I s I I I I I IN BALANS 11 Infographic d: Mond Tussen start-.en eindpunt van onze spijsvertering gebeurt onnoemelijk veel. Pure chemie is het. Mensen met een gezonde spijsvertering eten en drinken elke dag weer gedachteloos een ratjetoe aan voedingsmid delen. Even malen met de kiezen, slikken en de rest gaat vanzelf. Is er daarentegen iets mis, dan kan dat een hoop gezondheidsproblemen opleveren. In Balans nam een duik in het spijsverteringskanaal. Lengte van dat traject: 9 meter. Slokdarm Alvleesklier De dikke darm Maag Anus Dunne darm ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013 Over spijzen en vertering "V Tanden en kiezen vermalen voedsel tot kleine brokken. Drie paar speekselklieren produceren dagelijks ongeveer 1,5 liter speeksel. Dit bevat onder meer het enzym amylase, dat zetmeel in kleinere stukken knipt. Neem je bijvoorbeeld een hap vla, dan wordt die in je mond waterig door de amylase. Steek je de lepel terug in het schaaltje vla, dan wordt ook die vla dunner. Speekselstenen ontstaan in (de afvoergang van) een speekselklier en kunnen verstopping veroorzaken; de speekselstroom naar de mondholte stopt. Gevolg: pijn en zwelling. Behandeling: zuurtjes eten die de speekselklier aanzetten tot extra hard werken waarna de steen eruit spoelt, of opereren. De lever weegt 1.5 kilo. Hij produceert gal voor de vetverte- ring, die via de galwegen naar de dunne darm gaat. De galblaas dient als galreservoir. Ook neemt de lever voeding:, stoffen op uit het bloed en zet ze om, bewaart ze en/of stuurt ze weer de bloedbaan in. Daarnaast werkt de lever ontgiftend (medicijnen, alcohol). Na een operatie resterend leverweefsel kan uitgroeien tot een volwaardige lever. Leverziekten geven vaak pas laat klachten: de lever werkt ook nog goed als hij al grotendeels is aangetast. Bij ziekten van de lever en de galblaas treedt vaak geelzucht op, onder meer bij een galwegblokkade door galstenen. Die bestaan grotendeels uit cholesterol en kunnen zo groot zijn als een golfbal. De jongste patiënt tot nu toe was vijf jaar oud toen haar galblaas vol stenen werd verwijderd. De slokdarm is circa 30 cm lang. Spieren in de wand kneden het voedsel. Slijm dient als glijmiddel. De kneedbewegingen gaan richting maag. Bij slikken glipt steeds wat lucht mee naar binnen. Af en toe boeren voorkomt dat de maag te veel uitzet. Sommige mensen hebben last van aerofagie (luchthappen). Zij zuigen te veel lucht in, die niet naar de maag gaat maar door de slokdarm zelf wordt uitgestoten. Gevolg: soms wel 20 keer boeren per minuut. Bij braken kneedt de slokdarm de verkeerde kant op. Braken is een reflex die aangestuurd wordt door het braakcentrum, in de hersenen. Meestal is er eerst sprake van misselijkheid. Mensen meteen hersentumor kunnen plotseling enorm braken zonder misselijk heid vooraf. In braaksel zit soms bloed; bruin als het om oud, doorgeslikt bloed gaat en helder bij een acute bloeding. Mensen met een darmafslui ting braken soms ontlasting op. De alvleesklier of pancreas maakt dagelijks 1,2 liter pancreassap aan dat via een afvoerbuis naar de darmen gaat. Dankzij enzymen in het pancreassap kan het lichaam voedingsstoffen opnemen. Ook produceert de alvleesklier de hormonen insuline en glucagon: insuline verlaagt de bloedsuikerspiegel, glucagon laat deze juist stijgen. De alvleesklier kan ontstoken raken. Ook kan er kanker in ontstaan. 1,5 meter lang - absorbeert water uit de voedselbrij en laat de niet bruikbare voedselresten steeds verder indikken. Uiteindelijk ontstaat ontlasting, die tijdelijk wordt opgeslagen in de endeldarm. t Pau a Koster Een lege maag is plat. Een volle maag kan 3 liter voedselbrij herbergen. Bovenin wordt maagsap toegevoegd. Mengen, kneden en malen gebeurt vooral onderin. De maag bereidt het voedsel voor op het verteringsproces in de darmen. De maagwand vernieuwt zich elke 4 dagen. Maagtransplantaties zijn (nog) niet mogelijk. Het zoutzuur in maagsap doodt de meeste bacteriën en andere ziekmakers, en lost scherpe deeltjes zoals botsplinters op. Een ingeslikte batterij moet echter vlug worden verwijderd; door de inwerking van maag- en darmsappen kan hij openbarsten. De anus bestaat uit ringvormige spieren. Deze kunnen willekeurig worden geopend en gesloten, waardoor de ontlasting het lichaam kan verlaten of kan worden opgehouden. De dunne darm - 6 meter lang - speelt de hoofdrol in het spijsverteringsproces. Vanuit de maag komt de voedselbrij in de dunne darm. Belangrijke voedingsstoffen gaan via de dunnedarrnwand de bloedbaan en vervolgens verder het lichaam in. Dankzij plooien is het totaaloppervlak van de dunne darm ?o groot als een tennisveld. Dit optimaliseert de opname van voedingsstoffen. Specifieke sensoren polsen continu de inhoud van de darm en kunnen zonodig een immuunreactie op gang brengen. Daarnaast "voelen" cellen met voelarmen wat er zoal voorbij komt: voedsel en vocht, maar ook potentiële ziekteverwekkers. Ais ze bacteriën detecteren, gever ze een signaal af aan bet immuunsysteem, dat voor elke individuele ziekteverwekker een specifieke antistof aanmaakt. Transplantatie is nodig als de darm door ziekte ernstig is verkort: soms blijft van 6 meter minder dan 50 centimeter over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 91