In dit- nummer Colofon IN BALANS 3 Introductie Anorexia bij jongens 5 Uit het werkveld 7 Langer thuis blijven 8 Minder snijden 9 Pure chemie 11 Scannen op ziekte 13 Hardnekkige poliep 14 Boeken en tips 15 ZATERDAG 9 NOVEMBER 2013 In Balans is een uitgave van de adver tentieafdelingen van BN DeStem en de PZC. Deze zorgspecial verschijnt als bijlage bij de genoemde dagbladen. Wilt u adverteren in de volgende uitgave? Neem dan contact op met: Wegener Sales 088 013 9994 Vormgeving: Nicole Hoepelman Productcoördinatie: Herbert Kats Uitgever Suzan Duinhoven (infographic) Dat in de gezondheidszorg wordt gehamerd op preventie zal niemand meer verbazen. Maar- dat behandelaars zich transformeren van helers tot 'schadebeperkers' werkt veel sterker door. Want als er minder kapot gaat, hoeft er ook minder te worden geheeld. door Herbert Kats 'Voorkomen is beter dan genezen' is een aloude kreet die nog prima bruikbaar is. Chirurgijnen waren een paar eeuwen geleden de medisch behandelaars voor alle klus sen waarbij bloed vloeide. Zoals de barbier handig was met het scheermes, zo praktiseerden de voorlopers van de moderne chirurg hun snijvaardigheden. Niet zelden was dat een bloederige aangelegenheid, waar bij laudanum (een tinctuur van met name wijn, wat opium en soms wat kruiden) of rum als verdoving dien den. De chirurgijnen die op schepen werkten waren niet te flauw met amputaties. Ze konden zelden anders, want het verlies van een ledemaat was voor de patiënt te ver kiezen boven een dood door koudvuur. Neveneffect De mens profiteert al sinds de oertijd van nieuwe vindin gen en inzichten. Helaas gaan vernieuwingen veelal ge paard met neveneffecten. Het kalmerende laudanum bij- voorbeeld, aan het eind van de Middeleeuwen ontdekt door Theophrastus Bombastus von Hohenheim (ook wel: Paracelsus), verloor z'n aantrekkingskracht nadat steeds duidelijker werd dat het een verslavende werking had. Natuurlijk hielp het dat er in de 19e en 20e eeuw aantrekkelijke alternatieven ontwikkeld werden. Reden om dit aan te halen is dat de ontwikkeling van pijn- onderdrukkende middelen tot echte anesthesie steeds in grijpender medische operaties mogelijk maakte. Zelfs bij mensen van hogere leeftijd of een zwakke gezondheid. Tot - niet eens zo lang geleden - werd ontdekt dat een algehele anesthesie ook weer nadelen kan hebben. Door dat de effectiviteit is gegroeid, kan een goede plaatselij ke verdoving (al dan niet in samenhang met een 'roesje') de voorkeur genieten boven volledig onder zeil gaan. Onnodig De moderne mens heeft enerzijds behoefte aan ingre pen die zijn gezondheid, welzijn of kwaliteit van leven ver beteren, anderzijds is slechts een masochist bereid onno dig pijn te lijden. Naast het vroegtijdig signaleren van ziekten en verbetering van de diagnose kan bijna ieder een ook heil verwachten van een aanpak die een langduri ge genezing na een ingreep voorkomt. Anders gezegd: het voordeel dat een behandeling biedt dient op z'n minst in balans te zijn met de schade die de ingreep aan richt. Tegenwoordig kost bijvoorbeeld het herstel na het plaat sen van een nieuwe heup aanmerkelijk minder tijd dan enkele decennia geleden. En waar een knie-operatie ja ren terug vrijwel een garantie was voor invaliditeit bie den nieuwe technieken nu concreet zicht op een aanzien lijke verbetering van de mobiliteit. Het is allemaal gestoeld op hetzelfde principe: als er een goed passende mal is om een nieuw gewricht mee te vor men, hoeft er tijdens de operatie minder vertimmerd te worden. Door maatwerk ondervindt het hele gestel min der schade van een ingreep en hoeft de patiënt bijvoor beeld niet meer langdurig te herstellen van bloedverlies of helse pijnen aan uitgerekte spieren. Wat betekent het voor u?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 83