Ja, zeggen lokale partijen, ze zijn voor meer openheid over de finan ciering van hun partijen. Maar wie verder vraagt, krijgt weinig respons, blijkt uit een peiling van deze krant. Wie straks de verkiezingscampagne betaalt, blijft een raadsel. 8 VERDIEPING GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN De glossy die voor de ge- meenteraadsverkiezi n- gen van 2010 verscheen zit sommige politici in het Gelderse Brummen nog steeds dwars. Het blad was genoemd naar de lijsttrekker van de WD (Bart), ging he lemaal over die partij en werd huis-aan-huis verspreid. „We hebben vra gen over de financiering gesteld, maar nooit echt antwoord gehad", mailt een con currerende partij uit de gemeente. En zo is er meer achterdocht onder de Ne derlandse lokale politici. Want als straks aan de vooravond van de gemeenteraads verkiezingen in maart de spandoeken over de straten worden gespannen en de folders in de brievenbussen glijden, kijken de loka le partijen argwanend naar elkaar. Het CDA in Landsmeer: „Als we straks al die borden aan de lantaarnpalen zien, zijn we dan jaloers of zetten we vraagtekens bij de financiering ervan?" De financiering van de lokale democratie ligt onder een vergrootglas sinds de vriend- jespolitiekaffaire rond WD-wethouder Jos van Rey in Roermond. Hij liet verkiezings campagnes mede-financiëren door een lo kale projectontwikkelaar waar hij na de campagne als wethouder weer zaken mee deed. De Noord-Hollandse gedeputeerde Hooijmaijers staat momenteel zelfs voor de rechter omdat hij (onder meer) 4.000 euro van een bouwbedrijf voor zijn eigen verkie zingscampagne gebruikte. In de lokale politiek, waar schraalhans doorgaans keukenmeester is, valt iedere partij die fors geld uitgeeft snel op. Wie meer dan een paar duizend euro aan cam pagnebudget heeft, is spekkoper. De mees te partijen sparen vooral zelf: doordat hun gemeenteraadsleden een deel van hun ver goeding afdragen aan de campagnekas. De in dit voorjaar aangenomen vernieuw de wet Financiering Politieke Partijen moet meer duidelijkheid gaan brengen in die financiering van landelijke en lokale partijen. De nieuwe wet regelt dat zelfstan dige lokale partijen een giftenreglement moeten opstellen waarin ze vertellen hoe ze met giften en donaties omgaan. Lokale afdelingen van landelijke partijen komen er voorlopig wat makkelijker vanaf, omdat zij kunnen terugvallen op hun moederpar tij (zie kader). Uiteindelijk komen er duide lijker regels voor het registreren en open baar maken van donaties en giften. Zo moet de kiezer zelf kunnen zien wie een partij geld toestopt en hoe zich dat met het stemgedrag in de gemeenteraad verhoudt. Het giftenreglement is nu al verplicht, ver dere uitwerking van de wet zal waarschijn lijk nog tot 2015 duren. Deze krant mailde de afgelopen weken een vragenlijst over de transparantie van finan ciering naar alle lokale partijen (zoals bij voorbeeld GemeenteBelangen) en lokale af delingen van landelijke partijen in Neder land. Uit de antwoorden blijkt dat het over grote deel van de partijen voorstander is van meer transparantie. Ja, ze vinden het een goede zaak dat ook de lokale politiek onder de wet gaat vallen. En ja, ze zijn voor het openbaar maken van donaties en gif ten. Al stellen ze daar wel vaak bij dat die openbaarmaking alleen zou moet gelden voor giften boven, bijvoorbeeld, 500 euro. Maar op de vraag of de partij al een giften reglement heeft, wat sinds de invoering van de wet in maart verplicht is, meldt het overgrote deel van de zelfstandige lokale partijen dat dat nog niet het geval is. Er zijn ook partijen die melden faliekant te genstander te zijn van meer openheid. De LPF in Eindhoven bijvoorbeeld. Die partij heeft al donaties en toezeggingen binnen voor de komende verkiezingen, maar 'ge zien de privacy van de gulle gevers doen Als we de donateurs bekend maken, droogt deze enige bron van inkomsten op wij daarover geen mededelingen. Als de na men van donateurs van een lokale partij be kend zouden worden gemaakt, droogt deze enige bron van inkomsten op'. Sowieso is het opvallend dat het vooral lo kale partijen zijn die tegen openbaarma king van giften zijn. Die partijen kunnen niet rekenen op ondersteuning vanuit de overheid en hebben dus meer behoefte aan externe geldschieters. In Den Bosch heeft D66 eerder dit jaar het initiatief genomen voor een convenant dat verder gaat dan de nieuwe wet. De partijen die het papier ondertekenen verplichten zich tot het bijhouden van een openbaar re gister met daarin alle namen van dona teurs die meer dan 1.000 euro hebben gege ven. „We hebben dat initiatief genomen naar aanleiding van het gedoe in Roer mond. Ie wilt gewoon weten waar het geld van een partij vandaan komt", zegt fractie voorzitter Jan Smit. „Lokale partijen wer ken met weinig geld, dus je kunt met een vrij kleine gift veel invloed uitoefenen. Mensen denken vaak dat het allemaal wel goed zit, maar volgens mij is de lokale poli tiek gevoeliger voor dit soort dingen dan je denkt." Alle partijen in Den Bosch ondertekenden het gentlemans agreement, behalve de VVD en Rosmalens Belang. „Wij volgen simpel weg de landelijke richtlijnen, we vinden het niet nodig dan ook nog dit convenant te tekenen", zegt Jos van Son, fractievoorzit ter van Rosmalens Belang. „Het publiceren van donateurs op de website, vinden we in Z I Openheid, maar niet te veel aub door Hans Goossen en Cyril Rosman illustratie Nourdin Kouch LPF Eindhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8