IN BALANS 7 Portretten uit het werkveld De gehele dag in de weer met buisjes en potjes' 'Ouderwets beeld is al lang ingehaald door werkelijkheid' 'Ken geen analist die niet van puzzelen houdt' Lucinda van Dorst (32 jaar) Lysian Rulens-Quist (31 jaar) Peter van Beers (48 jaar) De rust die er heerst, de dames en heren in witte jassen die rondlopen of juist aandachtig door een micro scoop zitten te turen... Voor velen heeft een laboratorium iets magisch. En series als CSI hebben het vak van laborant ongekend populair gemaakt. Wij vroegen drie laboranten hun passie met ons te delen. ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013 Laborant als blikvanger Tekst: Wiljan Broeders Foto's Aad Meijer Senior analist Sanquin Bloedvoorziening „Ons laboratorium bestaat uit drie delen. De klinische chemie tezamen met hematologie is volledig geauto matiseerd. Microbiologie betreft vervolgens het enten en aflezen van de platen. Tenslotte is er nog het se- mi-geautomatiseerde deel. Binnen deze tak van sport liggen mijn werkzaamhe den. Parasitologie valt hieronder - dus het bekijken van feces, monsters, zoeken naar parasitologische eieren - maar ook het volledige urineonderzoek en erachter ko men of iemand bijvoorbeeld malaria, de ziekte van Ly me, kinkhoest of Q-koorts heeft. HPLC (medicatie) maakt eveneens onderdeel uit van het semi-geautomatiseerde segment. Ik ben dus de ge hele dag in de weer met buisjes en potjes. En dan heb ben we het niet over slechts een paar. Dagelijks komen er toch wel gauw twee- tot vijfduizend monsters bin nen. SHL heeft nu eenmaal heel wat prikposten in Bra bant en Zeeland. Het betreft doorgaans de reguliere huisartsenklachten, maar er wordt ook wel eens een positieve malaria ge detecteerd. Wat dat betreft laat ik me nog met enige regelmaat verbazen en verrassen. Op het moment dat wij het 'beestje' een naam hebben gegeven, houdt ons werk op. De uitslag gaat naar de microbioloog die op zijn beurt de huisarts adviseert over verdere stappen. Ondanks de hoeveelheid aan buisjes en potjes ben ik me ervan bewust dat er altijd een patiënt achter zit. Bij springen, overwerken of terugkomen doe ik dan ook voor die patiënt; zodat hij/zij zo snel mogelijk de uit slag krijgt. Ik heb een fantastisch baan binnen een uit dagende, innovatieve omgeving. Wat wil je nog meer?" „Het was een van mijn laatste jaren op de basisschool. Ik was bij mijn oma op visite en er kwam iemand langs om bloed te prikken. Wat vond ik dat boeiend. Mijn nieuwsgierigheid was getriggerd - niet zozeer door dat prikken maar vooral naar wat er daarna alle maal met dat bloed' ging gebeuren; ik vroeg honder duit - en waar veel leeftijdsgenootjes om de paar we ken nog een ander favoriet beroep hadden, stond mijn vakkenpakket voor de middelbare school al snel vast. En zo werk ik nu alweer zeven jaar binnen de divisie Diagnostiek van Sanquin Bloedvoorziening. Vanuit Dor drecht voeren wij gespecialiseerd laboratoriumonder zoek uit voor onder meer ziekenhuizen in de regio West-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland. Dat betreft overigens lang niet alle patiënten hoor. Het zijn enkel de 'moeilijke' gevallen; puur maatwerk dus en als gevolg daarvan veel handwerk. Wij trachten er dan middels verschillende technieken achter te komen welke antistoffen) in het bloed zit. Dat is niet zelden een lastige zoektocht. Maar, een ana list die niet van puzzelen houdt, ben ik dan ook nog niet tegengekomen. Verder moet je nieuwsgierig zijn, zelfkritisch, afstand durven nemen als een tunnelvisie dreigt te ontstaan en vooral nooit uit het oog verliezen dat we het voor de patiënt doen. In mijn eerste dienst destijds had ik een vrouw met een hb-gehalte van 1,4 - terwijl 7 a 8 gemiddeld is - dan is de zuurstoftoevoer vrijwel nihil. Voor haar zijn bergen verzet, maar met een positieve afloop. Ik heb zelfs nog een bedankbriefje van haar ouders ontvan gen. Klinisch-chemisch analist Lievensberg ziekenhuis „Veel mensen weten waarschijnlijk niet eens dat zich in dit ziekenhuis een klinisch-chemisch laboratorium be vindt. Laat staan wat er allemaal gebeurt. Wij onderzoeken hier alle lichaamsvloeistoffen. Bloed en urine voeren daarbij de boventoon. We spreken dan over ruim 500 monsters per dag. Daarnaast worden hier ook de bloedtransfusies verzorgd. Om dit allemaal in goede banen te leiden, werken hier bijna 50 mensen met ieder hun eigen taken. Zo is de afdeling Routine Chemie mijn verantwoordelijkheid. Naast het zuivere analistenwerk ben ik me door de ja ren heen ook steeds meer met de techniek bezig gaan houden. Troubleshooting en Point Of Care Testing - de apparaten die elders in het ziekenhuis staan maar on der verantwoordelijkheid van het lab vallen - zijn hier illustratieve voorbeelden van. Ook houd ik me bezig met de interne en externe kwaliteitszorg. De voortschrijdende techniek heeft vooral snelheid en nauwkeurigheid teweeg gebracht. Met de geavanceer de apparatuur die wij vandaag de dag tot onze beschik king hebben, zijn we in staat veel meer in eigen hand te houden en binnen heel korte tijd een betrouwbare uitslag te leveren. Vrijwel alles is tegenwoordig geautomatiseerd en ge standaardiseerd. Dat ouderwetse beeld van de analist in een lange witte jas, in de weer met reageerbuizen en turend door een microscoop, is allang door de werke lijkheid ingehaald. Ik heb een enerverende, afwisselende baan, waarin geen dag hetzelfde is en de uitdagingen nog steeds met grote regelmaat mijn pad kruisen!" Laboratorium analist SHL-Groep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 87