TERUGGESPOELD: WORLD WAR Z Je hoeft niet per se diep in het filmverleden te wroeten om een opvallende titel naar boven te halen. Zoals World war Z, deze zomer in de bios coop, sinds kort op dvd. Het the ma - de wereld wordt door bloed dorstige zombies overlopen - is verre van hoogdravend en boven dien niet bijster origineel: zie ook 28 Days later, Zombieland, Ca bin in the woods en Warm bodies. Maar wat WWZ van de meeste ti tels uit dit rijtje zombiefilms on derscheidt, is het nagenoeg tota le gebrek aan rauw vlees. Geen af gerukte arm met close-ups van een bungelend restje pees, geen bloedfontein na een hap uit de hals, geen uit hun kassen pop- pende oogballen. Horrorfans zul len het gemis van dat soort expli ciete beelden betreuren, maar zwakker wordt de film er abso luut niét door. Integendeel: de op het gelijknamige boek van Max Brooks geïnspireerde film heeft die extreem bloederige shots niet nodig om indruk te maken. Door te focussen op de niet-aflatende paniek van hordes vluchtende en zich schuil hou dende mensen, blijft de sfeer be klemmend en de film boeien. Dat WWZ je van begin tot eind bij de keel grijpt, komt mede door het straffe tempo dat regis seur Mare Forster Quantum of solace, The kite runner, Monster's ballaanhoudt. Alsof hij zeifin twee uur de wereld van de drei gende ondergang moet redden, en niet hoofdrolspeler Brad Pitt. Ia, Brad Pitt. De steracteur die heel wat centjes verlangt als hij 'ja' zegt tegen een film, maar ook gegarandeerd een flinke berg dui ten in het laatje brengt. In dit ge val kostte de productie 190 mil joen dollar. Een enorm bedrag. Zo hoog begroot was WWZ niet, maar onder meer door achteraf filmen van extra shots - het oor spronkelijke einde werd te zwart gallig bevonden - is het de duur ste zombiefilm ooit geworden. Pitt speelt in WWZ Gerry Lane, een voormalig onderzoeker van de VN, die in alle rust van zijn pensioen en huisvaderschap ge niet. Als een mysterieus, onbe kend virus plots miljarden men sen overal ter wereld in zombies transformeert, wordt hij terugge roepen door zijn baas om het zaadje van het kwaad te vinden. Die zoektocht brengt hem onder meer op een schip van de Ameri kaanse marine, waar belangrijke niet-zombies verblijven, op een Koreaanse legerbasis waar 'alles begon', achter de veilig gewaan de muren van Israël en tenslotte - na een vliegtuigcrash - in een Schots onderzoekscentrum. Daar vinden Lane en een paar in gesloten artsen een mogelijk me dicijn tegen het virus, nadat ze enkele curieuze gedragingen van de zombies - via flashbacks aan de kijker verteld - hebben over dacht. Maar om dat medicijn te testen, moet Lane eerst in de an dere kant van het complex ko men, zonder daar verveeld rond lopende zombies te alarmeren. Wat heeft de seksuele revolutie vrouwen eigenlijk opgeleverd? Op die vraag zoekt Sunny Bergman (41) een antwoord in haar nieuwe documentaire Sletvrees?. De maakster van Beperkt houd baar (2007) en Sunny side of sex (2011) rondt met Sletvrees? een drieluik over uiterlijk, seks en cultuur af. Er is te weinig eerlijkheid over seks, valt Sunny Bergman met de deur in huis. Vraag maar eens aan een man met hoe veel vrouwen hij de lakens heeft ge deeld. Als je de opscheppers mag geloven, zijn het er al gauw zestig of zeventig. De meeste vrou wen echter antwoorden bescheiden dat ze met maar twee of drie mannen naar bed zijn geweest. Dat zet Sunny aan het déh- ken, want: „Statistisch gezien kan dat na tuurlijk nooit kloppen." „Vijftig jaar na de seksuele revolutie be staat er nog altijd een dubbele moraal. Het woord 'slet' is de kern van het probleem. Ik heb heel veel porno geanalyseerd en daarin zie je dat 'geile slet' een aanprijzing is. Aan de andere kant is iedere vrouw juist