8 IN BALANS Ouderen Toen de bomen nog de hemel in groeiden, strekte het Nederlandse zorgspectrum van de wieg tot het graf. Maar het roer moet om. Plekjes in een zorgcentrum, als de oude dag zich aandient, worden schaars. De burger moet weer zo veel mogelijk zelfstandig leren lopen. En wonen. Daar moet je huis dan wel op ingericht zijn, want de ouderdom komt (meestal) met gebreken. Opplussen is het devies. door Paula Koster Wie slim is, be gint tijdig met het aanpassen van zijn wo ning. Dat kost geld en daarmee hebben we al direct het probleem bij de staart. Ouderen zetten wel geld opzij voor de oude dag, zo blijkt uit onderzoek, maar niet voor het le- vensloopbestendig maken van hun huis. Er zijn heel weinig woningen die geschikt zijn voor senioren. „De laatste jaren zijn er amper aanpassingen ver richt aan de bestaande woningvoorraad, niet alleen door particulieren maar ook door bijvoorbeeld wo ningcorporaties. Het goede nieuws is dat inmiddels bij veel gemeenten de alarmbellen rinkelen en de be wustwording van de burger wordt aangezwengeld.' Aldus Frank Ferweda van de Stichting Kenniscen trum Opplussen (SKO), een initiatief van Nederland se fabrikanten, aannemers, adviseurs en toeleveran ciers in de bouwbranche. Ferweda: „Opplussen wil zeggen het aanpassen van de woning om ongevallen te vermijden en het woon comfort te verhogen. De SKO'helpt particulieren bij het opstel len van een plan van aanpak voor een opplusproject. De basis daarvoor is een quicks- can die in beeld brengt wat er nodig is om een wo ning levensloopbestendig te maken en wat dat gaat kosten. Wij adviseren tijdig te beginnen met opplus sen; je woning pas aanpassen als je al tegen fysieke beperkingen aanloopt levert veel ergernis en stress op, al was het alleen maar door de kosten waarmee je je opeens geconfronteerd ziet." Wie zijn (huur)woning wil opplussen, draait zelf voor de kosten op. In een aantal gevallen kan een beroep op de Wet Maatschappelijke Ondersteuning worden gedaan. Er moet dan wel sprake zijn van een beper king of handicap. Brengt een woningaanpassing veel kosten met zich mee, dan kan het de moeite waard zijn eens langs de bank te gaan. Sommige banken hebben voor dit soort vraagstukken speciale senio renadviseurs in dienst. Gelijkvloers Jaap en Wilma Hulstein, beiden voor in de zestig, wo nen in een zonnig, yrijstaand huis. Drie jaar geleden kreeg Jaap ernstige rugklachten. Een operatie leek onvermijdelijk en het risico dat hij daarbij groten deels verlamd zou raken, was aanwezig. Toen al kre gen hij en Wilma het idee hun huis aan te laten pas sen aan uitgebreide, volledige verzorging thuis, alles op de begane grond. Uiteindelijk bleek een operatie niet nodig en Jaap herstelde dankzij, onder meer, een streng regime van rust. Toch liet de gedachte aan volledig gelijk vloers wonen hun niet los. Jaap: „Talloze appartementen bekeken we en ook de mogelijkheid van nieuwbouw pas seerde de revue. Maar we wonen hier heerlijk en dus bedachten we ons dat we hier net zo goed konden blijven zitten, maar dan met wat aanpassingen.' Als In Balans de bouwactiviteiten komt bekij ken, ligt de achtertuin behoorlijk overhoop. Keu ken en bijkeuken zijn uitgebroken met daarachter een nieuw opgetrokken slaap- en badkamer. Drem pels ontbreken, de deuren zijn extra breed en de ruimtes zijn groot genoeg om makkelijk te kunnen manoeuvreren met een rollator of rolstoel. Er komen thermostaatkranen en in de bijkeuken wordt het witgoed op een verhoging geplaatst, voor zo min mogelijk bukken en buigen. Dakramen krij gen elektrische bediening. „Onze dochter woont met man en kinderen in Zutphen. Even op een dag heen en weer naar het westen is niet te doen. Dank zij het aanpassen van ons huis hebben zij straks de hele bovenverdieping tot hun beschikking; prettig en praktisch." Maar opplussen kan ook al zonder grote ingrepen. Zet om te beginnen uw eigen behoeften op een rij. Dit maakt het een stuk eenvoudiger om te bepalen wat u moet oplossen en waar u moet zijn voor welke woonwens. Websites als opplussen.nl en lekkerblijvenwonen.nl staan bol van de tips voor het snel en makkelijk se nior proof maken van elke woonruimte. Denk daarbij aan drempels en hoogteverschillen oplossen, veiliger en comfortabeler traplopen, een traplift installeren (is tot eind 2013 nog volledig aftrekbaar), (bui tenverlichting aanpassen, eenvoudig bedienbare slo ten en slimme deurbellen, oplossingen voor handig telefoneren, veilig baden, douchen en toiletteren, en comfortabel werken in de (bij)keuken. Tips Loop eens binnen bij een thuiszorg- of hulpmid delenwinkel Kijk op www.tweedehands.nl Vraag advies aan de huisarts, een ergotherapeut of een patiëntenvereniging Download op www.innovatiekringdementie.nl de folder Handig bij Zelfstandig Levensloopbestendig wonen is het devies als plekjes in de zorgcentra schaars worden Plusje huis op! foto Shutterstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 88