Jeugd Met voile teugen Uit recent onderzoek van studenten aan de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen (HAN) - geïnitieerd in samenwerking met Stichting Anorexia jongens en Stichting Human Concern - is gebleken dat mannen die hoog scoren op emotionaliteit en introversie veelal ook hoog scoren op kenmerken van een eetstoornis. Anorexia. Dat is toch die meidenziekte? Velen zullen geneigd zijn hier zonder aarzeling bevestigend op te antwoorden. Niet vreemd, aangezien het woord uitsluitend wordt gekopppeld aan graatmagere pubermeisjes en menig website hardnekkig over 'zij' blijft spreken. Niettemin wijzen de meest recente cijfers toch echt uit dat maar liefst tien procent jQngen is. Dood op de bieten ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013 IN BALANS 5 ding toegediend, werd met zachte dwang gechan teerd en heb heel wat aardige therapeuten tegen over me gehad die zich echter enkel focusten op mijn eetpatroon. En toen - zonder enige aanleiding - heb ik op mijn achttiende de knop omgezet en het boek dichtgeslagen. Voedsel is weliswaar nooit mijn beste vriend geworden, maar een vijand is het ook niet. Wel ben ik me jaren daarna sterk gaan maken voor meer bekendheid en anorexia bij jongens een gezicht te geven. Voor hen is het namelijk dubbel uit de kast komen. Niet alleen moeten zij vertellen dat ze een eetstoornis hebben, maar ze krijgen ook nog eens het stempel meisjesziekte opgeplakt. In 2010 resulteerde dit in de oprichting van Stichting Ano rexia Jongens, een jaar later gevolgd door de websi te." Jordy heeft een jaar geleden zijn eetstoornis achter zich kunnen laten. „Waar ik het meeste tegen opzag - het vertellen tegen mijn allerbeste vrienden - heeft me uiteindelijk ook het meeste gebracht. Vanaf toen ging het stap voor stap beter. Ik ben nu 18, weeg 74 kg, sterker en volwassener dan ooit tevoren, met een gezonde dosis zelfvertrouwen en eigenwaarde. Ik studeer, heb leuke vrienden, ga uit, eet, drink en sport, kortom: geniet van het leven... met volle teu gen!" Meer info: www.anorexiajongens.nl www.humanconcern.nl Anorexia: wat de weegschaal ook zegt, het dwangmatige gevoel blijft dat er altijd nog wel iets af kan. Niet alleen meisjes die de ziekte hebben denken zo, jongens ook. foto Shutterstock Een 'meidenziekte' „Het was niet gemakkelijk om er voor uit te komen. Op websites moest ik me zelfs door informatie over menstruatieklachten heen worstelen. De schaamte was enorm en met lood in mijn schoenen heb ik uit eindelijk tegen mijn beste vrienden verteld dat ik die 'meidenziekte' had." Jordy was vijftien toen hij ook voor zichzelf niet meer kon ontkennen dat er iets aan de hand was. „Niet lang daarvoor woog ik nog 88 kg en vond me zelf veel te zwaar. Het lukte me vijf kilo kwijt te ra ken en daar kwamen de eerste complimenten al. Ik besloot er nog een tandje bij te zetten. Maar ook met 70 kg was ik nog niet tevreden en met 65 kg op de weegschaal evenmin. Goedbedoelde raad van mijn ouders sloeg ik in de wind. Er kon nog best wat af." Harder vaflen „Uiteindelijk woog ik 44 kg, had last van hartrit mestoornissen en was voortdurend moe. Een 'ver plicht' bezoek aan de huisarts, een gesprek met een diëtist; het was net alsof we een verschillende taal spraken. Ik moest nog harder vallen. Dat gebeurde op een dag dat ik met mijn vader naar Amsterdam was geweest. Op de terugweg in de trein begon ik zo hevig te rillen. Er was geen ontkomen meer aan. Ik ben naar het ziekenhuis gebracht waar ik allerlei tests moest ondergaan. Uiteindelijk heb ik besloten me niet in eën kliniek op te laten nemen. Wel heb ik aangeklopt bij Human Concern waar ik wel die zo be langrijke klik vond. Daar ben ik een flink eind op weg geholpen." door Wiljan Broeders Zelfbeeld Centrum voor eetstoornissen Stichting Human Con cern is een tweedelijns specialistische GGZ-instel- ling die werkt met ervaringsprofessionals, psycholo gen die zelf een eetstoornis hebben overwonnen. Daar waar anderen de focus leggen op gewicht en eten pakt Human Concern de achterliggende oorza ken aan in plaats van zich te richten op symptoom bestrijding. Zij is van mening dat het allemaal te ma ken heeft met de manier waarop je omgaat met je zelf, anderen en de wereld om je heen. Met een negatief zelfbeeld en lichaamsbeeld, angst om te leven, zichtbaar te zijn, verantwoording te ne men. Met te weinig zelfvertrouwen en eigenwaarde. Met niet zeggen wat je denkt, en niet doen wat je wilt. Of misschien niet eens weten wat je vindt en voelt. Het heeft allemaal te maken met gevoelens van on zekerheid, angst, schaamte, schuld en eenzaamheid. Het stellen van hoge eisen aan jezelf en anderen en de behoefte aan houvast en controle. Deze hulpverlening bestond nog niet toen Ron Me tering (43) alweer dertig jaar geleden anorexia kreeg. „Het heeft bij mij ruim een halfjaar geduurd voordat de diagnose werd gesteld. Mijn moeder heeft me mee naar de huisarts genomen, die me doorstuurde naar een kinderarts waarna ik direct ben opgenomen. Ik woog toen nog maar 34 kg en had een hartslag van 35. De dood zat me letterlijk op de hielen en ik was nog steeds niet van de ernst doordrongen." „Ik heb in ziekenhuizen gelegen, kreeg sondevoe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 85