorspel len. Kruidje-roer-me-niet Kaneel bevat van nature coumarine, een stof die mo gelijk schadelijk is voor de gezondheid. Uit voorzorg wordt afgeraden om vaak en veel voedsel te eten waar kaneel in zit. Sommige mensen zijn zelfs aller gisch voor kaneel. Matig zijn met pepernoten kan dus ook om die reden geen kwaad. Ook andere krui den en specerijen kunnen een allergische reactie ver oorzaken. Knoflook, peper en vanille bijvoorbeeld. Vooral vrouwen zijn er vatbaar voor. Dit komt door dat make-up, lichaamsoliën, tandpasta's en parfums vaak een of meerdere kruiden bevatten. Niet alleen het eten van de kruiden, ook het aanraken ervan of het inademen van de geur kan een allergische reac tie veroorzaken. Symptomen variëren van niezen tot de levensbedreigende anafylactische shock. Ko ken, roosteren of bakken kan de kans op een reactie verminderen. Helaas zijn er ook bepaalde kruiden die na verhitting een nog veel sterkere allergische reactie uitlokken. Opletten is dus het devies. Stressbestendig Stress- en spanningsklachten gaan niet zomaar over. U zult er iets aan moeten doen. Wat dat 'iets' is, Bron: www.psychologischegezondheid.nl Pica Plotseling geen zin meer in koffie, een niet te stop pen drang naar zure bommen, een onbedwingbare behoefte aan krokettenDe voorbeelden van vrouwen die tijdens hun zwangerschap de gekste din gen gaan eten zijn legio. Maar wist u dat er ook zwan gere vrouwen zijn die opeens de drang voelen om 'on-eetbare' te consumeren, zoals krijt, zand of grond? De medische term voor dit verschijnsel is 'pi ca'. Het komt voor onder alle lagen van de bevolking, maar vooral zwangere vrouwen zijn extra gevoelig voor pica. De oorzaak ervoor wordt gezocht in een tekort aan voedingsstoffen - zoals ijzer - en ook zijn er deskundigen die geloven dat het vrouwelijke hor moon oestrogeen de reden is. Een stevige weten schappelijke onderbouwing ontbreekt echter nog. hangt af van de ernst en aard van uw klachten. Voor de één volstaat het al om een paar stapjes terug te doen, terwijl de ander meer handvaten nodig heeft. Tracht altijd eerst te achterhalen wat de oorzaak is. Op eigen kracht, mindfulness, lichaamsge richte therapie, stress- en timemanagement, adem en ontspanningstherapie, psycholoog, coaching: het zijn slechts enkele van de vele opties. De website 'www.psychologischegezondheid.nl' ver schaft u alvast meer inzicht. Vergeet vooral ook niet de stresstest te doen. Ilse Vande Walle en Liselot Willems Ik krijg het moeilijk uit mijn hoofd 22,50 euro In hun werk voor Slachtofferhulp heb ben Ilse Vande Wal le en Liselot Wil lems een ruime ervaring in het begeleiden van kinderen/jongeren na een schokkende gebeurte nis opgedaan. In hun boek komen dertig Neder landse en Vlaamse kinderen/jongeren aan het woord, die een dierbare hebben verloren of ge confronteerd werden met geweld. Zij vertellen vrijuit over hun nachtmerries, boos heid, verdriet, gemis, schuldgevoelens en angst. Maar ook over de kracht die ze hebben gevon den om verder te gaan. Zij delen hun verhaal om anderen te helpen. Anderen die op dit moment misschien wel met zoiets vreselijks geconfron teerd worden en denken - net als zij destijds - dat ze de enigen zijn die ooit zoiets hebben mee gemaakt waardoor ze zich onbegrepen en aJleen voelen. Michael Haneke (regie scenario) Amour (dvd, 127 minuten) ledereen die dit veelvou dig bekroonde drama in de bioscoop heeft gemist krijgt met de dvd een mooie herkansing. Amour handelt simpelweg over liefde en dood, maar doet dat intrigerend, indringend en teder. Het verhaal van Anne en George wordt neergezet door twee monumenten uit de Franse filmgeschiedenis: Em- manuelle Riva (86) en Jean-Louis Trintignant (82). Hun leven draait om muziek, maar als Anne door een infarct verlamd raakt en steeds verder afglijdt, raakt ook George in een isolement. Dat stelt, in de winter van het leven, hun liefde op de proef. Regiseur Haneke (o.m. Das weifëe Band) staat er om bekend dat hij het nodige te raden over laat, dus biedt het slot van Amour weer de nodige ruimte voor eigen interpretatie. Verwacht geen feel good movie als de verrassingshit Untouchables. Maar een parel is deze film over de moeizame weg naar het ouder worden onmiskenbaar. Erwin Kamp en Michaela Schok Na de missie 15,00 euro Militairen zijn mensen die houden van afwisselend en uitdagend werk, zoals ze dat vinden in hun baan bij defensie. De meeste mili tairen zijn enthousiast als ze worden uitgezonden. Met het gros gaat het goed na terugkeer van een uitzending, ook al kost het vaak tijd om weer te wennen aan de thuissituatie in Nederland. Na de missie is bedoeld als wegwijzer, niet alleen voor de kleine groep die echt moeite heeft de vaak bijzondere ervarin gen een plek te geven maar voor alle soldaten die terugkeren. Het boek geeft praktische tips en tools. Ook het thuisfront van de militair en veteraan komt ruim schoots aan bod. De auteurs zijn respectievelijk als coördinator geestelijke verzorging en als psycholoog/onderzoeker werkzaam bij het Vete- raneninstituut te Doorn. Zij staan in hun boek on der meer stil bij de fysieke, mentale, emotionele en gedragsmatige reacties na thuiskomst. Beter weten WLmJÊt*- krije het l\»'oeilijk uit mijn hoofd 4 "1' - -■ |M URM»* DM.«ffrtfUS."-* ftHivttm» m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 95