bang slet genoemd te worden als ze al te veel sek suele activiteiten tentoonspreidt. Dat is een interessant dilemma." Zoals kijkers van Bergman gewend zijn, maakte ze ook van Sletvrees? een persoonlij ke film. Ze geeft eerlijk antwoord aan pu berjongens die haar tijdens een interview de wedervraag stellen met hoe veel man nen zij naar bed is geweest en of ze ruig of soft prefereert. „We hebben voor de film een vorm gevonden waarin duo's heel in tiem over seks konden praten. Ze liggen in een tentje en bovenin de nok hangt de ca mera en horen ze mijn 'psychiatrische di- vanstem'. Dat werkte goed. Mensen voel den zich heel vertrouwd." Bergman interviewde ook haar eigen zusje over seks en de grenzen ervan. Die persoon lijke twist in haar films is haar handels merk geworden. „Ik heb gemerkt dat als ik me persoonlijker en kwetsbaarder opstel, ik de kijker meeneem in mijn perspectief en daardoor ook herkenbaarder word. Ik denk dat mensen dat fijn vinden. Ik ben al lang geleden van het idee afgestapt dat je als documentairemaker een objectieve ob servator moet zijn. Ik vind het juist leuk uit mijn eigen leven inspiratie te putten. Ook in Sletvrees? probeer ik het weer met zelfspot. Dan moet ik getransformeerd wor den tot slet. Lukt het niet en voel ik me on gemakkelijk, dan is dat natuurlijk leuk." Bergman schreef tussen de opnames door een boek met de gelijknamige titel Slet vrees?. „Omdat ik zo veel research heb ge daan en zo veel gedachten, interessante ont moetingen en grappige anekdotes had; die kon ik niet allemaal kwijt in de films. In het boek verwerk ik de academische onder zoeken op een toegankelijke manier." Voor Sletvrees? bezocht Bergman een porno- beurs. „Een heel speciale ervaring. Ie krijgt er wel een soort donker mensbeeld van. In de film zit een man die me op de beurs vraagt of ik niet een keer in een pornofilm wil acteren. Ik reageer bakvisserig: Ik weet niet of ik daar goed genoeg voor ben. Of dat mijn borsten groot genoeg zijn. En ik vind het niet leuk dat jullie mannen altijd in het gezicht van vrouwen klaarkomen. Hij ging me overhalen en dat is natuurlijk belachelijk, alsof ik ambities heb in die rich ting. Maar tóch zag ik het als een compli ment. Ik was er best wel van in de war. Die gedachtes schreef ik van me af in het boek." Taboedoorbrekend wil ze zichzelf niet noe men. „Taboedoorbrekend is om echt eerlijk te zijn over seks. Voordat ik een monoga me relatie aanging, was ik vrijgevochten en had ik veel verschillende mannen. En tege lijkertijd was ik niet vrij, want ik durfde niet zo goed op te komen voor mezelf. Ik denk dat dat een taboe is voor vrouwen, die kwetsbaarheid. Want het liefst presen teer je jezelf als iemand met een fantas tisch seksleven. In de interviews merkte ik dat ik hierin niet de enige was. Veel vrou wen vertrouwden me toe: 'Ja, ik heb vaak seks gehad, terwijl ik er geen klap aan vond. Maar ik durfde er ook weer niets van te zeggen'." Bergman weet nog niet waar haar volgen de film over gaat. „Ik praat pas met de VPRO als alles klaar is. Dat schept ruimte in mijn hoofd, want met dit drieluik ben ik al zes jaar bezig. Ik heb nog heel veel inte ressante onderwerpen over man-vrouw-is sues. Maar vreemdelingenbeleid vind ik bij voorbeeld ook heel boeiend." t t t f t t f Brad Pitt gaat in World war Z het gevecht aan met zombies. Jan van Mullem Eerlijk over door Nico Postma Sletvrees?. Donderdag 14 november op Neder land 3, 21.00 uur. ÏV reageren? W media@depersdienst.nl Sunny Bergman heeft met Sletvrees? haar drieluik over uiterlijk, seks en cultuur afgerond. „We vonden een vorm waarin duo's heel intiem over seks kunnen praten." foto Merlijn Doomernik seks

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73