L I i i I 14 IN BALANS ■Uitleg Medische aanduiding Hoe ziet het eruit? ct Zangers die last hebben van poliepen op de stembanden, een darmpoliep of een poliep in de neus. We hebben er allemaal weieens van gehoord. Maar wat is een poliep nu eigenlijk? Waar zitten ze zoal? En wat doen ze? door Paula Koster Een poliep is meestal een onschuldige woekering (zwelling) van het slijmvlies. We vinden ze onder an dere in holle organen, zoals in de neus, de blaas, de darmen, de baarmoeder en ook op de stembanden. De gevolgen van een poliep zijn afhankelijk van waar deze zich bevindt. En dan nog is de ene poliep, de andere niet. Wat poliepen gemeen hebben met el kaar is dat ze meestal (om verschillende redenen) -al dan niet operatief- verwijderd worden. Verreweg de meeste poliepen zijn goedaardig, maar op sommige plekken in het lichaam kunnen ze 'on rustige' cellen bevatten waardoor ze op den duur uit kunnen groeien tot een kwaadaardige tumor: kan ker. Dat is vooral het geval in de dikke darm. Dr. Marianne Van Heerde, maag-, darm- leverarts bij het Amphia Ziekenhuis legt uit: „Het is niet precies bekend hoe darmpoliepen ontstaan. Wel weten we dat sommige mensen meer aanleg hebben. Omdat aan de buitenkant van een poliep niet altijd te zien is of deze al dan niet kwaadaardig is of kan worden, ver wijderen we preventief alle poliepen die we bij een darmonderzoek tegenkomen." Ook blaaspoliepen worden bijna altijd verwijderd. Doe je dat niet dan kunnen deze, net als in de dikke darm, kanker worden en dieper in de wand door groeien en ook uitzaaien. Bijvoorbeeld naar de lymfe klieren of via de bloedbaan naar andere organen. Als het zover komt, bemoeilijkt dit uiteraard de behan deling en vermindert het de kans op overleving. Patholoog-anatoom Een baarmoederpoliep is meestal goedaardig en hoeft niet altijd ter beoordeling verwijderd te wor den. Gynaecoloog bij het Amphia Ziekenhuis, dr. An neke Jeurgens: „Bij een poliep van de baarmoeder- mond maak ik soms een uitstrijkje en neem ik een stukje van de poliep of de poliep in zijn geheel weg om deze te onderzoeken. Poliepen van het baarmoe derlichaam ontdekken we meestal pas als patiënt last heeft van onregelmatig bloedverlies, soms wor den ze per toeval ontdekt bij een echo van de baar moeder. We kunnen dan vervolgens met een kleine camera de poliep beter beoordelen. Bij klachten zo als tussentijds bloedverlies, halen we de poliep meestal weg." Voor alle poliepen (of stukjes ervan) die worden weggehaald, geldt dat de patholoog-ana toom het weefsel onderzoekt en vaststelt of het om een goed- of kwaadaardig gezwel gaat. Hees De stembandpoliep is meestal een goedaardige afwij king die ontstaat door langdurige irritatie zoals over belasting van de stem of ontstekingen. KNO-arts dr. Ferdinand Timmer van het Amphia Ziekenhuis legt - Benigne: goedaardig gezwel. Heeft niet de neiging uit te groeien in een ander weefsel of uit te zaaien. - Maligne: kwaadaardig gezwel, oftewel kanker. - Premaligne, een voorstadium van een kwaadaardig gezwel. uit: „Het slijmvlies beschadigt en er vormt zich een gezwelletje op een steeltje uitgaande van het slijm vlies op de stemband. Als gevolg hiervan kunnen de stembanden niet meer goed sluiten en ben je hees." Om de heesheid tegen te gaan, kan de poliep verwij derd worden. Voor en na de ingreep wordt de pa tiënt begeleid door een logopedist zodat de stem banden op een goede manier gebruikt worden. Vocht Heb je vaak een neusverstopping, regelmatig een ver kouden gevoel en een verminderde reuk en smaak? Dan kun je neuspoliepen hebben. „Een uitzakkende zwelling van het neusslijmvlies, gevuld met voorna melijk vocht," licht Timmer toe. Langdurige ontste king en allergische aanleg verhogen de kans op het ontstaan van neuspoliepen. Meestal ontstaan ze zon der duidelijke oorzaken en kunnen ze geen kwaad. Maar omdat deze zwelling overlast geeft, pakt de KNO-arts de poliepen wel aan. Soms lukt dit met een speciale neusspray, maar vaak is een operatie noodzakelijk. Ook na een operatie is het zaak neus spray te gebruiken, want Timmer weet uit ervaring: „Neuspoliepen zijn hardnekkig dingen." Poliepen verschillen in vorm en grootte. Vormen zijn bijvoorbeeld een bolletje, een knop, een paddenstoel of plat ais een schotel. De grootte varieert van zo klein als een speldenknop, tot enkele centimeters groot. foto Shutterstock i v'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 94