IN BALANS 13 Preventie ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013 Als de voortekenen niet bedriegen zullen binnen afzienbare tijd ook in ons land screeningsprogramma's worden toegestaan. Nieuwsgierig geworden naar wat er dan allemaal mogelijk is, onder welke stringente voorwaarden en de discussie die daaraan vooraf is gegaan, toog In Balans naar Prescan en sprak er met directeur/oprichter Eddy van Heel en cardioloog René Sprangers. Vooroordelen Eddy van Heel en René Sprangers nuanceren vooroordelen over vroegdiagnostiek: Inspelen op angst Waarom rond blijven lopen in onzekerheid? Angstreductie is een zeer legitieme reden om aan een onderzoek te beginnen. Te duur Veel vormen van vroegdiagnostiek zijn niet kosteneffectief. Maar omdat de persoon in kwestie het onderzoek zelf betaalt is dat een eigen keuze. Zorgt voor een tweedeling Het is in ons land een groot goed dat zorg voor iedereen betaalbaar en toegankelijk moet zijn. Dat delen wij. Niettemin leven wij in een vrij welvarend land en gaat het soms om het stellen van prioriteiten. Brengt schade toe Een klein percentage overdiagnose is inherent aan vroegdiagnostiek. In de richtlijnen zal duidelijk komen staan dat mensen niet blootgesteld mogen worden aan schadelijke onderzoeken. Vanwege de straling zal röntgenonderzoek dus nooit onder preventief medisch onderzoek gaan vallen. Kent geen gezondheidswinst Cezondheidswinst is epidemiologisch moeilijk te meten. Iemand kan de zorgvraag 'Ik wil gerustgesteld worden!' hebben. Als dat dan gebeurt omdat er niets gevonden is dan heb je in de letterlijke betekenis weliswaar geen gezondheidswinst maar die ene persoon is wel gerustgesteld. En dat telt ook! Van enkel screening word je niet beter Klopt, maar het vroegtijdig opsporen van aandoeningen zorgt er wel voor dat sneller de juiste voorzorgsmaatregelen genomen kunnen worden. door Wiljan Broeders Praten over preventieve screening en vroegdiagnos tiek is veelal balanceren op een dun koord. Discus sies worden niet altijd even zuiver gevoerd als de emotie het overneemt van de ratio. „Het is inspelen op angst, te duur, zorgt voor een tweedeling in de maatschappij, brengt schade toe en kent geen ge zondheidswinst. Wij hebben ze door de jaren heen allemaal voorbij horen komen", aldus Eric van Heel. „En dan vergeten we de meest cynische nog: 'Van enkel screening word je niet beter1!" Het is alweer ruim tien jaar geleden dat Prescan de deuren opende. Vandaag de dag is het cliëntenbe stand de zestigduizend voorbij, maken meer dan tachtig hooggekwalificeerde artsen en twaalf Euro pese ziekenhuizen deel uit van haar medisch net werk. Hiermee is Prescan marktleider op het terrein van preventief medisch onderzoek. „Het merendeel van die onderzoeken vindt plaats in Engeland, Oos tenrijk en vooral net over de grens in Duitsland; een land waar het toezicht scherp is, de kwaliteit ge borgd en het succes zich inmiddels heeft bewezen." Grens over Het begint er op te lijken dat Nederland het voor beeld van onze buurlanden gaat volgen. Minister Schippers heeft zich welwillend opgesteld, een richt lijnencommissie - waar ik deel vanuit heb gemaakt - is met voorwaarden op tafel gekomen die thans ter implementatie bij de KNMG liggen en medio 2014 wordt van de Gezondheidsraad een advies aangaan de mogelijk schadelijke effecten verwacht. Als er dan groen licht komt, hoeven Nederlanders niet meer de grens over voor preventief onderzoek." Gerichte onderzoek „Vandaag de dag is al heel wat mogelijk op dit ter rein", vervolgt cardioloog René Sprangers. „Bloed-, urine- en ontlastingsmonsters geven inzicht in het functioneren van organen en de aanwezigheid van bijvoorbeeld een blaasontsteking of een mogelijke darmtumor. Het hart wordt onderzocht middels een echo Doppler onderzoek, gevolgd door een ECG in rust en tijdens inspanning. De huid kan uitgebreid onderzocht worden op huid- veroudering, huidkanker en andere huidafwijkingen. Door middel van een flexibele slang (gastroscoop) kunnen bepaalde afwijkingen aan de slokdarm, maag of twaalfvingerige darm worden opgespoord. De dar men worden onderzocht door traditionele of virtue le coloscopie. Er bestaan verschillende mogelijkheden voor (pre ventief) borstonderzoek (vrouwen) en urologisch on derzoek (mannen). MRI-scans kunnen gemaakt wor den van het hoofd, de heup, nek, bekken, schouder, knie, rug, voet/enkel, boven- en onderbuikorganen. De Total Body Scan tenslotte is een combinatie van een aantal MRI-scans (hoofd, halsvaten, bovenbuik, onderbuik en het onderste en middelste deel van de wervelkolom)." „Het brengt verschillende typen mensen op de been. Degene met een specifieke klacht, die de pijn- plek letterlijk aan kan wijzen. Dan ga je doorgaans niet over tot preventief onderzoek maar kijk je heel specifiek naar dat probleem. Je hebt een grote groep die met algemenere klachten aankloppen. 'Ik ben de laatste tijd zo moe, maar de huisarts zag er niets in me door te verwijzen. Niettemin wil ik er toch graag achter komen of die vermoeidheid een lichamelijke oorzaak heeft.' Er zijn mensen die een dierbare verlo ren hebben aan een verschrikkelijke ziekte en willen weten of zij 'drager' zijn." Zelfbeschikking „Waar het eigenlijk allemaal op neerkomt is het recht op zelfbeschikking", besluit Van Heel. „Het zit niet voor niets verankerd in de Grondwet. Het lichaam is geen eigendom van de staat. Op het mo ment dat iemand zegt 'Ik wil me laten onderzoeken, kijken of alles goed is!' dan moet dat mogelijk zijn, ui teraard onder strenge voorwaarden." Meer info: www.prescan.nl Preventieve screening foto Shutterstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 93